غذا در جزیره بالی

کشور اندونزی متشکل شده از هزاران جزیره به همراه فرهنگ های متفاوتی است.

مشاهده قیمتهای تور بالی

مشاهده مدارک و قیمت ویزای اندونزی

بنابراین اگر غذاهای متنوعی نیز داشته باشد اصلا جای تعجب ندارد. قسمتی از لذت سفر به جزیره بالی تجربه غذاهای متفاوت آن است. از لذیذترین غذاهای بالی می توان به lawar، bebek betutu و ورژن ساتای (گوشت کباب شده به همراه سس تند) به نام sate lilit اشاره کرد. معروف ترین غذای جزیره بالی babi guling نام دارد. در جزیره بالی میان وعده ها , دسرها و کیک ها را هم تست کنید.

1- انواع ساته Sate در بالی :

ساته یا ساتای تکه گوشت های به سیخ کشیده شده ای می باشند که به صورت کبابی به همراه سس تند سرو می شوند. ساته ممکن است از تکه های گوشت بز , گوسفند , مرغ , تخم مرغ , گاو , توفو و ماهی نیز تشکیل شود. ساته محبوب در بالی , ساته لیلیت می باشد که متشکل شده از گوشت چرخ شده گاو , ماهی و گاهی اوقات گوشت لاک پشت میباشد که در ادامه با شیر نارگیل , سبزیجات و ادویه جات ترکیب می شود. این مواد را دور بامبو , نی و یا چوب lemongrass پیچیده و کباب می کنند. ساته را با سس یا بدون آن نیز می توانید سرو نمایید.

2- ناسی آیام و ناسی کامپور Nasi Ayam & Nasi Campur در بالی :

از غذاهایی که در اکثر وارونگ ها (غذاخوری های کوچک بالی) می توان آن را پیدا کرد باید به آیام و ناسی کامپور اشاره نمود. این غذا متشکل شده از برنج سفید و مواد لذیذی از قبیل babi buling یا betutu به همراه سبزیجات و مقداریsambal matah تند می باشد؛ گاهی اوقات این غذا را به همراه یک کاسه سوپ سرو می نمایند. اگر به غذای تند علاقه ای ندارید ناسی آیام و ناسی کامپور را بدون sambal سرو کنید.

3- ببک و آیام بتوتو Bebek & Ayam Betutu در بالی :

از غذاهای محبوب و پرطرفدار جزیره بالی باید به ببک و آیام بتوتو اشاره کرد. این غذا در اصل مرغ یا اردکی کامل می باشد که با استفاده از ادویه های سنتی پر شده و آن را در برگ موز یا پوست تنه درخت موز می پیچند و در آخر زیر آتش ذغال دفن شده و در مدت شش یا هفت ساعت پخته می شود. این غذا بسیار لذیذ و آبدار بوده و خیلی راحت از استخوان های آن جدا می شود.

4- تاهو و تمپه Tahu & Tempe در بالی :

از متنوع ترین غذاهای جزیره بالی که به صورت های متفاوتی تهیه می شوند باید به تاهو و تمپه اشاره کرد. گاهی اوقات بین وعده های لذیذ و گاهی اوقات به عنوان غذای اصلی سرو می شوند. تاهو و تمپه را برخی اوقات به همراه غذا نیز سرو می کنند. این دلمه های سویا را با مواد مختلفی پر کرده و سرخ می کنند. اکثر غذاهای کشور اندونزی از برنج تشکیل شده اند.

5- غذای دریایی در جیمباران Jimbaran Seafood :

برای سرو غذاهای دریایی گریل شده و تازه به کافه های ساحل Muaya مراجعه کنید. از این غذاهای دریایی می توان به صدف , کالاماری , میگو , ماهی های مختلف و خرچنگ اشاره کرد. اما راز اصلی خوشمزگی این غذاها در تهیه سس باربیکیو و چانشی می باشد که این کافه های ساحلی استفاده می کنند و اصولا به سمبل خانگی آنها وابسته است که تحت نام سمبل غذاهای دریایی به شیوه جیمباران آن را می شناسند. این مزه ها شامل ترش , شیرین , تند تا مزه های استوایی می شوند.

6- پپس و توم Pepes & Tum در بالی :

پپس در واقع یک نوع از متدهای پخت کشور اندونزی می باشد که در آن از برگ موز برای پیچیدن غذا داخل آن استفاده می کنند. بسته های کوچکی که با چوب نازک بامبو در هر 2 بخش انتهایی بسته شده و در آخر نیم پز یا کبابی می شوند. از این شیوه جهت آماده کردن ماهی به عنوان pepes ikan , مرغ , گوشت , توفو یا سبزجات استفاده می کنند. توم نیز شکل های متفاوتی داشته اما اصولا در برگ موز آن را میپیچند و انتهای آن را بخیه زده و آب پز می کنند. برگ موز عطری منحصر به فرد را به مواد پخته شده می دهد.

7- لاوار Lawar در بالی :

لاوار غذایی مخلوط و سنتی می باشد که متشکل شده از تکه های گوشت , نارگیل رنده شده , سبزیجات و ادویه های گوناگون است. اصولا این غذا به محض آماده شده باید سرو شود و نباید برای مدت طولانی آن را نگه داشت. لاوار در 2 مدل تهیه می شود : قرمز یا سفید. نوع سفید لاوار اصولا بدون گوشت می باشد.

8- کیک ها و دسرهای سنتی در بالی :

کیک های سنتی جزیره بالی تحت نام jajanan pasar شناخته شده و در حقیقت برای مراسم ها استفاده می شوند. اما به تدریج به بازارها نیز راه پیدا کرده اند. این کیک ها شامل انواع مختلفی است. اما مواد تشکیل دهنده آنها برنج , نارگیل , گلوتین , شکر , میوه های استوایی میباشد. از محبوب ترین این کیک ها می توان به wajik، pancong، jaja batun bedil، bubuh injin، godoh، pisang rai و kelepon اشاره کرد.

9- ناسی گورنگ Nasi Goreng در بالی :

ناسی گورنگ از مهمترین غذاهای ملی کشور اندونزی و نوعی برنج سرخ شده این کشور می باشد. ناسی گورنگ برنجی می باشد که از قبل آب پز شده و به همراه مخلوطی از گوشت , سبزیجات , ماهی , مرغ , نخود , گوشت بره , میگو , سیر , پیاز و تخم مرغ سرخ می شود. در آخر نیز سس سویای شیرین یا سس کچاپ و یا سس فلفل تند به آن اضافه می کنند. در هنگام سرو نهایی نیز تکه هایی از سیب زمینی , خیار , میگو , ماهی یا ترشی نیز همراه آن قرار می دهند.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری