درباره کشور ویتنام

از زیباترین مناطق جنوب شرق آسیا می توان به کشور ویتنام اشاره کرد که با کشورهایی نظیر کامبوج, لائوس , چین و هم چنین اقیانوس آرام و دریای شرق در همسایگی است.

مشاهده قیمت تورهای ویتنام

جمعیت کشور ویتنام نزدیک به 85000000 نفر با بیش از پنجاه نژاد متنوع می باشد. مردمان ویتنام پیرو مذاهبی همچون مسیحیت , هوائیسم , بودیسم و کائودیسم می باشند. بیشتر جمعیت ویتنام از دین بودیسم تبعیت می کنند. از جمله جاذبه های گردشگری ویتنام باید به معابد و کلیساهای متنوع و فراوان آن اشاره داشت.

از دلایل مشهوریت ویتنام باید به تاریخ قدرتمند و با افتخار آن و پبروزی های چشمگیر مردمانش در مبارزه های بسیار برضد استعمارگران اشاره کرد. انقلاب ویتنام در سال ۱۹۴۵ پیروز گردید و استقلال این کشور در دو سپتامبر سال 1945 نیز حاصل شد که پس از مدتی این روز را روز ملی ویتنام نامیدند. شهرهای قدیمی و باستانی ویتنام از آثار میراث فرهنگی این کشور هستند که از میان آنها باید به شهر ( هوء ) اشاره داشت که پیشینه آن به دویست سال قبل باز می گردد. شهر هوء بوسیله ژاپنی ها و چینی های تاجر بنا شده و سنت ها و فرهنگ آنان نیز در سازه ها و آثار معماری باقی مانده این شهر قابل رویت اند. شهر هوء در مرکز کشور ویتنام قرار گرفته است. کشور ویتنام دارای یک شهر ممنوعه می باشد که از ویژگی های این شهر باید به اجرای رقص ها و موسیقی های محلی و سنتی مربوط به هر سلسله اشاره کرد که در گذشته فقط برای پادشاهان برگزار می کردند. از دیگر جاذبه های گردشگری ویتنام نیز پارک های ملی این کشور می باشند.

فستیوال های ویتنام :

از دیگر جاذبه های ویتنام فستیوال های سنتی و محلی آن است. در این فستیوال ها مردمان ویتنامی با لباسهای رنگی محلی و با شادی و نشاط برنامه های خود را اجرا میکنند. فستیوال های ویتنام بوسیله بیش از 50 نژاد متنوع در هر بخش از کشور اجرا می شوند و فرصتی است تا بتوان با فرهنگ و ریشه ویتنام بیشتر آشنا شد. در این فستیوال ها می توانید شاهد دنیای انحصاری و سنت های ویتنام باشید و با قهرمانان آنان در طول تاریخشان آشنا شوید.

غــذا در ویتنام :

غذاهای ویتنام با طعم های متنوع و منحصر به فرد بسیار لذیذ و خوشمزه هستند ! نوشیدنی محلی ویتانم متشکل شده از آبجوش , شکوفه, برگ چای و دانه گیاهان دارویی می باشد. بعضی از بومیان ویتنام نوشیدنی محلی خود را با پختن برنج با آب درست می کنند.

بخش عظیمی از سرزمین ویتنام را جنگل های انبوه و کوهستان ها پوشش داده اند. حدود 42% را کوهستان ها, حدود 38% را تپه ماهورها و بیست درصد باقی مانده را زمین های مسطح تشکیل می دهند. دلتای مثلث شکل رودخانه سرخ با وسعتی حدود سه هزار کیلومتر و نیز فلات ها و کوه های مرتفع بخش شمالی ویتنام را تشکیل داده اند. رشته کوه چونگ سون از سوی شمال تا شهر تبت چین ادامه پیدا کرده است. لائوس و کامبوج نیز بخش های غربی ویتنام را تشکیل داده و در قسمت دلتای مکونگ و شمال شهر سایگون پایان می یابد.

آب و هوای ویتنام :

بخش جنوبی ویتنام دارای آب و هوای حاره ای و بخش های شمالی این کشور , موسمی همراه با بارندگی های موسمی و 2گانه است. میانگین رطوبت سالانه ویتنام 85% می باشد. سرزمین ویتنام برخلاف قرار گرفتن در محدوده حاره ای به موجب واقع شدن در عرضهای جغرافیایی گوناگون و نیز بهره بری از نواحی مرتفع دارای آب و هوای متفاوتی است. پایتخت کشور ویتنام , شهر هانوی ملقب به شهر دریاچه هاست و نزدیک به پنجاه دریاچه بزرگ و کوچک در نواحی مختلف این شهر قرار گرفته اند. عواملی نظیر توسعه شهرنشینی و افزایش نیاز به زمین به منظور ساخت و ساز باعث آسیب رساندن به این دریاچه ها گردیده است به گونه ای که در چند دهه اخیر برخی از این دریاچه ها بطور کلی از میان رفته اند.

پایتخت ویتنام :

پایتخت کشور ویتنام شهر هانوی می باشد که در بخش شمالی این کشور و در جوار رودخانه سرخ قرار گرفته است. برخی از مقامات ویتنامی بر این موضوع معتقدند که هانوی از شهرهای بسیار قدیمی و دارای قدمتی هزار ساله است. شهر هانوی مرکز اداری کشور ویتنام می باشد که وزارتخانه ها و دیگر نهادهای حکومتی در آن واقع شده اند اما از نظر تجاری و اقتصادی در جایگاه دوم پس از شهر هوشی مینه قرار گرفته است. در سال 2009 جمعیت شهر هانوی قریب به سه میلیون تخمین زده شد. هوشی مینه دومین شهر مهم ویتنام در بخش جنوبی این کشور است. قبل از سال 1975م و سرنگونی حکومت جنوبی , پایتخت ویتنام شهر سایگون بود که با یکپارچکی 2 ویتنام و حکومت کمونیستی در سراسر ویتنام , سایگون به احترام هوشی مین , رهبر ویتنام , تغییر نام پیدا کرد ولی برخی از ساکنان جنوبی ویتنام این شهر را همواره به نام سایگون می نامند. البته منطقه مرکزی هوشی مینه را نیز تحت نام سایگون می شناسند. منطقه سایگون ثقل فعالیت های تجاری و اقتصادی کشور ویتنام بوده و از زمان های بسیار دور قسمت وسیعی از فعالیت های تجاری در این منطقه انجام می شده است.

واحد پول. ویتنام :

واحد پول ویتنام دونگ (Dong) نام دارد که اختصار آن VND میباشد.

نرخ پول و برابری با دلار آمریکا 3/19548 دونگ = 1 دلار آمریکا

زبان و خط در ویتنام :

زبان ویتنامی از زبان آسترو-آسیایی ریشه میگیرد. عده ای از زبانشناسان بر این باورند که با اینکه زبان ویتنامی به زبان های چینی و دیگر زبان های جنوب شرق آسیا شباهت دارد اما زبانی کاملا انحصاری است. زبان مردمان ویتنام نیز همچون چینی ها آهنگی و صوتی می باشد. اما از لحاظ صرف و نحو شباهت فراوانی به زبان کشور کامبوج یعنی زبان خمر دارد. علاوه بر زبان ویتنامی مردمان این کشور به زبان های خمر, چینی, چم و دیگر گویش های محلی و قومی نیز تکلم دارند.

مای سان در ویتنام :

مای سان در ساحل مرکزی کشور ویتنام و در محدوده روستای DUY PHU قرار گرفته و آن را به عنوان بخش تاریخی بسیار مهمی می شناسند. مای سان از مهمترین و شاخص ترین پایگاه های تاریخی جنوب شرق آسیا نیز محسوب می گردد. در دوره ای از زمان مراسم های مذهبی هندو را در مای سان اجرا می کردند و در آن به ستایش خدا (شیوا) میان قرون چهار تا چهاردهم می پرداختند.

دلتای مکونگ در ویتنام :

از دلایل جذب گردشگران به دلتای مکونگ می توان بازارهای شناور و رنگی در آب, باغات میوه, زمین ها برنج, باغ نیشکر, پرندگان و روستاهای دیدنی را نام برد. دلتای مکونگ در بخش جنوب غربی ویتنام واقع شده است. این دلتا را با نام سبد برنج ویتنام نیز می شاسند ! زیرا بسیاری از زمین های برنج و شالیزارها توسط کانال ها و نهرهایی که از دلتای مکونگ سرچشمه می گیرند تغذیه می گردند. پهنه دلتای مکونگ از خلیج تایلند تا شهری هوشی مینه کشیده شده است. بیشتر از یک سوم ویتنام از شالیزارها, مزرعه های پرورش ماهی و باغات از طریق دلتای مکونگ تغذیه می شوند.

نها ترنگ در ویتنام :

از شهرهای ساحلی و تفریحی پرطرفدار ویتنام می توان به نهاترنگ اشاره کرد که در یکی از جذاب ترین خلیج های آسیایی در سواحل جنوبی مرکزی این کشور قرار گرفته است. از دلایل جذب گردشگران و غواصان به نهاترنگ می توان سواحل , جزیره ها و کوه ها را نام برد. از دیگر ویژگی های نهاترنگ تفرجگاه ها , درختان نخل , استخر موج دار, پارک آبی, خدمات تفریحی و قطار هوایی می باشد.

ساپا در ویتنام :

شهر ساپا بوسیله مزارع پلکانی برنج , کوه های زیبا و چشمگیر و تپه هایی در بخش شمال غربی ویتنام احاطه گردیده است. ساپا شهری آرام و به عنوان مقری برای کوهپیمایی در کوه هوانگ لین و تورهای روستاهای محلی و زمین های برنج مورد استفاده قرار میگیرد. تورهای منطقه ساپا شما را با چگونگی زندگی مردمان محلی , غذاهای متنوع و محلی, آداب و سنت ها آشنا می کند و می توانید از تماشاهای آبشارهای زیبا و کاوش در روستاها و شالیزارها لذت ببرید.

هوء در ویتنام :

شهر هوء در ساحل رودخانه عطر در ویتنام مرکزی قرار گرفته و در دوره ای از زمان پایتخت سلسله نگوین بوده است. در حال حاضر می توان بقایای این دوره را در فرهنگ , معماری بناها و غذاهای این شهر رویت کرد. هوء را به عنوان یکی از بهترین و جذاب ترین اماکن مورد بازدید در ویتنام نیز می شناسند. مشهورترین اثر باستانی شهر هوء ارگ می باشد که دوره ای صندلی سلسله نگوین بوده است. ارگ مجموعه ای وسیع از معبد ها, دیوارها, دیوازه ها و کاخ های بزرگ است. رودخانه تین مو نیز سمبل رسمی شهر هوء در ویتنام است.

خلیج هالونگ در ویتنام :

خلیجی متشکل شده از صخره های آهکی و آب سبز رنگ است که داستانی افسانه ای درباره آن نقل کرده اند. هالونگ بی در صد و سی کیلومتری شرق هانوی و در شمال ویتنام قرار گرفته که دارای بیش از دو هزار جزیره به همراه جنگل ها, غارها, دریاچه ها و گودال هاست. خلیج هالونگ از محبوب ترین مقاصد مورد نظر گردشگران می باشد. تعداد زیادی از جزیره های هالونگ بی در طول زمان و فرآیندهای طبیعی به شکل های متفاوت و خارق العاده ای درآمده اند.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری