درختان بائوباب

درختان بائوباب که به نام درختان واژگون نیز نامیده می شوند. انگار که ریشه های این درخت به آسمان رفته و برگ هایش در زمین هستند. البته ریشه این نام در افسانه هاست.

درختان بائوباب

درختان بائوباب از گونه درختان برگریز است . خانه این درختان در ماداگاسکار، قسمت اصلی آفریقا، عربستان و استرالیا است. درختان بائوباب قدی بین 5 تا 30 متری دارند. علیرغم اینکه درختان بائوباب حلقه هایی در افزایش سنشان در برش عرضی به وجود می آورند ولی این حلقه ها مورد مناسبی برای تعیین سن دقیق آنها نیستند. چرا که شمردن آنها سخت است و شاید به مرور کمرنگ بشوند. ولی با آزمایشاتی که صورت گرفت، یکی از این درختان در زیمبابوه سنی در حدود 2450 سال زمانی حیاتش در سال 2011 پایان یافت داشت. دو اصله درخت دیگر یکی در نامیبیا و دیگری در آفریقای جنوبی سنی بالغ بر 2000 سال دارند. تنه عجیب این درختان بهترین محل برای ذخیره سازی آب است. تخمین زده می شود حدود 120 هزار لیتر آب برای تحمل خشکسالی های شدید و جدی در خود ذخیره می کنند .

مشاهده تورهاي جنوب شرق آسیا

دلیل نام گذاری

درختان بائوباب به نام درختان واژگون نیز نامیده می شوند. انگار که ریشه های این درخت به آسمان رفته و برگ هایش در زمین هستند. البته ریشه این نام در افسانه هاست.

مشاهده تورهاي ویتنام

شرایط امروز درختان بائوباب

متاسفانه در اوایل قرن بیست و یکم، درختان بائوباب ناحیه آفریقا به سرعت شروع به از بین رفتن کردند . دانشمندان دلایلی چون بیماری درخت و یا دهیدراته شدن (کم آب شدن) به دلیل گرمایش زمین را دلیل آن می دانند.

عواملی چون گازهای گلخانه ای، تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی باعث کم شدن سن این درختان می شود.

مشاهده تورهاي سنگاپور

کاربردهای متفاوت درختان بائوباب

برگ هایش برای کسانی که برگ درختان را می خورند ، استفاده می شود. میوه اش هم در صدفی مخملین به اندازه میوه نارگیل است و وزنی در حدود یک و نیم کیلوگرم دارد. میوه تازه اش مزه ای شبیه به شربت دارد. طعمی شبیه به مرکبات دارد و منبعی سرشار از ویتامین ث ، پتاسیم، کربوهیدرات و فسفر است. پودر میوه اش حدود 12% آب، کربوهیدارت، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، آهن و مقدار کمی پروتئین و چربی دارد. در آنگولا، میوه خشک شده را می جوشانند و جوشانده آن برای نوشیدنی و پایه نوعی بستنی استفاده می شود. در زیمبابوه ، در غذاهای سنتی استفاده می شود.

مشاهده تورهاي مالدیو

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری