رودخانه یانگ تسه

بزرگترین رود جنوب شرق آسیا ، یانگ تسه است که از شرق چین سرچشمه می گیرد و به غرب می ریزد

رودخانه یانگ تسه

بزرگترین رود قاره آسیا و سومین رود بزرگ دنیا بعد از رودهای آمازون و نیل ، القابی است که به رود یانگ تسه کیانگ که به دو صورت Yangtze یا Yangzi خوانده می شود . این رود بزرگ از تپه jari در کوه های tanggula (ایالت تبت) سرچشمه می گرفت . طول تقریبی این روز 6300 کیلومتر است . یانگ تسه از غرب چین به شرق چین جریان دارد و گویی نواحی شمالی و جنوبی چین را از هم جدا می کند . می توان گفت این رود نقش بسیار مهمی برای مردم چین دارد .

مشاهده تورهاي جنوب شرق آسيا

نام یانگ تسه

این رود بزرگ در لغت به معنی « فرزند اقیانوس » است.

نقش یانگ تسه در جنبه های محتلف

رود یانگ تسه در تاریخ، فرهنگ و اقتصاد چین هم نقش مهمی دارد . برای هزاران سال، از رود برای آب ، آبیاری، بهداشت و درمان، صنعت، مرز بندی و جنگ استفاده می شده است. دلتای یانگ تسه تقریبا تامین کننده بیست درصد GDP جمهوری خلق چین است.

مشاهده تورهای دور آسیا

سد سه دره یا TREE GEORGE DAM

TREE GEORGE DAM بزرگترین سد و ایستگاه تولید برق آبی است که در دنیا وجود دارد. در اواسط 2014 دولت چین اعلان نمود که شبکه حمل و نقل چند کاربره راه آهن، جاده ای و هوایی جهت تکمیل حمل و نقل کمربندی رود یانگ تسه احداث می شود.

این سد ، علاوه بر فراهم کردن مسیر کشتیرانی ، باعث کاهش ریسک سیل در مناطق پایین دستی می شود.

اکوسیستم یانگ تسه

در حاشیه و بستر یانگ تسه ، اکوسیستم هایی وجود دارند که منحصر بفرد هستند. از جمله به وجود تمساح چینی ، ماهی خاویاری یانگ تسه می توان اشاره کرد. این رود گونه های در حال انقراض و منقرض شده دلفین رودخانه و ماهی دریایی چینی را در خود داشته است.

تور تایلند

آلودگی رودخانه یانگ تسه

در سالهای اخیر ، متاسفانه این رودخانه از آلودگیهای صنعتی ، آلودگی با مواد پلاستیکی ، ضایعات کشاورزی ، آبیاری رنج می برد. در کنار از بین رفتن تالابها و دریاچه ها، این عوامل مسبب سیل می شوند. بخشهایی از این رود تحت حفاظت طبیعی است. بخشی از بالادست رودخانه یانگ تسه، که در میان تنگه Yunnan عبور می کند. بخشی از سه رودخانه تحت حفاظت میراث جهانی یونسکو است.

تور مالدیو

چانگ جیانگ

Chang jiang نام جدید چینی بخش پایینی 2884 کیلومتری یانگ تسه است. از تلاقی با رود min در yibin در ایالت سیچوان تا دهانه رودخانه در شانگهای است. چانگ جیانگ در زبان چینی قدیمی به معنی رودخانه طویل است.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری