آنچه باید درباره سفر به ویتنام بدانید

تور ویتنام یکی از زیباترین و شگفت انگیز ترین تورهای کشورهای ناحیه جنوب شرق در آسیا محسوب میشود. از شمال تا جنوب با سرزمین های چین ، لائوس , کامبوج و هم چنین با دریاهای شرق و اقیانوس آرام همسایه است.

مشاهده قیمت تورهای ویتنام

جمعیت و ادیان

ویتنام87 میلیون نفرجمعیت با ۵6 نوع اقلیت گوناگون دارد.ادیان بودیسم، مسیحیت ،کائو دائیسم و هوائیسم در کشور ویتنام پیروی میشوند. البته بیشترافراد در این کشور تابع آیین بودیسم هستند. تعداد کثیری از معبد و کلیساها جاذبه های گردشگری ویتنام برای گردشگران محسوب میشوند.

تاریخچه

ویتنام سرزمینی است با هزاران سال تاریخ مقتدر و با موفقیت های چشمگیری که مردم ویتنام در جهادشان علیه استعمارگران داشتند.انقلاب ویتنام در سال ۱۹۴۵ به پیروز شد و موفق شد در ۲ سپتامبر همان سال استقلال خویش را بدست آورد که بعدها این تاریخ را روز ملی این کشورنامیدند.از آثار باستانی و میراث فرهنگی این کشور می‌توان به شهر قدیمی و تاریخی «هوآ» اشاره کرد که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد و به وسیله تاجران چینی و ژاپنی بنا شده و آیین و فرهنگ آنها همچنان در این شهر در کنار بناها و آثار معماری بی نظیر به یادگار مانده است. این شهر در قلب ویتنام قرار گرفته است . شهر ممنوعه ی ویتنام از مجموعه های بی‌نظیر و دیدنی این شهراست که موسیقی و پایکوبی سنتی مربوط به هر سلسله که فقط خاص پادشاهان برگزار می‌شد نیز در این شهر اجرا می‌شود.از جمله جاذبه های دیدنی کشور ویتنام پارک های ملی را میتوان نام برد .

فستیوال های دیدینی در ویتنام

برگزاری فستیوا‌ل های سنتی ویتنام از دیگر جاذبه‌های این کشورمحسوب میشود. مراسمی پر از شادی، هیجان و رنگ با پوشش سنتی که مردم را درهرگروه سنی دور هم جمع میکند. این جشنواره‌ها و فستیوال‌ها که به وسیله ی ۵۴ نژاد متنوع در هرگوشه ازکشور اجرا می شوند آغاز خوبی است برای ورود بینندگان به جهان رسوم و فرهنگ ویتنام و فرصتی مناسب برای ملت ویتنام تا سرگذشت خود را به یادآورده و از کسانی که جان خودرا فدا کرده اند قدردانی کنند.

فستیوالی به نام تعطیلات تت

از عظیم ترین فستیوال‌ها می‌توان «تعطیلات تِت» در آغاز سال نوی قمری شمسی، جشن پانزدهمین روز ماه جولای و فستیوال نیمه پائیزرا نام برد.موضوع اصلی این فستیوال‌ها مذهبی و دینی است و مراسمی از قبیل اجرای مراسم دعا و نیایش، اهدای نذورات ، روشن کردن عودهای خوش بو و شرکت در بازیهای گروهی را شامل میشود. مردم در نیمه شب پیش از روز برگزاری فستیوال به تمیز کردن و شست و شوی مجسمه‌های مقدس و مکان های برگزاری مراسم مقدس پرداخته و برنامه فردای خورا مشخص میکنند و به زیباسازی محل مشغول میشوند.

فرهنگ غذایی مردم ویتنام

ویتنام سرزمین غذاهای خوش طعم نیزمیباشد که با طعم های ویژه این ناحیه ارائه داده میشوند. نوشیدنی رایج نیز دراین اقلیم معمولا از آب جوش با برگ چای، شکوفه، گل یا دانه گیاهان دارویی تهیه می شود.بومی‌های بعضی از نواحی نیزنوشیدنی‌شان را با پختن برنج با آب درست میکنند.

وضعیت جغرافیایی ویتنام

قسمت عظیم سرزمین ویتنام را کوهستانها و جنگل های انبوه پوشانده اند. کوهستانها و تپه ماهورها40 درصد ، و زمین هموار20 درصد ازتمام وسعت این کشور را شامل میشوند . شمال ویتنام تشکیل شده از دلتای مثلث شکل رود خانه ی سرخ به وسعت حدودی 000، 3 کیلومتر مربع و کوهستان ها و فلات های بلند است. رشته کوه چونگ سون از شمال تا استان تبت چین ادامه یافته است.

آب و هوای ویتنام

آب و هوای ویتنام در جنوب گرم و در شمال موسمی با باران های دو گانه و موسمی است و میانگین رطوبت هوا در سال در این کشور85 درصد است . ویتنام بر خلاف قرار گرفتن در شرایط حارّ ه ای ، به خاطر قرار گرفتن در عرض های جغرافیایی متنوع و همینطور بر خورداری از مناطق با ارتفاعات مختلف آب و هوای مختلفی را داراست. هانوی پایتخت ویتنام به شهر دریاچه ها شهرت دارد ونزدیک به 50 دریاچه کوچک و بزرگ در نواحی گوناگون این شهر قرار گرفته اند

پاییتخت و شهرهای مهم ویتنام

شهر هانوی پایتخت ویتنام درقسمت شمال و درجوار روخانه سرخ قرار گرفته است . بر اساس یک سری ادعا هانوی شهری کهن و بر خوردار از پیشینه ای هزارساله است. هانوی مرکز اداری ویتنام قرار داشته و وزارت خانه ها و مرکزیت سایر نهادهای حکومتی نیز در این شهرواقع شده اند اما ازلحاظ اقتصادی و تجاری در ردیف دوم بعد از شهر هوچی مین قرار گرفته است. جمعیت هانوی در سال 2009 حدود 3146220 میلیون نفر محاسبه شده است. دومین شهر مهم ویتنام هوشی مین است که در جنوب این کشور واقع شده است.تا قبل از سال 1975 میلادی و واژگونی حکومت جنوب ، سایگون پایتخت حکومت جمهوری ویتنام بوده که با وحدت دو ویتنام و حاکمیت کمونیستی برتمام کشور ، سایگون به احترام هوشی مین رهبر فقید ویتانم تغییر نام داد اما مردم ساکن در جنوب همچنان این شهررا با نام سایگون تداعی می کنند ضمن آنکه بخش مرکزی شهر هوشی مین نیز کماکان سایگون نامیده می شود سایگون راس فعالیت های تجاری و اقتصادی ویتنام میباشد.

وضعیت اقتصادی در ویتنام

واحد پول ویتنام دونگ می باشد که اختصار آن VND است.

نرخ پول ویتنام و معادلی با دلار آمریکا

3/19558 دونگ = 1 دلار آمریکا

شرایط بین المللی و اقتصادی ویتنام در جهان

اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا ASEAN ، پاسفیک، اوپک، بانک جهانی، بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانیWTO ، سازمان جهانی کشاورزی FAO ، سازمان جهانی بهداشت، صندوق بین المللی پول IMF ، مجموعه اقتصادی آسیا APEC ، عضو موقت شورای امنیت ، اتحادیه ملل آسیا و اروپا ASEM ، کشورهای گروه VV و جنبش غیر متعهدها. ویتنام علاوه بر اعضاء آسه آن با کشورهای چین، کره جنوبی آمریکا، شیلی، استرالیا، ژاپن دارای موافقت نامه تجارت آزاد نیز می باشد. ویتنام با 68 کشور جهان موافقت نامه تشویق و پشتیبانی از سرمایه گذاری مشترک را امضاء کرده است.

خط و زبان مردم ویتنام

زبان کشور ویتنام عضوی از خانواده ی زبان های آسترو – آسیایی است اما برخی زبان شناسان اعتقاد دارند که زبان ویتنامی به خاطر وجود بعضی شباهت ها به چینی و دیگر گویش های متداول در آسیای جنوب شرقی زبانی تقریبا خاص و ویژه است . زبان ویتنامی هم مثل زبان چینی زبانی صوتی و آهنگین است و تناوب صداها به عوض تکلم لغات مفهوم و معنی را القاء میرساند اما از لحاظ صرف و نحو ، زبان ویتنامی شبیه به خمر ، زبان رسمی کشور کامبوج است.به غیر از زبان ویتنامی ، زبانهای چینی ، خمر ، چم و دیگر زبان های محلی و ویژه اقلیت های قومی و نژادی در ویتنام رایج هستند.

شناختی از مردم ویتنام

در تلاش باشید که چندین جمله به زبان محلی فرا بگیرید. همینطور از پیشینه و توسعه های اقتصادی که اخیرا به دست آمده، بیاموزید. نشان دادن این توجهات به کشور و فرهنگ شخص مقابل، به عنوان نشان دهنده ی نزاکت و ادب شما است.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری