سفر به سریلانکا

سلام به دوستانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات و تجربیات تازه سفر هستند.

چندین ماه قبل به کشور سرسبز و زیبای سریلانکا سفر داشتم که از دیدن شهرهای متنوع , آشنایی با فرهنگ و ادیان متفاوت , غذاهای مختلف و تند , طبیعت وحشی , مردمان خونگرم و صمیمی و هنرهای تجسمی که در هر گوشه شهر به چشم می خورد , لذت بردم. این نکته را هم ذکر کنم که سفر من به سریلانکا تفریحی و گردشی نبوده است.

نام شهرهایی در کشور سریلانکا که به مدت 1 ماه در آنها اقامت داشتم :

Kandy ,Trinncomale,Galle,Ahangama

کشور سریلانکا از نظر جغرافیایی در بخش آسیای جنوب شرقی و در جزیره ای کوچک واقع شده است. کشور سریلانکا نزدیک به 30 میلیون نفر جمعیت دارد و از گوناگونی مذهب های متفاوت که بزرگترین آنها بوداییسم می باشد برخوردار است. پس از بوداییسم , اسلام و مسیحیت در اقلیت می باشند. حکومت سرزمین سریلانکا , دموکراسی است. واحد پول کشور سریلانکا روپیه بوده و 1 دلار برابر با صد و چهل و هشت روپیه می باشد. کشور سریلانکا از منابع طبیعی بسیاری برخوردار بوده که از جمله آنها می توان تنوع در میوه , سبزیجات و ادویه جات را نام برد. درآمد اصلی سریلانکا پس از معادن و سنگ های ارزشمند از این راه حاصل می شود.

آب و هوای کشور سریلانکا مرطوب و در طول ماه های اردیبهشت , خرداد , مرداد تا آذر بسیار گرم می شود. در طی ماه های دی تا اسفند و اوایل فروردین ماه نیز بارش های به نسبت شدیدی در این کشور می بارد.

کشور سریلانکا سواحل فوق العاده زیبا و معروفی دارد که بسیاری از گردشگران را از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند.

از نظر تاریخی نیز کشور سریلانکا تحت استعمار پرتغالی ها و اسپانیایی ها بوده و سپس انگلیسی ها به آن حمله ور شده اند ولی موفق نشدند مانند پرتغالی ها و اسپانیایی ها قدرت را به دست بگیرند. ولی مردمان سریلانکا از انگلستان و مردمان انگلیسی شکرگزاری می کنند زیرا برای سریلانکا خدمات بسیاری مانند ساخت ریل آهن را انجام داده اند که باعث کوتاه تر شدن فاصله شهرها از یکدیگر شده است. البته این نکته هم قابل ذکر است که همچنان از همان ریل های قدیمی استفاده می نمایند و هیچگونه نوآوری در ساخت خود ایجاد نکرده اند.

مردمان کشور سریلانکا گویش های متفاوتی دارند که هر کدام از آنها به مذهبی که آنها زندگی می کنند بستگی دارد.

شهر Kandy در سریلانکا :

شهر کندی تقریبا در مرکز کشور سریلانکا واقع شده است. در طول سفرم به سریلانکا تقریبا در شهر کندی اقامت داشتم.همانگونه که در بالا توضیح دادم سفرم به سریلانکا سفری کاری بود.

شهر کندی به دلایلی از مشهورترین شهرهای سریلانکا محسوب می شود. یکی از دلایل آن وجود بزرگترین بودا می باشد و به خاطر مذهبی بودن شهر کندی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از دلایل دیگر شهرت شهر کندی وجود صنایع دستی , کارخانه های نساجی و چای و ادویه جات می باشد.

تصاویر این بخش را در بیست و چهارم نوامبر 2016 گرفته ام. این روز , از روزهای مذهبی بود و مردمان محلی برای پخش کردن نذری و دعا خواندن و گرفتن حاجاتشان قسمتی را انتخاب کرده و چشم هایشان را می بستند و شروع می کردن به دعا خواندن.

گلی را به بودا تقدیم می کردند. گل در کشور سریلانکا نماد زیبایی و پاکی می باشد به همین خاطر گل را تقدیم بودا می کنند.

پس از اجرای مراسم , صدای طبل به گوشمان رسید. من نیز شمع روشن کردم. پس از تمام شدن مراسم هرکس برای گرفتن حاجتش شمع روشن می کند.

همانگونه که در بالا اشاره کوچکی کردم , سریلانکا از بزرگترین صادر کننده های چای در دنیا می باشد. سریلانکا به خاطر محیط و شرایط آب و هوایی مطلوبی که دارد شرایط کشت در آن آسانتر از دیگر مناطق جهان است.سریلانکا از بهترین دارندگان چای در جهان می باشد. چای سبز و مرغوب اعلاء سیاه را در سریلانکا می توانید پیدا کنید.

پس از چای , ادویه جات سریلانکا از قبیل هل سیاه , سفید و سبز و فلفل و زردچوبه بسیار مرغوب هستند. هم چنین روغن های طبیعی و طبی برای درمان انواع بیماری های آرتروز و روماتیسم و ... را در سریلانکا می توانید بیابید. پس از ادویه جات نوبت به صنایع چوبی سریلانکا می رسد که شهرت جهانی دارند. هم چنین صنعت نساجی و طراحی بر روی پارچه نیز از دیگر هنرهای کشور سریلانکا است.

در کارخانه نساجی که به طور کلی خانم ها عهده دار رنگریزی طرح پارچه ها هستند , کلیه مراحل به صورت دستی صورت می پذیرد.

قیمت میوه در سریلانکا بسیار ارزان می باشد. قیمت نارگیل حدود پنجاه روپیه یعنی برابر هزار و پانصد تومان می باشد.

چای در کشور سریلانکا از ایران مرغوب تر است.

از شهر کندی سریلانکا به 2 شهر ساحلی در بخش جنوب غربی سفر کردم. متاسفانه از نظر فاصله نفهمیدم که چقدر مسافت بود ولی از نظر زمانی 6 ساعت با قطار در مسیر بودیم. این نکته قابل ذکر است که اگر خانم تنها بودید تنهایی سفر نکنید گرچه برای من مشکلی پیش نیامد ولی احتیاط همیشه لازم است.

این 2 شهر ساحلی یکی از معروف ترین سواحل کشور سریلانکا می باشد که گردشگران زیادی از اروپا علی الخصوص از آلمان به موجب علاقه به ورزش موج سواری به آن سفر می کنند. برای موج سواری به مدت 1 ساعت نزدیک به 2000 روپیه می گرفتند که برابر با پنجاه هزار تومان بود.

هزینه سفرم با قطار از کندی تا ahangama نزدیک به سیزده هزار تومان شد.

تماشای صحنه بی نظیر غروب آفتاب تمام خستگی راه را از تنم بیرون کرد.

شهر Trinncomale در سریلانکا :

درباره این شهر یه توضیح مختصر میدم . از نظر فاصله از شهر کندی تا این شهر نزدیک به 4 ساعت با تاکسی در راه بودیم که چون به همراه چندتا از هم اتاقی هایم سفر کردم هزینه بینمان تقسیم شد که با هتل و هزینه های راه نزدیک به سه هزار روپیه پرداخت کردم.

حتما کرم ضدآفتاب همراهتون داشته باشید به خاطر اینکه این شهر فوق العاده آفتابی است.

از موارد جالب در این شهر این بود که گویش مردمان این شهر با جایی که اقامت داشتم فرق می کرد و این به خاطر متفاوت بودن مذهب آنهاست. تا حدی که رسومات آنها نیز با جایی که من اقامت داشتم هم متفاوت بود.

منبع اصلی درآمد مردمان این شهر از راه صید ماهی و گردشگری می باشد. هم چنین این شهر پایگاه اصلی نظامی و ارتشی کشور سریلانکا به شمار می آید.

شهر Ella در سریلانکا :

Ella از سرسبزترین و زیباترین شهرهای سریلانکا می باشد که دارای طبیعت بکر بی نظیری است. اگر شرایطش را داشتید حتما از این شهر دیدن کنید. Ella دارای زیبایی های چشمگیری است. شهر ella روی کوهپایه بنا ساخته شده است و چنانچه به این شهر سفر کردید حتما یک مسیر را با اتوبوس و مسیر دیگر را با قطار سفر کنید. من و همسفرانم در مسیر رفت اتوبوس را با قیمت شصت روپیه انتخاب کردیم. صدای بلند موسیقی نیز کمی اذیتمان کرد اما خب ارزش آشنا شدن با مردمان بومی و مهربان محلی را داشت.

پس از رسیدن به شهر هتلمان را پیدا کردیم و پس از جا به جایی وسایلمان برای بازدید از Adam's Peak هتل را ترک کردیم که منطقه ای فوق العاده دیدنی و سرسبز است. درابتدا از مزارع چای دیدن کردیم و سپس در دامنه کوه پیاده روی کردیم تا به مقصدمان برسیم. ارتفاع این کوه دو هزار و دویست و چهل و سه متر است. حتما کفش و لباس مناسب و شیشه آب به همراه داشته باشید.

دلیل شهرت این کوه این می باشد که در آن معبدی وجود دارد که دارای تعاریف و تاریخ های متفاوتی است که بودیسم و هندوییسم هر کدام داستان ها و تاریخچه خود را در این معبد دارند.

در روز بعدمان کوله هایمان را از خوراکی پر کردیم و برای بازدید از Ella Rock بی نظیر به راه افتادیم. The Rock of Ella کوه/ کوهپایه اي که هزار و صد و پنجاه متر ارتفاع دارد. به خاطر اینکه من و همسفرانم پیاده روی را از شهر شروع کردیم تمام زمان رفتمان نزدیک به 2 ساعت و نیم طول کشید. از این مکان خارق العاده تصاویری را برای شما به نمایش می گذارم.

این مسیر را به ناچار باید پیاده روید زیرا هیچ مسیر دیگری وجود ندارد و باید ریل قطار را بگیرید تا به مقصدتان برسید. در آن جا نیز گردشگران زیادی را ملاقات می کنید که درحال تماشای زیبایی این منطقه هستند. شما هم بنشینید و از تماشای این صحنه لذت ببرید. برای ادامه راه عجله نکنید.

برای بازدید از این پل باید راه پر پیچ و خمی را بروید ولی این نکته قابل ذکر است که واقعا ارزش دیدن را دارد. متاسفانه نتوانستم تاریخ آغاز ساخت این پل را پیدا کنم اما تاریخ پایان آن در سال 1921م بوده است. جهت بازدید از این پل پیاده به the Demdora ELLA /nine Arch Bridge بروید. به شما توصیه می کنم که اگر 1 ساعت هم شده منتظر قطار بمانید زیرا زیبایی این پل را چندین برابر می کند.

برای بازدید از این اماکن نیازی نیست که هیچ هزینه ای پرداخت کنید. به غیر از آب آشامیدنی , کفش و لباس. تمامی عکس ها را از مسیر بین شهرهای Ella و Kandy گرفته ام که نزدیک به 5 ساعت در راه بودیم و نفری 500 روپیه پرداخت کردیم. بهتون پیشنهاد می کنم که حتما مسیر رفت یا برگشت رو با قطار برید. به خاطر اینکه به زیبایی بیشتری از از این شهر و سریلانکا می رسید. این شهر برای بالیوود نیز اهمیت ویژه ای دارد. تعداد زیادی از فیلم ها و کلیپ های هندی را در این شهر سبز سریلانکا ساخته اند.

هتل کوچکی را با هم اتاقی هایم که آلمانی بودند برای 2 شب به ازای هر نفر سه هزار روپیه رزرو کردیم.

برای رفتن به ELLA ROCK باید یک مسیر را پیاده طی کنید وگرنه راه دیگری وجود ندارد و باید ریل قطار را ادامه دهید تا به مسیر اصلی برسید.

بخش کوتاهی از مسیرتان را می توانید با قطار بروید ولی توصیه می کنم که پیاده روی کنید.

سفرمان را از کندی به Ella يا Eliya با اتوبوس آغاز کردیم. نزدیک به چهار ساعت در راه بودیم.

هفته اول کارم را با تعمیر مدرسه شروع کردم. از نظر من باید مکانی برای یادگرفتن و آموختن کودکان وجود داشته باشد.

اگر شما هم علاقه داشتید که به صورت اختیاری برای کشورتان یا مناطق فقیر کاری انجام دهید , به سازمان ها و اماکنی که به نیروی کار نیاز دارند سری بزنید.

باور کنید که بر تقویت روحیه شما تاثیر بسزایی می گذارد گویی تازه متولد شده اید. حتما امتحانش کنید. حتی در هر جایی که زندگی می کنید کسانی هستند که به کمک شما نیاز دارند.

همانگونه که در بالا ذکر کردم به خاطر شرایط کاری در شهر کندی اقامت داشتم و به همین خاطر هفته ها و روزهای آخر سفرم را با کودکانی که معلولیت جسمی و روحی داشتند سپری کردم. به خاطر شرایط هایی که وجود دارد تصاویر قابل پخش نمی باشند.

همانگونه که می دانید شرایط خوبی برای این کودکان وجود ندارد. این خیریه بوسیله افراد خیر اداره می گردد و خوشبختانه از دیگر کشورهای دنیا نیز داوطلبانی شرکت کرده اند.

البته وقتی در کشور خودتان این نیاز ها احساس شود ضرورتی ندارد که این همه راه دور بروید. کار کردن با این بچه ها انرژی خاصی به من داد. به شما هم پیشنهاد می کنم که امتحانش کنید.

از اینکه وقتتان را برای خواندن سفرنامه ام گذاشتید تشکر می کنم.

موفق و موید باشید

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری