لذیذ ترین غذاهای ترکیه

در این بخش با انواع غذاهای لذیذ و خوش طعم کشور ترکیه آشنا میشویم:

1) املت Menemen

از خوردن تخم مرغ در صبحانه خسته نشده اید؟ این املت مخلوطی از تخم مرغ و سبزیجاتی همچون گوجه فرنگی ، پیاز و ‏فلفل است که آنهارا با هم سرخ می کنند و سپس تخم مرغ را به آنها اضافه می کنند. این غذا برای صبحانه سرو می شود و فوق العاده وعده ای سبک میباشد. برای خوش مزه تر شدن آن پنیر یا سس تند را میتوان به آن اضافه کرد. اگر در ترکیه برای صبحانه قصد دارید نوعی ‏غذای جدید را امتحان نمایید این غذا را با نان سرو نمایید.

2) دلمه Dolma

دلمه یعنی پر کردن و این غذا به ناحیه ی آناتولی بر میگردد. در درست کردن دلمه ترکی بیشتر از برنج و مخلوطی از ‏ چاشنی های متنوع ، دانه گیاه کاج ، و حتی گاهی اوقات از انواع ریز شده میوه و سبزیجات مثل فلفل یا کدو استفاده میکنند. البته ‏در شهرهای ساحلی ترکیه و جنوب استانبول این غذا به صورت های متنوعی تهیه و سرو می شود. ‏‏ ‏‏‏ ‏‏

3) کباب Kebap

کباب غذایی آشنا برای ایرانیان میباشد هرچند سبک طبخ و تهیه آن در شهرهای مختلف ترکیه متنوع میباشد انواع کباب در ‏ترکیه با نام شهرهایشان معروف میباشند مثل کباب آدنا که نوع طعم دار تر و چرب تر کباب میباشد و یا نوع معمولی تر و ساده تر آن ‏که اورفا کباب نام دارد. اما پرآوازه ترین نوع کباب در ترکیه اسکندر کباب است که برروی نان پیتا سرو می شود و به آن آب گوجه ‏فرنگی اضافه می کنند و با مقدار زیادی ماست سرو میکنند. در بعضی از غذاخوری ها به روی این غذا مقدار زیادی روغن نیز ‏اضافه میشود.

4) سوپ عدس Mecimek Corbasi

سوپ عدس خوراکی است که تقریبا در همه جای ترکیه یافت می شود ، خوش طعمی این غذا به سبب سادگی آن میباشد. سوپی تشکیل شده از عدس همراه با چاشنی های ‏متنوع که در کنار آن لیمو نیز سرو میکنند. به این سوپ چاشنی های متنوعی میزنند و در بعضی موارد به آن سبزیجات ‏تازه هم اضافه میگردد تا طعم بهتری داشته باشد. سوپ عدس از ارزان ترین غذاهای ترکیه است که تقریبا در منوی تمام غذاخوری ها ‏پیدا میکنید.

5) کوفته Cig Kofte

این غذا که چی کوفته خوانده می شود نوعی کوفته میباشد که از تکه های خام گوشت درست میشود. ممکن است نام آن کمی بی مزه ‏یا حتی بد طعم به نظر بیاید. این نوع کوفته یکی از کهن ترین غذاهایی است که در ترکیه امروزی صرف میشود، در واقع کمبود ‏چوب سبب نوآوری در تهیه این غذا شد. به صورت سنتی این غذا مخلوطی از بلغور ، پیازچه ، ادویه های متنوع و ترشیجات و ‏گوشت خام است. در کنار این غذا انواع سبزیجات تازه ، آبلیمو و کاهو را نیز سرو می کنند.

6) لاهماجون Lahmacun

لاهماجون مخلوطی است از گوشت و انواع ادویه همراه با رب انار ترش که برروی نان درست میشود. این غذا در لیست رستوران ها با نام پیتزای ترکی شناخته شده است. نوع دیگر آن پیده است که به پیتزا بسیار شبیه است.

7) مانتی Manti

عده ای این غذارا به نام راویولی ترکیه میخوانند زیراهم اشکال مختلفی را داراست، و هم مقداری گوشت در کیسه های ‏خمیری در اشکال متفاوت پیچیده می شود. اندازه و محتویات آن می تواند فرق کند تفاوت اصلی این غذا با راویولی در این است که ‏به آن مقداری ماست هم اضافه می گردد تا مزه ی تازه ای به طعم گوشت دهد. نوع دیگری از مانتی که طرفداران زیادی داراست از ‏بادمجان کبابی درست می شود که طعمی تازه و متفاوت به آن می دهد.

8) امام بایلیدی Imam Baylidi

میتوان گفت بادمجان در غذاهای ترکی پادشاهی می کند. گرچه نام این غذا عجیب است، معنی آن بیهوشی امام میباشد ! این غذا از بادمجان پخته درست میگردد که در روغن در کنار گوجه فرنگی و پیاز سرخ میشود . 2 عنصر اصلی غذاهای ترکیه بادمجان و روغن زیتون است که هر دو در این غذا یافت میشود و طعم بی نظیری به آن میدهد.

9) بورک Borek

بورک طیف گسترده ای از شیرینی از خمیر فیلو میباشد. بورک هم میتواند شیرینی باشد هم غذا در طعم های متنوع. این غذا اشکال و اندازه های مختلف دارد. نوع غذای آن از گوشت و اسفناج و پنیر و نوع شیرینی آن از پودر شکر تهیه میگردد که اصولا برای صبحانه و عصرانه سرو میکنند.

10) برنج و نخود Nohutlu Pilav

نوع دیگری از غذاهای ساده ترکی میباشد که آن را در خیابان سرو میکنند. این غذا همان گونه که ‏از نامش پیداست مخلوطی از برنج و نخود میباشد که لا به لای آن تکه های مرغ قرار میدهند. در غذاخوری ها می توانید این ‏غذا را به سبک ساده اش میل نمایید و یا در کنارش تقاضا کنید تا مقداری مرغ نیز سرو کنند. این غذا فوق العاده مغذی است. ‏

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری