دوازده بازار جالب دنیا - قسمت اول

در این مقاله و 3 مقاله بعدی ، اطلاعاتی در مورد 12 بازار جالب دنیا در اختیارتان قرار می دهیم . در سفر به مناطقی که به شما معرفی می شوند ، می توانید به این مکان ها سر بزنید و تجربیاتی را که خیلی از گردشگران از آن بهره ای نمی برند را برای همیشه ثبت کنید.

مشاهده تورهای جنوب شرق آسیا

بازار شناور Muara Kuin اندونزی

اسم این بازار به زبان محلی Pasar Terapung است. بازار شناور در منطقه Banjarmasin در محل تقاطع رودخانه های Barito و Kuin قرار گرفته است. بانجارماسین در جنوب Kalimantan واقع شده است . بازار شناور ، بازتاب فرهنگ Banjar است که سال های سال بر آن منطقه حاکم بوده است.

شهر بانجارماسین به شهر هزاران رود مشهور است که اهمیت آن ، به دلیل مسیرهای حمل و نقل است. رودخانه Martapura شهر را تقسیم نموده و آن را به مناطقی که برای حمل و نقل آبی، تجارت و گردشگری استفاده می شوند، تبدیل کرده است. نام مستعار بانجارماسین از زمانی که چند سانتی متر پایین تر از سطح دریا رفت Kota Air یا شهر آبی (Water City) نام نهاده شد

. بازار پاسار تراپونگ همچون بازار شناور بانکوک بخشی مهم از تاریخ شهر است. در سال 1526 میلادی ، سلطان سوریان سیا (Sultan Suriansyah) در منطقه ساحلی رودهای Kuin و Barito که بعدها شهر بانجارماسین شد ، بنیان پادشاهی خودش را بنا نهاد. مرکز تجاری سنتی بتدریج در حاشیه این رودها توسعه پیدا کرد و نهایتا بانجارماسین به محلی برای بازار پاسارتراپونگ در Muara Kuin و لُک باینتان (Lok Baintan) در بستر رودخانه مارتاپورا تبدیل شد. البته ناگفته نماند که بازار Lok Baitan به نسبت پاسار تراپونگ و فقط به دلیل موقعیت مکانی ، از اهمیت کمتری برخوردار است .

بازار Muara Kuin بازار سنتی در دهانه رود باریتو است. اینجا جایی است با منظره ای شگفت انگیز پانوراما چه برای مردم محلی و چه برای گردشگران ، که چشم انداز جذاب خرید و فروش و چانه زنی روی قایق های سنتی یا جوکونگ را شاهد باشند. اگر می خواهید بخشی از این بازار خاص باشید ، باید صبح زود پیش از طلوع آفتاب آنجا باشید. از آنجایی که اکثر فروشنده ها مسلمان هستند، بساط فروش را پس از اقامه نماز صبح حدود ساعت 7 صبح شروع می کنند . چه صحنه ای است آن لحظاتی که هنگام برآمدن خورشید، روی جوکونگ ها، فروشندگان سبزی های تازه چیده شده از زمین های کشاورزی دور و اطراف و در طول رودخانه باریتو و گذرگاه های آبی اش را برای فروش ارایه می دهند. در این بازار زیبا، مراجعه کنندگان، رنگارنگی محصولات دیگری همچون ماهی، وسایل خانه و ماهی های تازه را نیز تجربه خواهند کرد. معمولا ساعت کار بازار از 5 تا 9 صبح است.

از آنجایی که این قایق ها همچون بازارهایی که بر روی زمین ایجاد می شوند، جای ثابتی ندارند، آمارگران تعداد این فروشندگان و بساط آن ها و خریداران را ندارند . می توانید با کرایه کردن قایق های موتوری که به زبان محلی به آن ها Klotok می گویند ، خود را به محل بازار برسانید .

نکته جالبی که وجود دارد این است که علاوه بر مبادله کالاها از طریق اسکناس و سکه ، برخی از معاملات بصورت پایاپای صورت می پذیرد.

متاسفانه به دلیل گسترش بازارهایی که بر روی زمین به داد و ستد می پردازند ، این بازار در حال کمرنگ شدن است.

مشاهده تورهای بالی

بازار Chiang Mai تایلند

بازار چیانگ مِی در بزرگترین شهر شمال تایلند در مرکز استان چیانگ می واقع شده است. چیانگ می در 700 کیلومتری شمال بانگکوک (بانکوک) در ارتفاعات بلند کوه های این سرزمین قرار گرفته است.

چیانگ می به معنی شهر جدید است. در سال 1296 به عنوان پایتخت جدید Lan Na بعد از Chiang Rai انتخاب شد. به لحاظ استراتژیک در حاشیه رود Ping گسترش یافت و تقریبا بزرگترین رشته تجاری برقرار در این منطقه باعث شد که به اهمیت جنبه تاریخی آن افزوده شود.

در سال 2013 و در ادامه سیاست های گردشگری تایلند ، چیانگ می پذیرای بیش از 14 میلیون گردشگر بود. که از این تعداد 4.6 میلیون نفر گردشگر خارجی و 9.5 میلیون نفر نیز مردمان اهل تایلند بوده اند.

جاذبه های این منطقه شامل عکاسی از مناظر بدیع ، آب و هوا و تاریخچه فرهنگی اش است.

بازار شب چیانگ می که ساده تر آن است که بازار شب به آن بگوییم ، مستقیما در شرق کانال و خندق شهر ، و بین کانال و رودخانه پینگ قرار گرفته است. این بازار بیشتر برای صنایع دستی و نقاشی های پرتره اش شهرت دارد . به جز آن، جواهرات، اسباب بازی ها، لباس و تکنولوژی مثل سی دی و دی وی دی را میتوان در آن جا یافت. برای تماشای بازار شب ، گردشگران بسیاری در این مکان تجمع می کنند و در واقع در لیست گردش توریست ها قرار دارد. در ابتدا این بازار متعلق به فروشندگان چینی بود . اما از زمانی که شروع به بزرگ شدن کرد و ساختمان های اداری در آنجا ساخته شد، دیگر متعلق به گروه خاصی از مردم نیست . در عوض ، مالکان بسیاری دارد و اکثر آن ها تایلندی هستند . این بازار تا ساعت 12 شب به کار خود ادامه می دهد.

مشاهده تورهای تایلند

بازار شبانه Luang Prabang لائوس

بازار لانگ شبانه پرابانگ در پایتخت پیشین لائوس در لانگ پرابانگ قرار دارد . ساعت کاری این بازار از 17 تا 23 هر شب است. لانگ پرابانگ در لیست میزاث جهانی یونسکو ثبت گردیده است. این شهر تحت تاثیر فرهنگ های فرانسوی و لائوسی است .

زمانی که بازار برقرار است ، راه های آمد و شد به اون منطقه برای خودرو ها بسته می شود تا فروشندگان و خریداران به راحتی به امر تجارت مشغول باشند. بالغ بر 300 فروشنده به ارایه تولیداتشان اعم از غذا ، لباس، نوشیدنی و سوغاتی های کوچک می پردازند. تعداد چیز های که برای خرید وجود دارند آنقدر زیاد است که به نظر بی پایان می آیند.

سوغاتی تنوع بسیاری دارند ، از زنجیر کلید تا انواع کیف ، فیل اسباب بازی ، کارت پستال و ... تا چترهای دست ساز رنگارنگ، رو تختی ، رو بالشی با زیباترین رنگ آمیزی و طرح ، شلوارک های مخصوص فیل سواری ! همه و همه از جمله سوغاتی های زیبای بازار شبانه لانگ پرابانگ هستند .

متاسفانه برخی فروشندگان محصولاتی را بفروش می رسانند که از حیوانات در معرض انقراض ساخته می شود . این محصولات شامل سوغاتی های ساخته شده از عاج، حیوانات دریایی خشک شده، خز ، پنجه و چنگال، دندان و چرم . هم چنین ، مار و عقرب در شیشه های الکل بفروش می رسند . خلاف کشورهای همسایه لائوس، یعنی ویتنام و تایلند، در این کشور ، غذاهای غربی ( از جمله غذاهای به اصطلاح ما، فست فود) بیشتر دیده می شود . ناگفته نماند ، به دلیل تاثیری که فرهنگ فرانسوی بر مردم این کشور داشته است، حضور غذاهای اروپایی و غربی چشمگیر است. برای مثال فروش نان باگت به سبک خودشان آن هم توسط فروشندگانی که در کنار یکدیگر دکانی برای فروش نان باگت دارند و می توانید در کنار بقیه خریداران هم چون زمانی که به پیک نیک می روید همان جا نان خود را میل کنید . این فروشگاه ها از صبح و برای وعده صبحانه ، نان های خود را بفروش می رسانند. با هزینه در حدود 3 دلار وعده ای شامل توفو ، آووکادو، پنیر، گوجه فرنگی و کاهو می توان نوش جان کرد.

مشابه بسیاری از بازارهای محلی دنیا و از جمله جنوبشرق آسیا، دکه های غذاهای خیابانی هم تجربه شیرینی را به گردشگران هدیه می کنند . کرپ هایی که رویه آن با ترکیبی از شیر غلیظ شده ، موز، شکلات و تخم مرغ سرو می شود کام و زندگی هر گردشگری را شیرین می کند.

خلاف کشور های همسایه ، اسموتی ها به جای سرو یخ ، جایگاه ویژه ای دارد. اسموتی هایی که با Sneaky Oreo موز و شیر تغلیظ شده تهیه می شوند. در انتهای بازار هم بهترین محل برای ارایه وعده شام است. از بشقاب های وجترین ها که شامل نودل، برنج، اسپرینگ رول تا بهترین باربکیوهایی که بتوانیم سراغ کنیم. و پس از آن هم دسر ، بهترین شیرینی هایی که بعد از یک شام دلچسب می توانیم میل کنیم. شیرینی های دانمارکی سهم بزرگی دارند.

مشاهده تورهای لائوس

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری