دوازده بازار جالب دنیا - قسمت سوم

شهر Chi Chi Castenango که به نام Santo Tomas Chi Chi Castenango نیز نام برده می شود، شهری با جمعیتی در حدود 71 هزار نفر است که در ناحیه کوهستانی در حدود 140 کیلومتری شمالغربی گواتمالا سیتی واقع شده است.

بازار Chi Chi Castenango در گواتمالا

شهر Chi Chi Castenango که به نام Santo Tomas Chi Chi Castenango نیز نام برده می شود، شهری با جمعیتی در حدود 71 هزار نفر است که در ناحیه کوهستانی در حدود 140 کیلومتری شمالغربی گواتمالا سیتی واقع شده است. با توجه به موقعیت قرار گیری اش ، این شهر گویی که ایزوله شده است. نام شهر از کلمه ای اسپانیایی Tiaxcala از زمانی که فاتحان اسپانیایی قدم به این منطقه گذاشتند برگرفته شده است. تا پیش از ورود فاتحان به این شهر، برای صدها سال، شهر چی چی مرکز اصلی تجارت بوده است. مردم نژاد K’iche که از قوم مایا هستند ، برای مبادله کالاهایشان از این بازار استفاده می کنند. اقوام دیگری چون Kaqchikel, Mam, Ixill و سایر اقوام هم به این بازار می آیند.

بازار Chi Chi Castenango پنجشنه ها و یکشنبه ها جایی که فروشندگان تولیدات خود را ارایه می دهند برگزار می شود. تولیداتی چون صنایع دستی ، گل، غذا، ظروف سفالی ، جعبه های چوبی، انواع ادویه ها و چاشنی ها، گیاهان دارویی ، شمع ، ادویه های پوم و کوپال (اسانس های سنتی) ، کال (چاشنی خاص لیمو برای تولید تردیلا ) ، زیور الات نقره ای و یشمی، سنگ های آسیاب ، خوک و مرغ زنده و ذبح شده، کاردهای بزرگ و تیز و سایر وسایل مشابه و ... انواع پارچه ها به ویژه بلوز زنانه (از جمله Huipil ) نیز در این بازار فروخته می شود . ماسک هایی که توسط رقصندگان سنتی مایایی که در مراسم سنتی مانند مراسم رقص فاتحان بر روی صورت گذاشته می شود ، هم از جمله چیز هایی هستند که در این بازار ارایه می شوند.

شهرت این بازار به جز فروش محصولات محلی و قومی ، رنگارنگ بودن پارچه ها ، لباس ها ، میوه ها ، محصولات دست ساز و ... است . از دور که بنگریم ، از این همه رنگی که در این بازار وجود دارد به وجد میآییم.

مشاهده تورهای جنوب شرق آسیا

بازار کاه فروشی (بازار پرنده فروشی ) کابل

بازاری عجیب و غریب در کابل وجود دارد که انواع پرندگان مختلف در آن جا مبادله می شوند. با وجود دهه ها اختلاف و نا امنی و جنگ داخلی در افغانستان ، محله ای وجود دارد که افغان برای چند ساعتی هم که شده، دور از هیاهو و استرس ، به دیدار پرنده های رنگارنگ می روند. این بازار در قلب قسمت قدیمی شهر کابل واقع شده است. خیابان های باریک ، فروشنده های بدون مغازه و بی نهایت قفس که به دیوار آویزان هستند یا روی زمین گذاشته شده اند .

خریداران که اکثریت آن ها مردان تشکیل می دهند و برخی از خریداران نیز بانوان برقع پوشیده هستند، از میان این کوچه های بهم فشرده و شلوغ تردد می کنند. خروس های جنگی و کبک ها ، در قفسه های زنگوله ای شکل نگهداری می شوند ، فنچ ها و مرغ های عشق و قناری ها در قفس های خاص خود هستند و کبوتر ها در لانه های مرغ ساخته شده از سیم قرار دارند. نگهداری از پرنده ها عشق می طلبد و کسانی که به دنبال نگهداری از پرنده ها دارند، این کار را جز با حوصله و عشق انجام نمی دهند. این پرنده ها یا بومی افغانستان هستند یا از کشورهایی همسایه افغانستان یعنی ایران و پاکستان وارد می شوند .

مشاهده تورهای هند

بازار خان الخلیل ،قاهره ، مصر

بازار خان الخلیل که به آن به سبک ایرانی های سوق هم می گویند، در بخش تاریخی قاهره واقع شده است ، بازاری با قدمت فراوان. ناحیه بازار قاهره ، یکی از جاذبه های اصلی برای توریست ها و مردم بومی است. بازار خان الخلیل خانه بسیاری از هنر مندان و کارگاه هایی است که به محصولات سنتی و صنایع دستی برای سوغاتی دست می زنند. می توان در این بازار ، عتیقه جات جالبی را هم یافت. در کنار ، جواهرات زیبا نیز مبادله می شوند. در کنار فروشگاه ها و حجره های جالبی که دیده می شوند، قهوه خانه ها که به زبان محلی به آن مقهی می گویند، رستوران ها، غذاهای خیابانی نیز خدمات خود را ارایه می دهند. قهوه خانه ها، معمولا کوچک و کاملا سنتی هستند. قهوه های عربی در این محل ها بیشتر سرو می شوند که معمولا به شما قلیان هم تعارف می کنند . یکی از معروفترین قهوه خانه های بازارا خان الخلیل، قهوه خانه الفیشاوی است که از سال 1773 به ارایه خدمات تا به امروز مشغول است. کالاهایی که در بازار به خرید و فروش می رسند بیشتر تندیس های کوچک و بزرگ، ادویه های مختلف، جواهرات نقره ای، تیشرت ، دشداشه عربی (Galabiyyas) و مشابه آن است .

مشاهده تورهای چین

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری