راز های خلبانان که به شما گفته نمیشود !

ممکن است فکر کنید در هنگام پرواز همه چیز را درباره تلاطم و غذا و ایمنی هواپیما میدانید اما اینگونه نیست و اکنون از فهمیدن رازهای مخفی شوکه میشوید.

افرادی که از پرواز میترسند بهتر است ندانند که خلبانان در طی پرواز میخوابند و حدودا اغلب هواپیماها سالی یکبار درگری رعد و برق میگردند.

ممکن است نخواهید بدانید رازهای خلبانان چیست ! ؟

1) اختلال و مشکل هواپیماها

همه ی ما ترجیح می دهیم اینگونه فکر کنیم که هواپیماها هیچگاه دچار اختلال نمی شوند .ولی تحقیقات از مشکلات فنی ‏نشان داده که اختلالاتی مانن قطع برق کابین خلبان یا خرابی باطری معمولا اتفاق میافتند و گاهی اوقات حتی امکان دارد هواپیماها تنها ‏با نیمی از موتور خود پرواز کنند. ‏گرچه در اغلب مواقع این مشکلات پیش از آنکه اختلالی در پرواز به وجود آورند برطرف میگردد و درپایان هیچ کس از این ‏مشکلات با خبر نمی شود و پرواز به آرامی ادامه میابد.

2) فرود پر تلاطم و پر تکان

بیشتر افراد ممکن است 1 بار با فرود پر تکان رو به رو شده باشند و دلیل این همه تکان را ناواردی خلبان بر شمارند. ولی وقت هایی ‏است که خلبان مجبور میشود با شدت بیشتری فرود بیاید تا از لغزش هواپیما خودداری نماید. مخصوصا هنگامی که باران می بارد ، ‏هواپیما باید با دشواری و شدت بیشتری به زمین فرود آید تا بتواند به روی آب ترمزو در مقابل آن مقاومت نماید.‏‏ گرچه از آن جایی که حدودا نیمی از رویداد ها هنگام فرود هواپیما اتفاق می افتد حق دارید نگران باشید.

3) خلبانان در مسیر پرواز میخوابند

ممکن است از این که بدانید خلبانان هم زمانی که شما خواب هستید می خوابند مضطرب شوید. حدودا نصف خلبانان گزارش کرده اند که ‏در طول پرواز خوابشان برده است. امکان دارد با شنیدن این موضوع از حالا نگران پرواز بعدی خود باشید ولی باید بدانید ‏که خلبانان هم مدتی را باید استراحت کنند و در این اوقات خلبان کمکی را جایگزین خود می نمایند.‏‏ ‏اصولا پروازهایی که کمتر از ده ساعت و نیم میباشند به وسیله 2 خلبان هدایت میگردند ، پروازهای طولانی تر اصولا خلبانهای ‏اضافی دارند تا هر خلبان زمان این را داشته باشد تا استراحت کند و برای فرود آماده گردد.

4) پروازهای صبح آرام ترند

اگر نگران لرزش و تکان هواپیما هستید پرواز صبح را انتخاب کنید زیرا معمولا اغلب طوفان ها در بعد از ‏ظهر و یا نیمه شب رخ میدهد بنابراین در هنگام صبح با باد و تلاطم کمتری روبه رو هستید.

5) غذاهای خلبانان متفاوت است

خلبانان معمولا از غذایی که در پرواز می خورند شکایتی ندارند زیرا غذای آنها هیچ وقت آن چیزی نمیباشد که برای مسافران ‏معمولی سرو می شود. آن ها اصولاغذاهایی را می خورند که صرفا برای تیم پرواز و خلبان ها تهیه گردیده است یا آن چه که به مسافران ‏کلاس بیزینس داده می شود. عده ای از خلبانان حتی غذایشان را همراه خود می آورند. ‏برای ممانعت از خطر مسمومیت غذایی هنگام پرواز ،غذای خلبان و کمک خلبان متفاوت می باشد.

6) درگیری هواپیماها با رعد و برق

یک مسافر خط هوایی کره موفق شد از لحظه ی برخورد رعد و برق با بال هواپیما عکس بگیرد ، گرچه این صحنه امکان دارد ترسناک به نظر بیاید ولی هواپیما هیچ آسیبی در این برخورد ندید. ‏معمولا اینگونه رویدادها برای هر هواپیما سالانه یکبار ممکن است اتفاق افتد. خوشبختانه در اغلب مواقع هواپیما یا هیچگونه صدمه ای ‏نمی بیند یا کمترین صدمه به آن می رسد.

7) تنها 15 دقیقه هوا برای تنفس در ماسک اکسیژن وجود دارد

‏درشرایط اضطراری که وضعیت جوی نامساعد می گردد شما فقط چند ثانیه زماندارید که قبل از آن که از هوش بروید ماسک ‏اکسیژن را به صورت خود بزنید. ولی بدانید در این ماسک تنها پانزده دقیقه می توانید نفس بکشید و از اکسیژن استفاده نمایید. در طول این مدت خلبان معمولا ارتفاع هواپیما را کمتر میکند تا مسافران بتوانند بدون نیاز به ماسک اکسیژن تنفس نمایند. ‏‏ ‏ ‏

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری