سفر به سرزمین خدایان بی انتها (بالی)

سفر به جزیره بالی بهترین انتخابی بود که برای عید امسال به ذهنمان رسید.

مشاهده قیمتهای تور بالی

مشاهده مدارک و قیمت ویزای اندونزی

برای سفر به جزیره بالی پرواز قطری را رزرو کردیم که از تهران به دوحه و سپس از دوحه به بالی پرواز داشت. بالی ملقب به بهشت روی زمین , جزیره خدایان بوده و از اماکن دیدنی است که براساس پیشنهاد سایت تریپ ادوایزر باید به آن سفر کرد.

جزیره بالی در جنوب خط استوا و در کشور اندونزی واقع گردیده و نقطه اتصال اقیانوس های آرام و هند است.

همچون دیگر نواحی گرمسیری , جزیره بالی نیز در طول سال دمای یکسانی داشته و شامل 2 فصل خشک و بارانی میشود.

آب و هوای استوایی این ناحیه به همراه پوشش گیاهی بی نظیر , موجب شده تا جزیره بالی به یکی از دیدنی ترین مقاصد گردشگران تبدیل شود. جزیره بالی تا استرالیا فاصله بسیار کمی دارد به همین منظور توریست های استرالیایی زیادی به همراه تخته های موج سواریشان در همه نقاط بالی دیده می شوند.

موج های بلند سواحل کشور اندونزی در جهان بسیار مشهور هستند.

بازدید از جزیره بالی , ارزش 15 ساعت پرواز و انتظار در فرودگاه های میان راه را دارد.

با وجود آنکه 90% از مردمان اندونزی مسلمان می باشند اما در جزیره بالی بیشتر افراد هندو هستند.

در بخش ورودی اکثر خانه ها, معبدی برای نیایش و دعای روزانه قرار گرفته که بوسیله میوه های استوایی و گل آراسته شده اند.

جزیره بالی معروف به جزیره خدایان بود و با ورود به آن مجسمه های خدایان بسیاری را در هر نقطه می بینید. معابد در جزیره بالی بی شمار است. نکته جالب این است که مردمان بالی یگانه پرست می باشند و این خدایان را واسطه ای برای رسیدن به خدای یکتا می دانند.

جزیره بالی متشکل شده از تعدادی شهر کوچک به هم چسبیده می باشد که بزرگترین آنها دنپازار (به معنای در کنار بازار) در بخش جنوبی جزیره است.

جزیره بالی به 3 منطقه تقسیم می شود :

نوسادوا : نوسادوآ منطقه ای آرام بوده و برای کسانی که به دنبال آرامش و دور از هیاهو در بالی می باشند مناسب است.

کوتا : منطقه کوتا از مناطق محبوب توریست ها بوده و مملوء از هتل ها, رستوران ها و مراکز خرید به همراه خدمات تفریحی بسیاری است.

اوبود : منطقه اوبد در بالی مرکز فرهنگی و هنری به شمار می آید. اوبد شامل صنایع دستی انحصاری از بامبو, سنگ, نقاشی و چوب می شود. مردمان این منطقه در کنار یکدیگر به تولید صنایع دستی می پردازند.

ما از 2 خانه محلی در منطقه اوبد دیدن کردیم.

یکی از آنها گالری مجسمه های چوبی بی نظیری بود که کلیه مراحل ساخت آنها توسط اعضای خانواده انجام می شد و خانه دیگر نیز گالری نقاشی های فوق العاده ای بود که برای دیدن آنها به ساعت ها زمان احتیاج داشتید.

طبیعت منطقه اوبد آنچنان دل نشین و زیبا بود که دل کندن از آنجا را برایمان سخت کرده بود.

در هنگام بازدید از اوبد از مزرعه ای که در آن گران ترین قهوه جهان تولید می شود نیز دیدن نمودیم.

این قهوه توسط حیوانی که شبیه به گربه است تحت نام کوپی لواک تولید می گردد. این حیوان به خوردن میوه قهوه علاقه مند است و به صورت طبیعی بهترین و درشت ترین دانه ها را برای خوردن انتخاب می نماید.

بخش گوشتی این میوه در بدن حیوان هضم شده و آنزیمهای گوارشی بدن آن در دانه قهوه نفوذ می کند و پس از مقداری تغییر در ساختار پروتئینی آن سالم و بدون هرگونه تغییر شکل دفع می گردد. سپس شست و شو داده شده و با حرارت بالا آن را بو می دهدن تا قابل خوردن شود. به موجب خواصی که این نوع قهوه در بدن این حیوان پیدا می کند , این قهوه از گرانترین و نایاب ترین قهوه های جهان به شمار می آید.

از دیگر اماکن دیدنی بالی , جنگل میمون مقدس در منطقه کینتامانی می باشد که گونه ای از میمون های نادر و در معرض خطر انقراض در آن زندگی می کنند. بازدید از میمون ها و بازیگوشی هایشان تفریح خوبی علی الخصوص برای بچه هاست. گرچه باید مراقب وسایلتان از جمله عینک آفتابی و بطری هایتان باشید چون میمون ها در یک لحظه آن را از شما می دزدند.

از دیگر اماکن دیدنی بالی آتشفشان کینتامانی می باشد که در شمال غربی جزیره واقع شده است. دهکده های زیادی در حاشیه کوه آتشفشان فعال کینتامانی واقع شده اند که در ارتفاع هزار و پانصد متری از سطح دریا چشم اندازی بی نظیری دارند. خصوصا آنکه اطراف قله توسط مه احاطه شده باشد.

مقصد بعدیمان در بالی , مزارع پلکانی برنج بود که بسیار مشهور هستند و از زیباترین جاذبه های این جزیره محسوب می شوند. قدم زدن در میان مزارع پلکانی و عبور از پله های چوبی میان راه و رسیدن به نوک قله تجربه فوق العاده ای بود.

دلیل شهرت معبد تیرنا در منطقه کینتامانی وجود چشمه های آب مقدس می باشد.

در هنگام ورود به معبد, پارچه های رنگی زیبایی به همراه کمربندی نارنجی رنگ به افراد می دادند که به دور کمرشان ببندند تا اجازه ورود به معبد را پیدا کنند. بازدید از مراسم دعا و راز و نیاز هندوها و شست و شوی بدنشان در آب مقدس برای پاک شدن گناهان بسیار جالب بود.

رفتینگ (قایق سواری در رودخانه) از جذاب ترین تفریحات در جزیره بالی است. برای استفاده از این تور باید به شرکت هایی مراجعه کنید که کیفیت بالایی داشته باشند. بهترین برگزارکننده تورهای رفتینگ بالی در مسیر 9 کیلومتری رودخانه ای میان منقه جنگلی اوبد شرکت استرالیایی بالی ادونچر می باشد.

مردمان محلی جزیره بالی که به بالینزها معروف هستند با وجود آنکه مشهود است که فقیرند اما بیش از آنچه فکرش را کنید خوش برخورد و مهربان اند.

لیدر محلی ما که در قایق همراهمان بود از بالینزهای فوق العاده خوش اخلاق و مهربان بود که خاطره ای بسیار شیرین از این سفر 3 ساعته رودخانه ای را برایمان به جا گذاشت. در میان راه در کنار یک آبشار بسیار مرتفع توقفی کوتاه کردیم. لذت احساس فشار آبی که از ارتفاعی بلند به پایین می ریخت توصیف نکردنی است.

راه های زیادی برای رفتن به رودخانه ای که رفتینگ در آن برگزار می شود وجود دارد اما راهی که ما انتخاب کردیم بیش از 300 پله در دل جنگل داشت و گذر کردن از آنها و پارو زدن در قایق و هم چنین حفظ تعادل زمانیکه از روی آبشارهای بزرگ و کوچک در وسط رودخانه عبور می کردیم نیازمند آمادگی جسمانی اولیه بود.

از دیگر تفریحات خاطره انگیز در جزیره بالی فیل سواری است.

سافاری پارک فیل های بالی , براساس استانداهای بین المللی جهت حفظ حیوانات بوده و به عنوان بهترین پارک جهانی فیل ها شناخته شده است. در این پارک می توانید با چگونگی زندگی فیل ها نیز آشنا شوید.

اگر به فیل ها چوبهای بامبو بدهید با خرطوم هایشان آن ها را از شما گرفته و در دهانشان می گذارند. می توانید آنها را از نزدیک لمس کنید , با آنها عکس بگیرید یا مشغول دیدن کارهای جالبشان باشید. در آخر هم در میان جنگل فیل سواری کنید. بخشی از فیل سواری نیز در دریاچه است.

این تفریح برای کودکان بسیار لذت بخش می باشد. این موضوع ذهنم را درگیر کرده بود که فیل ها برخلاف ظاهرشان , چقدر مهربان و دوست داشتنی اند.

در سفر به بالی بازدید از مارینا پارک و سافاری را از دست ندهید. این مکان بزرگترین باغ وحش آزاد جنوب شرق آسیاست که خارج از دنپازار واقع شده است.جالب ترین بخش بازدید از این باغ وحش, دیدن حیوانات وحشی است که در زیستگاه طبیعیشان هستند. این حیوانات از بخش های مختلف دنیا به این باغ وحش آورده شده اند.

از جمله این حیوانات می توان کرگدن آفریقایی , پلنگ , زرافه , گورخر, بوفالو, اسب آبی به همراه نوزادش, گاو قرمز,شیر و ... را نام برد.

از برنامه های سافاری پارک بالی می توان به اجرای برنامه توسط ببرهای دست آموز, عکس گرفتن با اورانگوتان ها یا مار پیتون و اجرای رقص محلی بالینزی ها اشاره کرد.

به خاطر اینکه می توانستیم چند بار سوار خودروهای پارک شویم و در محیط زندگی حیوانات وحشی بگردیم بچه ها نیز علاقه بسیار زیادی نشان دادند.

نکته جالب اینکه بار اول که هنگام صبح بود و از حیوانات دیدن کردیم به خاطر اینکه همه تازه غذا خورده بودند کمی خوابشان می آمد و کم تحرک بودند. براساس توضیحاتی که به ما داده بودند شیرها در هر وعده میان 8 تا 10 کیلو گوشت می خورند و زمان زیادی برای هضم این میزان گوشت نیاز است اما بار دوم که تقریبا هنگام عصر است آنها پر تحرک تر می شوند.

تجربه هیجان انگیز بعدیمان در سفر دریایی با کروز کوچکی که از بالی به طرف جزیره مرجانی لومبونگان میرفت بود. از فعالیت های تفریحی که در بالی امکان پذیر است باید به غواصی, شنا کردن در اقیانوس, بازیهای آبی مانند بنانا , جت اسکی, اسکی روی آب, فلای فیش و هم چنین بانجی جامپینگ اشاره کرد.

درباره غذا در بالی باید بگویم که بسیار بهتر از مالزی و تایلند است به خصوص غذاهای دریایی. اما چون بچه ها در سفر دوست دارند که به برگر کینگ و مک دونالد بروند آنها را هم امتحان کردیم. براساس پیشنهاد یکی از دوستانمان که قبلا به بالی سفر کرده بود به یک رستوران ایتالیایی بسیار خوب رفتیم که طعم پیتزاهای ایتالیایی آن فوق العاده بود.

در سفر به مناطق گرمسیری هرگز از خوردن میوه های استوایی غافل نباشید.

پیش از سفر به بالی , مطالعه کرده بودم که جزیره های اندونزی آتشفشان های فعالی داشته و نواحی زلزله خیزی می باشند. با وجود این ذهنیت در روز سوم سفرمان , زلزله ای 5/5 ریشتری را تجربه کردیم که مرا به یاد سونامی اقیانوس هند انداخت که موجب مرگ بیش از 200000 نفر شد. این موضوع کمی نگرانمان کرده بود اما خیلی سریع به موجب جاذبه های بی نظیر بالی فراموشش کردیم.

معابد بسیار زیادی در جزیره بالی وجود دارد که مهمترین و مشهورترین آنها معبد تانالوت نامیده می شود.

معبد افسانه ای تانالوت در میان آبهای خروشان در جزیره بالی واقع شده که دارای موقعیت مکانی بسیار خوبی است. به موجب جزر و مد اقیانوس اصولا امکان به داخل رفتن معبد وجود ندارد.

مردمان محلی بالی اعتقاد دارند که مار دریا , یک مار عظیم الجثه ای است که نگهبان معبد بوده و روح های خبیث و مزاحم را دور می کند و محافظ معبد است. هنگامی که اقیانوس بالا می آید قطعه سنگی که معبد روی آن قرار گرفته تا مقدار زیادی زیر آب رفته و نمی توان وارد معبد شد.

لوت در معنای خشکی در آب می باشد و تانا نیز نام مکانی می باشد که این معبد در آن واقع شده است.

بازار محلی که شامل صنایع دستی مردمان بالی می باشد در اطراف این معبد واقع شده است. در جزیره بالی برای خرید هرگونه جنس چانه زدن را فراموش نکنید.

با صرف زمان کمی می توانید یک جنس را با قیمت یک سوم آن خریداری نمایید.

دوست داشتم ساعت ها در کنار ساحل تانالوت سپری می کردیم. از انرژی این مکان بسیار لذت می بردم و دیدن غروب خورشید در بالی در این مکان بی نظیر بود.

معبد آلن دولن و معبد طبقاتی نیز از دیگر معابدی بودند که عظمت خاصی داشتند.

امیدوارم نوشتن این مطالب برایتان مفید باشد و سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری