سفر به اروپا

قاره‌ اروپا یکی از اماکن توریستی است که سالانه مسافران بی شماری از سراسر دنیا از جمله ایران، به آن‌جا سفر می‌کنند.

هرکدام از شهر‌های این قاره جذابیت های خود را دارند ولی می‌توان به‌طور جامع اطلاعاتی را در خصوص این قاره در اختیار مسافران قرار داد تا به خوبی بتوانند مقصد مورد‌نظر خود را بیابند و همچنین با مخارج آن‌جا آشنا شوند. در ادامه با پلیکان پرواز همرا شوید تا اطلاعاتی کاملی از این قاره‌ زیبا دریافت کنید.

برای جوانها ، سفر به کل اروپا می‌تواند یکی از تجربه‌های به یاد ماندنی باشد. از پاریس باشکوه گرفته تا کافی‌شاپ‌های آمستردام و ساحل یونان، جاذبه‌های توریستی اروپا هستند. در این قاره مناطق متعددی برای بازدید وجود دارد که حتی اگر قصد کنیم نمی‌توانیم تمام را اسم ببریم. ولی حتی اگر نیت سفر به کل اروپا را نداشته باشید، این قاره ساحل باشکوه، معماری‌های زیبا و باستانی و ملتی خونگرم دارد. هر کشور به‌ شکلی باور‌نکردنی با دیگر کشور‌ها فرق دارد.

مخارج رایج

مخارج هتل و خوابگاه ها

بسته به سایز اتاق و میزان معروفیت خوابگاه، اجاره اتاق حدود 20 تا 42 یورو برای یک ‌شب است. هزینه‌ اتاقی شش تخته در برلین 20 یورو است. در‌حالی‌ که نرخ همین اتاق در پاریس 35 یورو می‌شود. پاریس پرهزینه ترین و آتن کم هزینه ‌ترین اتاق‌ها را ارائه می‌دهند. مخارج محوطه‌های اردوگاهی برای یک شب و برای یک جای چادر حدود 10 تا 16 یورو است. در اروپای شرقی نرخ خوابگاه بسته به اندازه‌ آن‌جا و میزان معروفیت، حدود 8 تا 17 یورو است. هرچه بیشتر به سمت شرق روید، مخارج محل سکونت کم هزینه ‌تر خواهد شد. نرخ اتاق 2 تخته‌ی شخصی در خوابگاه با حمام اشتراکی حدود 30 تا ۵8 یورو برای یک شب خواهد بود. نرخ اتاق 2 تخته در هتل 2 ستاره با صبحانه، وای‌فای و حمام شخصی، 30 یورو است.

غذا

در اروپای غربی می‌توانید از فروشگاه های غرفه ای ، تکه ‌های فست فودی خرید کنید. این فروشگاه ها در ترمینال ‌های قطار و اتوبوس ‌های پر ازدحام هستند. شما با 67 یورو می‌توانید غذای 1 هفته را خود بپزید. این فروشگاه های کوچه غذای کم هزینه ارائه می‌دهند و شما می‌توانید روزانه با 12 تا 18 یورو غذای خود را تهیه کنید. غذا‌ی رستوران برای یک وعده‌ کلی به همراه نوشیدنی حدود ۱5 تا ۲8 یورو است. غذا در شرق اروپا کم هزینه تر از غرب است.

نقل و انتقال

اصولا نرخ نقل و انتقال در تمام اروپا با تراموا، قطارو مترو 190 یورو برای تیکت 1 ‌طرفه است. نرخ قطار‌های بین شهری در شهر‌های متفاوت اروپا فرق می‌کند و برای قطار‌های سریع‌السیر و یا عادی فرق دارد. نرخ تیکت قطار سریع‌السیر از برلین به مونیخ حدید به 200 یورو، بوردو به پاریس 100 یورو و مادرید به بارسلون ۱۵۰ یورو است.

فعالیت‌ها

مخارج بیشتر موزه‌ها و تور‌ها از 16 یورو آغاز می‌شود. البته این مخارج در شرق اروپا پایین ‌تر است. نرخ تور‌های 1 ‌روزه 38 تا 110 یورو است. از آن‌جایی‌که قیمت‌ها میان کشور‌های گوناگون تفاوت دارد، صحبت در خصوص مخارج کلی کمی دشوار است.

نکته هایی برای کاهش مخارج

غذا را خودتان آماده کنید

در فاره اروپا فروشگاه های کوچک متعددی وجود دارند که ساندویچ‌ های نیمه پخت و مواد اولیه‌ی غذا‌ها را دارند. مقداری غذا تهیه کرده و در حین اینکه از شهر دیدن می‌کنید غذا بخورید. این روشی بسیار کم هزینه و لذت‌بخش برای غذا‌خوردن است.

غذا‌های سنتی و کم هزینه بخورید

غذا درست کردن را دوست ندارید؟ مشکلی نیست. روش های دیگری هم برای درست کردن غذا با نرخ مناسب وجود دارد. از فروشگاه های ساندویچ فروشی بومی، فلافلی مائوز (Maoz)، فست ‌فود‌های فرانسوی وک‌تو‌واک (Wok to Walk) و دست‌فروش‌های خیابانی غذا تهیه کنید. از رستوران رفتن خودداری کرده و سعی کنید از همین اماکن بومی و با نرخ مناسب غذا تهیه کنید.

برای رسیدن به مکان مورد نظر برنامه داشته باشید

نقل و انتقال هم می‌تواند هزینه‌ کمی داشته باشد اگر به مسیر نادرست نروید. در‌صورت نادرست رفتن باید راه را بازگردید و پول اضافه پرداخت کنید.

کاوچ‌ سرفینگ (Couchsurfing)

خوابگاه ‌ها به سرعت شلوغ می‌شوند. اکر دوستی ندارید که با او اتاق بگیرید، از کاوچ‌سرفینگ (زندگی با اشخاصی که مایلند اتاقی را به رایگان در اختیار مسافران قرار دهند) استفاده کنید.

از پرواز‌های کم هزینه استفاده کنید

اگر می‌دانید دقیقا کجا سفر خواهید کرد و ایستگاه قطار (شبکه‌ی ریلی) ندارد، هرچه زود‌تر پرواز را بوک کنید. ایرلاین‌هایی چون ترانساویا، ایزی‌جت، ویز ایر و رایان ایر اصولا تخفیف می‌دهند. نرخ سفر رفت و برگشت با این هواپیمایی‌ها در موقع تخفیف، فقط 6 دلار آمریکا خواهد بود.

در باغ‌ها چادر بزنید

خدمات بسیار خوبی وجود دارد که با ورود به درگاه این سرویس، شما می‌توانید باغ هایی را پیدا کنید که مالکانشان اجازه می‌دهند شما به ‌طور مجانی و یا با دادن مبلغی اندک (5-۱2 یورو) در باغ آن‌ها چادر بزنید. این خدماتی جدید است و از سال ۲۰۱1 شروع به کار کرده است. همواره اشخاص متعددی به این خدمات می‌پیوندند و آمادگی خود را برای دادن باغ اعلام می‌کنند. شما می‌توانید با سرچ در این درگاه از خدمات هرکدام از باغچه‌ها اطلاع یابید.

کارت گردشگری شهر بگیرید

دفترهای بومی توریستی، کارت‌های گردشگری شهر را برای همه ی خدمات شهری مانند جاذبه‌های توریستی تور‌ها و رستوران‌ها ارائه می‌دهند. با استفاده از این کارت از خدماتی مانند جذابیت های توریستی و تور‌های شهری، شبکه نقل و انتقال همگانی و بعضی رستوران‌ها و فروشگاه‌های عظیم به‌ مجانی استفاده کرده و یا آفر بگیرید. این کارت مبلغ زیادی را ذخیره می‌کند. با استفاده از این کارت در شهر اسلو مرکز نروژ، می‌توان قریب به30 یورو ذخیره کرده و از شبکه نقل و انتقال مجانی استفاده کرد. در دیدن از موزه‌ای در پاریس 80 یورو آفر گرفته و با استفاده از لندن کارت، حدودا 70 پوند انگلیس (۸4 یورو) ذخیره کنید. اگر می‌خواهید از مکان های زیادی بازدید کنید، حتما از این کارت تهیه کنید.

از تور‌های شهری مجانی استفاده کنید

یکی از مناسب ترین انتخاب های موجود در شهر‌های وسیع، بودن تور‌های مجانی با پای پیاده است. این تور‌ها برترین روش برای بازدید از جاذبه‌های گوناگون، آشنایی با گذشته و محک شکیبایی خود شما است!

از سیستم ریلی استفاده کنید

استفاده از سیستم ریلی به مقدار زیادی دلار به نفعتان خواهد شد. در حالتی که می‌خواهید به مناطق دور و کل اروپا سفر کنید، استفاده از سیستم ریلی بهترین انتخاب است.

از راید‌شر (Rideshare) استفاده کنید

اگر برنامه‌ای قابل تغییر دارید می‌توانید از خدمات راید‌شر (Rideshare) استفاده کنید و با اتومبیل های مردم بومی برای سفر‌های میان شهری حتی بین کشوری سفر کنید. من از این خدمات در سوییس استفاده کردم و نه تنها مقدار زیادی پول کمتر خرج کردم، بلکه با افراد جالبی آشنا شده و چیز‌های فراوانی راجع‌ به سنت و مدل زندگی آن‌ها آموختم. رانندگان تایید ‌شده هستند و این نوع سفر کاملا امن است.

اماکن دیدنی و فعالیت‌های جالب در اروپا

چیز‌های مهیج زیادی در اروپا وجود دارد و نام بردن تک تک آن‌ها غیر‌ممکن است. ولی در ‌این‌جا می‌خواهیم با چند فعالیت پرطرفدار آشنا شوید.

در پاریس گشت و گذار کنید

عروس ، لقبی است که همه به پاریس می‌دهند. غذا، فضا، قدمت، همه و همه پاریس را شهری جالب کرده‌اند و نادیده گرفتن این حس جادویی نا‌ممکن است. با یک مرتبه سفر، قادر به دیدن از کل شهر نخواهید بود. کار‌های زیادی برای انجام وجود دارد و سال‌ها زمان می برد تا همه چیز را ببینید! ولی با چند روز تفریح نظر خوبی راجع‌به شهر پیدا خواهید کرد.

آمستردام

علاوه‌ بر کافی‌شاپ‌ها و نور‌های سرخ چیز‌های متعددی در این شهر وجود دارد. خیابان‌های سنگ ‌فرش شده و آجری در حوالی کانال‌های زیبا منظره‌ی زیبایی به وجود آورده‌اند. آمستردام شهری پر از هنر است و مردم بومی آن‌جا هرلحظه آماده‌ کمک به شما خواهند بود. در سفر به آمستردام حتما از کافی‌شاپ‌های جردان (Jordaan) و اوست (Oost) در همسایگی آمستردام بازدید کنید.

جزیره های یونان

این جزیره ها قطب توریستی تابستانه‌ اروپا هستند. جزیره های کاس و کرت کشورهای پرطرفدار انگلیسی‌ها هستند. جزیره‌ سادورینی اهمیت باستانی دارد، میکونوس جزیره‌ای مجلل و پاروس جزیره‌ای آرام و ساکت است. با وجود صد‌ها جزیره، شما می‌توانید منطقه مورد علاقه خود را بیابید.

در بارسلون، زمانی آرام داشته باشید

بارسلون شهری است که بیست و چهار ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته بیدار و پر از هیاهو است. برای دیر‌وقت شام خوردن و مراسم متفاوت آماده باشید. در کنار غذا‌های لذیذ و تفریح های شبانه، شیوه معماری گادی (Gaudi) و تاریخی که به دوره رم قدیم می‌رسد، این شهر را متمایز کرده‌است.

لندن

سنت انگلیسی را در لندن تجربه کنید. برترین موزه‌های دنیا در این شهر قرار دارند (مجانی هستند) و غذا‌های خوشمزه، شگفت‌انگیز هستند. برای خرید از بازار غذای یک‌ شنبه‌ها، به خیابان بریک لین (Brick Lane) بروید. شاید بعضی پاریس را به لندن ترجیح دهند ولی چیز‌هایی جالب و غیر‌طبیعی در لندن زیاد وجود دارد. لندن شهری کم هزینه نیست.

برلین

شهر امروزی و زیبای برلین مقصد توریستی جالبی خواهد بود. برلین یکی از کم هزینه ترین مناطق اروپا است و شهر هنر، آهنگ و غذا‌های خوش مزه است. غذا‌های شرقی با نرخ کم هزینه عرضه می‌شوند. از موزه‌ باستان این شهر که یکی از بهترین موزه‌های اروپاست، حتما بازدید کنید.

پراگ

شهری باشکوه با قدمتی شگفت‌انگیز است. پراگ مقصدی کم هزینه است. در تعطیلات آخر هفته ملت به خیابان‌ها می‌آیند و غذا می‌خورند. پراگ یکی از بی نظیرترین شهر‌های اروپاست.

اینترلاکن (Interlaken)

اینترلاکن (Interlaken) در کوه‌های سوییس واقع شده است. به دلیل امکان کوه‌نوردی، هات چاکلت ‌های لذیذ و ورزش‌های متعدد بهترین جا برای استراحت پس از دیدن از شهر‌ها و موزه‌های متفاوت است.

در رم گشت و گذار کنید

این شهر باستانی غذا‌های لذیذ و تفریح های شبانه‌ متعددی دارد. خیابان‌های کوچک رم که به آسانی نمی‌توان در آن‌ها قدم زد، محیط شهر را رویایی کرده‌اند. حتما از منطقه‌ تراستور (Trastevere) بازدید کنید. در این منطقه با سنت ایتالیا به خوبی آشنا خواهید شد.

در منطقه‌ چینکوئه تره (Cinque Terre) در ایتالیا کوه پیمایی کنید

این 5 صخره‌ باشکوه در کنار آب های گرم و نخلستان‌های باشکوه زیتون و انگور قرار گرفته است. در این صخره ‌ها، شما کوه‌ نوردی جذاب و هیجان ‌انگیزی را تجربه خواهید کرد. برای چالش بیشتر به آرامی از صخره‌ها بالا روید. یا تنها روی خط ساحلی قدم بزنید.

کراکوف

شهر کراکوف شباهت به شهری قرون وسطایی در یک کارت پستال دارد. این شهر حتی از پراگ هم زیبا‌تر است. شهری پر هیاهو، امروزی، جوان‌پسند و مرکز علم و دانش در لهستان است. دانشجوهای زیادی در این شهر زندگی می‌کنند. اغلب مسافران برای شرکت در مراسم متعدد به این‌جا می‌آیند. ولی در کنار حضور در این مراسم، از غذا‌های لذیذ و بُعد باستانی شهر هم لذت ببرید. همچنین اردوگاه آشویتس (بزرگترین اردوگاه کار اجباری آلمان نازی در لهستان) در این منطقه قرار دارد.

کورنوال

برترین بخش انگلستان خارج از لندن است و متاسفانه عده‌ کمی از مسافران لندن را ترک می‌کنند. برای رفتن به جایی با نرخ کم ‌تر، بومی ‌های مهربان، زیبایی طبیعی، کوه‌نوردی فوق‌العاده، شهر‌های کوچک و در یک کلام برای تماشای انگلستان باستان و سنتی، به طرف غرب و سمت کورنوال بروید.

آلپ سوییس

چه در زمستان و چه در تابستان برای کوه‌نوردی به کوه‌های آلپ سوییس سر بزنید، با منظره های بسیار باشکوه و هیجانی رو‌به‌رو خواهید شد. البته کوه‌های آلپ در تمام کشور‌ها زیبا هستند. و در کشور‌های ایتالیا، فرانسه و سوییس این منظره ها به یک اندازه زیبا هستند.

در مراسم توماتینا (La Tomatina) گوجه فرنگی پرتاب کنید

توماتینا (La Tomatina)، این جنگ عظیم غذایی هر سال در آخرین چهارشنبه‌ ماه اوت در شهر بونل اسپانیا برپا می‌شود. در این مراسم مردم یک ساعت به یکدیگر گوجه پرتاب می‌کنند. خیابان‌ها تا قوزک پای افراد مملو از گوجه و آب گوجه می‌شود. بعد از آن مردم به رودخانه رفته و در آن‌جا خود را تمیز کرده و بعد به شهر برگشته و جشن می‌گیرند.

چیزی بیشتر از دراکولا در رومانی بیابید

عده‌ اندکی از مردم از رومانی بازدید کرده‌اند. این کشور که در جنوب شرقی اروپا واقع شده با شهر‌های قرون وسطایی، ساحل باشکوه دریای سیاه و کوه‌ نوردی عالی، یافت ‌نشده باقی‌مانده‌است. همه‌ این تفریحها و فعالیت‌ها در این کشور کم هزینه است و فقط با روزی 35 دلار می‌توانید در تمام کشور تفریح کرده و از شلوغی و ازدحام مرکز و غرب اروپا در امان بمانید.

در اسکاندیناوی تفریح کنید

در این‌جا کیفیت زندگی عالی است، مردم خیلی مهربان و صمیمی هستند و ویژگی های بارز شهر‌ها، تمیز و باستانی بودن آن‌هاست. این منطقه از اروپا کم هزینه نیست ولی روش های زیادی برای کاهش مخارج وجود دارد. کرایه ندهید قیمت‌های بالا شما را از این‌جا فراری دهند! از شهر‌های بی نظیر این شبه جزیره می‌توان به کپنهاگ، استکهلم، گوتلاند (Gotland)، آبدره‌های نروژ و لاپلند (Lapland) در فنلاند نام برد.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری