معبد انگکور وات

زیباترین جاذبه کشور کامبوج ، مجموعه معابد آنگکور وات در شمال غربی این کشور است. در این مقاله به کوتاهی با مشخصات این معبد زیبا آشنا می شویم.

معبد انگکور وات

انگکور وات به گروهی از معبدهایی اطلاق می شود. که در کشور کامبوج ساخته شد. قدمت این گروه سازه به قرن دوازدهم میلادی باز می گردد. دلیل ساخت این مجموعه از معابد ایجاد پرستشگاهی برای حکومت و شخص پادشاه سوریا وارمان دوم بود. این پادشاه قدرتمند نزدیک به شصت سال بر این ناحیه پادشاهی کرد. مساحت انگکوروات در حدود 2 کیلومتر و نیم است.

انگکور شهری در شمال غربی کشور کامبوج است. این شهر بعنوان پایتخت سرزمین خمرها بنا گردید. خمرها در خلال قرون هشتم تا سیزدهم بر این منطقه حکمرانی می کردند.

مشاهده تورهاي جنوب شرق آسيا

معبد هندوها یا معبد بودایی ؟

این معبد در ابتدا پرستشگاه هندوها بود. این مجموعه معبد پس از ساخت به ویشنو ، خدایگان هندوها تقدیم شد. پس از ورود بودایی ها ، معبد بودایی ها شد.

معبد انگکور وات بزرگترین مجموعه مذهبی دنیاست . و از این لحاظ در دنیا کاملا بی نظیر است. انگکور وات نماد ملی کشور کامبوج است. به لحاظ معماری ، به راحتی سبک معماری خمری در آن قابل مشاهده است. بدون شک این مجموعه گران بها مهمترین قطب گردشگری کامبوج است. به اندازه ای این معبد برای کامبوج ارجمند است که نگاره ای از آن بر روی پرچم کشورشان نقش بسته است.

مشاهده تورهاي دور آسيا

ریشه نام انگکور وات

ریشه این کلمه سانسکریت و خمری است. انگکور شکل قدیمی واژه ای سانسکریتی به معنی پایتخت یا شهر است و وات نیز به معنی معبد است و پس در واقع انگکور وات به معنی پایتخت یا شهر پرستشگاه است.

در تور کامبوج تور کاملی برای گشت و گذار در این مجموعه وجود دارد.

ویرانی و کشف مجدد معبد انگکور وات

معبد انگکور وات در سال 1431 میلادی مورد تاخت و تاز تایلندی ها قرار گرفت . در اثر این حمله، معبد ویران شد و به حال خود رها شد. تا اینکه در سال 1850 یک مامور فرانسوی تصادفا این مکان را یافت. این مامور برای آنکه مسیرش را کوتاه کند میانبری را یافت. به دلیل متروک شدن این معبد ، گیاهان آن را احاطه کردند . پس از کشف آن توسط مامور فرانسوی ، محموعه معابد به تدریج پیدا شدند.

در سال 2007 و با تصویر برداری هوایی از موقعیت معبد ، محققان به این نتیجه رسیدند که این شهر زیبا بزرگترین شهر پیش از انقلاب صنعتی بوده است.

مشاهده تورهای دور آسیا

معماری معبد انگکور وات

برج اصلی این مجموعه در حدود شصت و پنج متر ارتفاع دارد. دور تا دور آن 4 معبد و برج کوتاه تر ساخته شده است . انگار که برج اصلی را در آغوش گرفته اند.

شکل کلی معبد ، الهام گرفته از کوه مقدس هندوها «میرو» است. همانند کوه المپ که مقر خدایگان یونان باستان است. هندوها معتقدند که این کوه مقدس در ورای کوه هیمالیا قرار دارد.

اطراف معبد را خندقی کنده اند. پهنای این خندق ، دویست متر و عمقش چهار متر است. این خندق منطقه ای در حدود پنج کیلومتر را حمایت می کنند. علاوه بر محافظت از معبد ، با حفظ ارتفاع آب ، باعث می شود تا بن و پایه سازه در امان بماند.

ورودی اصلی معبد در سمت غرب واقع شده است. برای رسیدن به معبد ویشنو باید از کنار مجسمه های شیر سنگی که نگهبان معبد هستند عبور کرد.

مشاهده تورهای تایلند

دیواره نگاره های معبد انگکور وات

در برج مرکزی و در پی اکتشافات جدید ، نقاشیهایی جدید پیدا شده است. نقاشی ها شامل تصاویری از ادوات موزیک سنتی مردمان خمر است. نام این ساز « پین پیت » است. نقاشی های دیگر شامل ناقوس ، سنتور سنتی ، سازهای بادی و ضربی است. تصاویری از سوارکاران اسب سوار هم نیز یافت شده است.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری