سفرنامه تایلند

اوایل شهریور ماه بود که به همراه خانواده تصمیم گرفتیم تا تعطیلات نوروز را در تایلند سپری کنیم.

هرکسی از تایلند ذهنیتی متفاوت داشت. یکی از غذاهاش می گفت یکی دیگه از مردمان خونگرمش. یکی دیگه ام می گفت به درد خونواده نمی خوره !

همیشه علاقه داشتم تا اگر به تایلند سفر کردم از کرابی هم دیدن کنم و از سواحل رویایی و مناظر بی نظیرش لذت ببرم.

بعد از اینکه درباره تایلند تحقیقات لازم رو انجام دادم کرابی رو به عنوان مقصد اول و بانکوک را به عنوان مقصد دوم انتخاب کردیم. پس از انتخاب کردن مسیر و زمان سفر با انجام بررسی های لازم به آژانس مسافرتی پلیکان پرواز آسیا مراجعه کردم. برای سفر به بانکوک می توانستیم از ایرلاین های ماهان , قطری و امارات استفاده نماییم. به خاطر اینکه سایت ماهان تا آخر اسفند بسته بود تنها 2 گزینه برای انتخاب داشتیم : ایرلاین امارات و قطری. استفاده از این 2 ایرلاین به خاطر پرواز تا دوبی یا دوحه و توقف طولانی مدت بسیار خسته کننده بود. گرچه ایرلاین امارات به پوکت پرواز مستقیم داشته و از آنجا تا کرابی باید زمینی سه یا چهار ساعت در راه باشید. اوایل مهرماه بود که ایرلاین ایرآسیا به ایران آمده و می توانستیم با استفاده از این ایرلاین به کوالالامپور و سپس از کوالالامپور به کرابی برویم. مدتی بعد نیز ایرلاین تای ایرویز پروازهای مستقیمی را از تهران به بانکوک راه اندازی کرده که مناسب ترین انتخاب برای سفر بود.

تور تایلند را از آژانس مسافرتی پلیکان پرواز آسیا اینگونه برنامه ریزی کردیم. ششم فروردین رفت از تهران به کرابی و دوازدهم فروردین رفت از کرابی به بانکوک و در آخر هم شانزدهم فروردین از بانکوک به تهران. در آذرماه برای پنج نفرمان بلیت ها را خریداری کردم. حدودا 2 روز بعد همان بلیتی که ما خریده بودیم نزدیک به چهارصدهزار تومان گرانتر شد. تا نزدیک نوروز نیز قیمت بلیت ها 2 برابر شده بودند. در دی ماه نیز خبر رسید که ویزای تایلند برای ایرانیان تا 10 اسفند ماه رایگان شده است. مدت اعتبار ویزای توریستی تایلند تا 3 ماه بعد از صدور می باشد و مسافران می توانند به مدت سی یا شصت روز در تایلند اقامت داشته باشند. اخذ ویزای تایلند نیز 3 الی 4 روز کاری زمان می برد.

نوبت به انتخاب هتل در کرابی و بانکوک رسیده بود. ملاک رزرو هتل در کرابی نزدیک بودن به ساحل و در بانکوک نزدیک بودن به منطقه پراتونم بود. نخستین هتلی که در کرابی توجهمان را جلب کرده بود هتل Sand Sea Resort واقع در ساحل رایلی بود. اما این ساحل تنها از دریا و با استفاده از قایق به کرابی متصل می شد. یعنی برای رفت و آمدمان باید از قایق استفاده می کردیم. هتل بعدی که نظرمان را جلب کرد هتل phra nang inn در ساحل آئونانگ بود. از مزیت های این هتل می توان به نزدیکی آن به ساحل اشاره کرد و اینکه دریا روبه روی هتل واقع شده بود. برای اقامت در کرابی این هتل را انتخاب نمودیم.

برای پنج شب اقامتمان در بانکوک نیز هتلهای منطقه پراتونم را بررسی کردیم. این منطقه تقریبا در مرکز بانکوک واقع شده و بیشتر پاساژها و اماکن دیدنی بانکوک نیز در نزدیکی آن هستند. پس از انجام بررسی های لازم برای رزرو هتلهای True Siam Rangam و Le Tada Parkview کمی دوبه شک بودیم. در آخر هتل Le Tada Parkview را در بانکوک انتخاب کردیم. تمامی برنامه های سفرمان توسط شرکت پلیکان پرواز آسیا با دقت و به درستی انجام گرفت.

در تاریخ 5 فروردین برای گرفتن ارز مسافرتی به بانک ملت مراجعه کرده و عوارض خروج از کشور را نیز واریز نمودم.

روز 1 شنبه در ساعت شش عصر در فرودگاه حاضر بودیم. گیت پرواز باز شده بود و پس از تحویل دادن چمدان هایمان کارت پروازمان را نیز گرفتیم. همه کارها خیلی سریع انجام شد و ساعت نه و نیم شب بود که سوار هواپیما شدیم. پروازمان نزدیک به نیم ساعت تاخیر داشت. شام نیز غذای بسیار شیرینی سرو کردند. در مدتی که در تایلند بودیم به جز 2 یا 3 مرتبه ای که غذای ایرانی خوردیم هرچه که غذا می خوردیم بیشتر شیرین بود و حتی سس عسل نیز به همراه آنها سرو می شد.

روز اول در تایلند :

ساعت هفت صبح به وقت بانکوک به فرودگاه سوارانابامی رسیدیم و تا زمان پیدا کردن گیت پرواز به کرابی ساعت هفت و نیم شده بود. فکر می کردم از پرواز جا بمانیم. بالاخره گیت پرواز را پیدا کرده و مهر ورود به تایلند نیز در گذرنامه هایمان زده شد. در پرواز به بانکوک یک برگه به ما دادند که شامل اطلاعاتی نظیر نام , نام خانوادگی , مقصد و... می شد. این برگه برای خروج از تایلند مورد نیاز است. هوا ابری شده بود و پروازمان نیز تاخیری 30 دقیقه ای داشت. نزدیک به ساعت نه و نیم بود که در فرودگاه کرابی بودیم.

پس از آن چمدان هایمان را تحویل گرفته و سپس به طرف هتلمان ترانسفر شدیم. نزدیک به چهل دقیقه بعد به هتل رسیدیم و خیلی راحت چک این شدیم. هتل از تصاویری که دیده بودیم خیلی بهتر بود ! کلاب و رستوران هتل مقابل دریا قرار گرفته بود و تا ساحل 2 یا 3متر فاصله داشت. ساحل آئونانگ نیز دیده می شد. هتلمان کنار خیابان اصلی کرابی واقع شده بود. صرافی , باجه های فروش تور , رستوران و فروشگاه های بسیار زیادی در این خیابان ساحلی وجود داشتند.

پس از سرو ناهار و کمی استراحت در خیابان گشتیم. آب و هوای کرابی در هنگام ظهر شرجی و گرم بود. اما در هنگام عصر بادی خنک از طرف دریا می وزید. از باجه های فروش تور برای صبح روز بعدمان تور جزیره جیمز باند را به همراه قایق های سنتی رزرو نمودیم و قرار شد که ساعت هشت و نیم صبح یک ون به دنبالمان بیاید.

تور تفریحی که رزرو کرده بودیم شامل ترانسفر با مینی ون از هتل تا اسکله phang na می شد. از اسکله با استفاده از قایق های سنتی از دهکده های شناور , جزیره جیمز باند دیدن و در جنگل های مانگرو کانوسواری کنیم. ناهارمان را نیز در دهکده شناور سرو کنیم و در مسیر برگشتمان از معبد Suwankuha و غار میمون ها و یک آبشار کوچک دیدن نماییم.

روز دوم در کرابی :

صبح ساعت هشت و نیم ون به دنبالمان آمده و سفر 1 روزه مان را آغاز کردیم. پس از نزدیک به نود دقیقه به اسکله رسیده و سوار قایق شدیم. نخستین بازدیدمان از دهکده شناور بود و نکته جالب اینکه یک مسجد نیز در این دهکده وجود داشت. پس از 30 دقیقه قایق سواری به جزیره جیمز باند رسیدیم. سی دقیقه زمان دادند تا در جزیره کمی بگردیم. همیشه دوست داشتم که جزیره Khao Ping Kan را از نزدیک ببینم. این جزیره دارای مناظری بی نظیر و رویایی بود. پس از بازدید از جزیره جیمز باند نوبت به کانو سواری رسیده بود. برای سرو ناهار نیز به طرف دهکده شناور حرکت کردیم. ناهارمان شامل برنج , مرغ , ماهی , سبزیجات و سوپ می شد و بسیار خوشمزه بود. پس از سرو ناهار و کمی استراحت سوار قایق شده و به طرف اسکله حرکت کردیم. در مسیر برگشتمان نیز از معبد بودای خوابیده و غار میمون ها دیدن کردیم. برنامه تفریحی مان با بازدید از آبشاری کوچک به پایان رسید.

ساعت پنج عصر بود که به هتل رسیدیم. پس از کمی استراحت به اتاق ماساژ رفتیم. از ماساژ پا استفاده کردیم خیلی خوب بود. پس از آن از فامیلی مارت نیز سیم کارت توریستی شرکت dtac را خریداری کردیم که به مدت 1 هفته اینترنت داشت.

پس از استفاده از خدمات ماساژ , تور جزایر فی فی به همراه قایق های تندرو را رزرو کردیم. این تور شامل بازدید از جزیره مایا بی , ساحل میمون ها , سرو ناهار در دهکده Ton Sai ، بازدید از جزیره بامبو و اسنورکینگ در جزیره فی فی میشد.

روز سوم در کرابی :

صبح ساعت هشت و نیم ون به دنبالمان آمده و پس از نزدیک به ده دقیقه در به ساحل رسیدیم. لیدر تورمان درباره تور توضیحاتی داد و سپس همگی سوار قایق شدیم.

قایق به طرف ساحل رایلی به راه افتاد. 2 نفر در ساحل با ما همراه شده و به طرف جزیره پدا حرکت کردیم.

نزدیک به 20 دقیقه بعد در آبهای زلال و شفاف جزیره به شنا کردن پرداختیم. در این جزیره هیچکس سکونت نداشت. نزدیک به 1 ساعت قایقمان توقف کرده بود و پس از آن سوار قایق شدیم. واقعا مناظری که دیدیم قابل توصیف نیست.

پس از آنکه سوار قایق شدیم به طرف جزیره Maya Bay به راه افتادیم. نزدیک به سی دقیقه بعد در ساحل این جزیره پیاده شدیم. ماسه های سفید رنگ و نرم این جزیره مانند توصیفی از بهشت بود. برای دیدن این جزیره نیز برای هر نفر چهارصد بات پرداخت کرده بودیم.

نزدیک به 30 دقیقه در جزیره گشتیم. سپس به طرف جزیره فی فی و دهکده Ton Sai برای سرو ناهار راهی شدیم. غذای اون روز نیز شبیه غذای روز قبلمان بود. پس از سرو ناهار به طرف جزیره میمون ها به راه افتادیم. 1 ساعت را برای گشت و گذار در جزیره و اسنورکینگ صرف کردیم.

از دیدنی ترین قسمت های سفرمان دیدن ماهی های رنگی در زیر آبهای شفاف و زلال بود.

به خاطر مواج بودن دریا بازدیدمان از جزیره بامبو لغو شد.

برنامه اسنورکینگ را نیز در یکی از جزیره های زیبای دریای آندامان انجام دادیم. نم نم باران شروع شده بود. ساعت پنج بود که از قایق پیاده شده و به طرف هتل به راه افتادیم. در هنگام شب نیز در کنار ساحل قدم زدیم و شام را در یکی از کافه های کنار ساحل سرو کردیم.

روز چهارم در کرابی :

صبح روز چهارممان در کرابی را با شنا در دریا و استراحت در ساحل گذراندیم. بعد از ظهر هوا کمی خنک شده بود و در خیابان های کرابی گشتیم و خرید کردیم. خیابان های کرابی خیلی سرزنده و مملوء از کافه هایی است که بیشتر شامل موسیقی زنده میباشند. همه مردمان کرابی از دست فروش تا مغازه دار مردمانی خوشرو و خندان بودند.

روز پنجم در کرابی :

برنامه روز پنجممان در کرابی ماساژ بود. هر کداممان یک نوع ماساژ را امتحان کردیم. مثلا یکی ماساژ با روغن دیگری با سنگ داغ و ... خلاصه همه به ماساژ رفتیم و همه خستگی هامون رو از تنمون بیرون کردیم.

در هنگام عصر تور بازار آخر هفته کرابی را رزرو کرده که از ساعت 6 عصر تا ده شب بود. از هتلمان تا بازار 30 دقیقه فاصله بود. از بازار نیز مقداری خرید کردیم. این آخرین شب اقامتمان در کرابی بود و هیچ کداممان دوست نداشتیم که این شهر بهشتی را ترک کنیم.

روز ششم :

ساعت شش صبح از خواب بیدار شده و پس از سرو صبحانه به طرف فرودگاه حرکت کردیم. پروازمان از کرابی به بانکوک ساعت ده و ده دقیقه انجام می شد. فرودگاه کرابی خلوت و کوچک بود. خیلی راحت سوار هواپیما شدیم و نزدیک به 1 ساعت و نیم بعد به فرودگاه سوارانامی بانکوک رسیدیم. پس از آن به طرف هتل Le Tada Parkview ترانسفر شدیم. هتل بسیار خوبی بود و به خط bts نیز نزدیک بود. در نزدیکی این هتل کافه ها, رستوران ها و فروشگاه های زیادی وجود داشت.

ناهارمان را در مرکز خریدی در نزدیکی هتل سرو کردیم. طبقه اول این مرکز خرید فقط رستوران و غذاخوری بود. در هنگام عصر نیز به مرکز خرید ام بی کی رفتیم. از هتل تا این مرکز خرید یک ربع پیاده روی فاصله بود. ساعت کاری فروشگاه های بانکوک کمتر از کرابی بود. بین ساعت هشت و نه شب تعطیل می کردند.

پس از آنکه کمی گشتیم چون که فروشگاه ها تعطیل کردند به سمت هتل به راه افتادیم. ایستگاه bts در مقبال ام بی کی قرار گرفته بود. تصمیم گرفتیم bts را نیز امتحان کنیم. سوار آن شده و برای رفتن به هتلمان باید تا ایستگاه Victory Monument می رفتیم. هر ایستگاه شامل یک شماره بود که باید شماره ایستگاه رو در دستگاه وارد می کردیم تا مبلغ بلیت یا سکه را پرداخت می کردیم. بالاخره پس از عوض کردن خط و مترو در نزدیکی هتل از مترو پیاده شدیم و با قدم زدن به هتل رسیدیم.

روز هفتم در بانکوک :

امروز یکشنبه بود و یکشنبه ها زمان بازار مشهور و بزرگ چاچوتاک می باشد. با استفاده از تاکسی به این بازار رسیدیم. اگر قصد داشتید با استفاده از bts به این بازار بروید باید در ایستگاه Mo Chit BTS Station خط Sukhumvit را انتخاب نمایید. این بازار بسیار شلوغ و مملوء از مغازه و غرفه بود. هرآنچه که می خواستید در این بازار پیدا می شد. تا نزدیک به ساعت چهار بعد از ظهر در این بازار گشتیم و خرید کردیم. اما هنوز موفق نشده بودیم که نصف بازار را هم ببینیم !! بازاری بسیار جالب بود. اگر به بانکوک سفر داشتید پیشنهاد می کنم که حتما سری به این بازار بزنید.

گرسنه مان شده بود و تصمیم گرفتیم که در رستورانی ایرانی غذا بخوریم. با جست و جو در اینترنت رستوران ایرانی نور را پیدا کردم که در منطقه پتونم در نزدیکی هتلمان قرار گرفته بود. با استفاده از تاکسی پس از 20 دقیقه به رستوران نور رسیدیم. محیط رستوران بسیار صمیمی بود. کیفیت غذاها نیز فوق العاده بودند. این رستوران یکی از خاطرات فراموش نشدنیمان را به تایلند رقم زد.

در هنگام عصر در fashion mall گشتی زدیم. به خیابان خائوسان رفتیم. ورود اتومبیل به این خیابان ممنوع است. این خیابان مملوء از مراکز ماساژ , کافه و رستوران می باشد.نزدیک به یک ساعت در این خیابان گشتیم . سپس تصمیم گرفتیم که به یکی از مراکز ماساژ رفته و خستگیمان را به در کنیم.

روز هشتم در بانکوک :

برنامه روز هشتم سفرمان به تایلند در بانکوک بازدید از کاخ پادشاه می باشد. با استفاده از تاکسی به گرند پالاس رفتیم. زمان بازدید از این مکان بین هشت و نیم صبح تا سه و نیم بعد از ظهر می باشد. برای ورود به این کاخ باید دامن یا شلواری بلند و پیراهنی که بازوهایتان معلوم نباشد پوشیده باشید. اگر لباس مناسب به تن نداشتید مغازه های اطراف این کاخ شلوار و پیراهن هایی را با قیمت های بسیار مناسب به شما خواهند فروخت. گرند پالاس دارای ساختمانی اداری , یک معبد بودای زمردین و اقامتگاه سلطنتی بود. برای بازدید از این کاخ ورودیه نیز باید پرداخت کنید. این ورودیه بابت بازدید از وات پرا کائو, ساختمان زیورآلات و سکه های دربار تایلند و موزه منسوجات ملکه سیرکیت که در گرند پالاس قرار گرفته و هم چنین ورود به موزه کاخ ویمانمک در جاده راتچاویتی پرداخت می شود. هوا گرم و آفتابی شده بود. بازدیدمان از کاخ سلطنتی نزدیک به 3 ساعت زمان برد.

معبد بودای خوابیده در نزدیکی گرند پالاس و در فاصله ای پنج دقیقه ای از کاخ قرار گرفته است. براساس گفته ها حدودا 1000 بودا در این معبد موجود است. پس از نزدیک به 1 ساعت بازدید از معبد با استفاده از تاکسی به هتل برگشتیم.

در هنگام عصر نیز در Pratunam Market گشتی زدیم . این بازار از قدیمی ترین مراکز خرید بانکوک بوده و هر آنچه که نیاز داشته باشید در این بازار پیدا می شود. مرکز خرید لوازم الکترونیک به نام Pantip Plaza نیز در این محل واقع شده است. نکته قابل ذکر اینه که این مراکز خرید تا نه شب بیشتر باز نیستند. اما اصلا نگران نباشید پس از بسته شدن مراکز خرید, بازارهای شبانه بانکوک شروع به کار می کنند و تا پاسی از شب نیز ادامه می دهند.

روز نهم در بانکوک :

صبح را کمی بیشتر خوابیدیم و بعد از بیدار شدن در استخر هتل کمی آب تنی کردیم. ناهارمان را در رستوران ایرانی نور سرو کردیم. شب گذشته در فشن مال به باجه های فروش تورهای بانکوک برخورده بودیم. پس از سرو ناهار به فشن مال رفته و تور کشتی کروز را رزرو کردیم. این تور شامل ترانسفر از هتل تا ریور سیتی , سرو شام در کشتی کروز و برگشت به هتل می شد. قرار بر این شد که هزینه تورمان را وقتی به دنبالمان آمدند پرداخت کنیم.

ساعت شش عصر یک ون به دنبالمان آمده و پس از چهل دقیقه به اسکله ریور سیتی رسیدیم. کشتی ساعت هفت و نیم حرکت می کرد. وقتمان آزاد بود به همین خاطر در مرکز خرید ریور سیتی کمی گشتیم. قیمت های اجناس آن بسیار بالا بودند. سپس در زمان تعیین شده سوار کشتی شدیم. مسئول تورمان سوال کرد غذای هندی سرو می کنید یا بین المللی که ما غذای بین المللی را انتخاب کردیم. کشتی شامل 2 طبقه می شد. طبقه پایین در اختیار هندی ها بود. روی عرشه کشتی ها ملیت های مختلفی بودند. کشتی به راه افتاد و سرو غذا شروع شد. غذاها بسیار متنوع بودند. منظره های پیرامون رودخانه بسیار رویایی و زیبا بود. منظره کاخ پادشاه نیز که چند روز قبل از آن دیدن کرده بودیم هم نمایان بود. ساعت نه و نیم شب کشتی در ساحل پهلو گرفت. راننده ون نیز ما را به هتل رساند.

برای روز بعدمان در بانکوک نیز تور شهر آیوتایا را رزرو کردیم که شامل ترانسفر , نهار و بازدیداز کاخ تابستانی Bang Pa-In و معبد Yai Chaimong-Kol و معبد Phra Si Sanphet می شد.

روز دهم در بانکوک :

ساعت 7 صبح سفر یک روزه مان را آغاز کردیم. یک ون به دنبالمان آمده و به سمت کاخ تابستانی حرکت کردیم. حدودا یک ساعت در راه بودیم.

در سده 17 میلادی این کاخ بوسیله اعضای خانواده سلطنتی به عنوان تفرجگاه تابستانی مورد استفاده واقع شد. این کاخ به موجب سقوط پادشاهی آیوتایا تخریب شده و در اواسط سده 19 به دستور شاه راما چهارم ترمیم گردید. پیشینه اکثر ساختمان هایی که امروزه وجود دارند به دوره حکومت شاه راما پنجم بر می گردد که اغلب تابستان ها را در آن سپری می کرد. این کاخ شامل تعدادی ساختمان با معماری چینی , تایلندی و ایتالیایی می شد. تنها ساختمان سلطنتی که بازدیدش برای عموم آزاد است وهات چامرون نام دارد که به سبک چینی بنا گردیده است. مصالح لازم برای ساخت این کاخ را نیز از چین آورده اند. به جز این کاخ یک کاخ دیگر نیز وجود داشت که به سبک تایلندی بنا شده و عمارتی دایره ای شکل بود که از طریق پله به یک حوض ختم می شد. عمارت ایساوان تاپایا نیز به سبک تایلندی ساخته شده و در میان دریاچه واقع شده بود. در جوار یکی از آب راه ها نیز معبدی کوچک و بودایی هم وجود داشت که به سبک نئو گوتیک آن را ساخته بودند و دارای پنجره های منقوش بود. در این باغهای وسیع مجسمه هایی اروپایی و هم چنین عمارت هایی دیده می شد که پادشاه راما پنجم به منظور یادبود اعضای خاندان خود فرمان ساخت آنها را داده بود و یکی از آنها متعلق به یکی از ملکه های محبوب این پادشاه بوده که در یک سانحه در آب غرق شده است.

بازدیدمان از کاخ تابستانی نزدیک به 1 ساعت زمان برد و پس از آن به طرف آیوتایا به راه افتادیم. شهر آیوتایا در سال 1350م تاسیس شده و نزدیک به 415 سال پایتخت تایلند نیز بوده است. در سده شانزدهم به اوج ثروت , قدرت و فرهنگ رسید و گستره آن فراتر از کامبوج , برمه کنونی و لائوس رفت تا جایی که با فرانسه در دوره لویی چهاردهم نیز رابطه داشت. در سال 1767م نیروهای برمه به آن حمله ور شده و آن را ویران و فتح کردند.

پس از زمان 30 دقیقه به معبد بودای خوابیده رسیدیم. در تایلند بیشتر مجسمه های بودا به شکل خوابیده و مشغول استراحت اند. نکته حائز اهمیت درباره این مجسمه بودا این بود که گاهی اوقات سکه به پاهایش می چسبید. لیدرمان گفت که بستگی به خلوص نیت دارد. ما نیز برای اولین بار امتحان کردیم که چسبید اما بعد از چندبار هر چه تلاش کردیم نچسبید !!!

پس از بازدیدمان از معابد با استفاده از ون به طرف شهر اصلی آیوتایا رفتیم. این شهر مملوء از معابد نیمه ویران و بوداهای بی سر بود ! اگر پاسپورتتان همراهتان باشد می توانید دوچرحه نیز اجاره کنید. از دیگر تفریحات این شهر فیل سواری می باشد. پس از گشت و گذاری 1 ساعته در این شهر و فیل سواری به طرف بانکوک به راه افتادیم.

ناهارمان را در رستورانی بین راهی سرو کردیم. ساعت نزدیک سه و نیم بعد از ظهر بود که به هتل رسیدیم. هنگام عصر نیز به مرکز خرید سیام پاراگون رفتیم و تا شب گشتیم.

دیگر زمان بازگشت به ایران فرا رسیده بود. در آخرین شب سفرمان به تایلند از ماساژهای معروف آن استفاده کردیم. در راه برگشت به هتل صحنه ای بسیار جالب دیدیم. همه گاری هایی که در پیاده روها غذا سرو می کردند بعد از تمام شدن کارشان همه پیاده روها را شسته و هیچ زباله ای بر جای نگذاشتند. پس از رسیدن به هتل وسایلمان را جمع کرده و برای برگشت به ایران آماده شدیم. ترک کردن کشوری مردم دوست و خندان با آب و هوای استوایی بی نظیرش برایمان سخت بود.

روز یازدهم :

صبح ساعت ده ونیم به سمت فرودگاه به راه افتادیم. حدودا 30 دقیقه بعد به فرودگاه بانکوک رسیدیم. ساعت دوازده گیت باز شد و سپس چمدان هایمان را تحویل دادیم.

ناهارمان را در ساب وی فرودگاه سر کردیم و ساعت سه بعد از ظهر سوار هواپیما شدیم. پرواز راس ساعت انجام شد. نزدیک به هفت ساعت بعد در فرودگاه امام خمینی فرود آمدیم.

نکاتی در مورد سفر به تایلند :

1-در طول زندگیتان حتما یکبار به تایلند سفر کنید. این را هم به یاد داشته باشید که اگر به تایلند سفر کردید و به یکی از سواحل دریای آندامان نرفتید مثل این است که انگار اصلا به تایلند سفر نکرده اید.

2-تایلند برای کسانی که به خرید کردن علاقه دارند مثل بهشت است. تمامی کیف ها , کفش ها , لباس ها به قیمت های بسیار مناسب و هزینه غذا و ایاب و ذهاب بسیار ارزان است. هم چنین همه مدل هتل با هر سلیقه و قیمت نیز به وفور یافت می شود.

3-مردمان تایلند با توریست ها بسیار با احترام رفتار می کنند و مردمانی خوشرو و شاد هستند.

4-قیمت ها در تایلند مشخص شده هستند و خیلی کم پیش بیاید که تخفیف بدهند. بنابراین با خیال راحت خرید کنید.

5-در تایلند صرافی به وفور یافت می شود. پس دلارهایتان را کم کم چینج کنید. حتی توی مراکز خرید نیز به صرافی دسترسی دارید.

6-تایلند کشوری هست که برای سفر به اون نیاز نیست خیلی برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

7-تایلند کشوری می باشد که با هر سن و سلیقه ای هم که باشید اگر به آن سفر کنید خیلی بهتون خوش می گذره.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری