جاذبه های توریستی لائوس

کشور لائوس سرزمینی کوهستانی و محصور شده در خشکی در بخش جنوب شرق آسیا می باشد که برای مدتی طولانی از دنیا خارج گشته بود.

مشاهده قیمت تورهای ویتنام

در هنگام سفر به لائوس گویی به گذشته سفر می کنید. گردشگران در کشور لائوس با سبک زندگی قدیمی و از میان رفته آشنا می شوند. پایتخت کشور لائوس , وین تیان نام دارد و شهری در جوار رودخانه است. با ساخت و سازهای بیشتر در جاده ها به مرور جاذبه های گردشگری در لائوس نمایان تر می شوند.

وینگ زای (Vieng Xai) در لائوس :

وینگ زای در لائوس مجموعه ای وسیع از غارها می باشد که به عنوان پناهگاهی در دوره جنگ ویتنام نقش داشته است. غارهای وینگ زای مکانی برای مخفی شدن ارتش کمونیست بوده و از نیروهای سلطنتی مستقر در وین تیان تشکیل شده بود. در پایان , این مکان توسط ارتش آمریکا بمباران گردید. نزدیک به بیست و سه هزار نفر در این مجموعه غارها سکونت داشتند و شامل بیمارستان , پادگان , نانوایی و فروشگاه و ... می شد. دولت لائوس در تلاش است تا بتواند وینگ زای را به مقصدی توریستی همانند تونل کوچی در ویتنام تبدیل سازد.

غارهای پاکیئو (Pak Ou Caves) در لائوس :

مجموعه غارهای پاکیئو در بخش شمالی لوانگ پرابانگ و روی رودخانه مکونگ قرار گرفته است. برای رسیدن به غارهای پاکیئو باید از راه جاده و یا با استفاده از قایق به آن برسید. دلیل معروفیت غارهای پاکیئو در لائوس , مجسمه بودای مینیاتوری موجود در آن میباشد. تعداد بسیار زیادی از مجسمه های کوچک چوبی و بیشتر آسیب دیده در دیواره های این غارها قابل رویت هستند که شامل عناوین متفاوت از جمله صلح , نیروانا , باران و ..می شوند.

وات فو (Wat Phu) در لائوس :

وات فو مجموعه ای از معابد تخریب شده در کوهپایه پوکااو در شهر چامپاسک است. قدمت معبد هندو متعلق به قرون یازده تا سیزده می باشد. وات فو قسمتی از امپراتوری خمری ها بوده که مرکزیت آن در انگکور وات کامبوج قرار گرفته است. وات فو در مقایسه با انگکور وات بسیار کوچک بوده ولی عمارت های ویران شده , درختان قد کشیده و سنگ تمساح مرموز آن بسیار جذاب می باشند.

فادات لانگ (Pha That Luang) در لائوس :

فادات لانگ در معنای گنبد بزرگ بوده و از مهم ترین اماکن باستانی شهر وین تیان لائوس می باشد. گنبد فادات لانگ شامل چندین سطح بوده و هر یک نشانگر مراحل متفاوتی از روشنگری بودایی است. هم چنین پایین ترین بخش این سطح نمایانگر سطح جهان مادی و بالاترین سطح آن نمایانگر جهان نیستی میباشد. این بنای تاریخی در سده شانزدهم بر روی ویرانه های معبد دوره خمر بنا گردیده بود. این بنا در 1828 توسط حمله سیامی ها ویران شده و مدتی بعد بوسیله فرانسویان در 1931 ترمیم گشت.

وات زینگ تونگ (Wat Xieng Thong) در لائوس :

باشکوه ترین معبد لوانگ پرابانگ , وات زینگ تونگ بوده و در نزدیکی نوک شمالی شبه جزیره بوسیله رودخانه های مکونگ و نم خان واقع شده است. وات زینگ تونگ در سال 1560 بوسیله شاه ستاتریت بنا شد و در زمان پادشاهی لائوس تحت حمایت سلطنتی واقع گردیده بود. این بنا دارای یک مجسمه کمیاب از بودا است که پیشینه آن به دوره ساخت و ساز معبد می رسد.

دشت کوزه ها (Plain of Jars) در لائوس :

دشت کوزه ها ناحیه ای وسیع در استان فونساوان است که دارای کوزه های بزرگی با منشا شناخته نشده در فضای پیرامون میباشد. این کوزه ها به صورت خوشه بوده و از 1 یا چندصد کوه هستند. ارتفاع و قطر این کوزه ها میان یک تا سه متر است. تمامی کوزه ها از سنگ تراشیده شده اند. فقط یک کوزه در این منطقه وجود دارد که توسط انسان حجاری شده و دارای نقش های برجسته حک شده بر سطح خارجی است. براساس بررسی و تحقیقات انجام شده در این دشت اینگونه به نظر می رسد که این کوزه ها با روش های دفن پیش از تاریخ مرتبط اند.

سی فان دان (Si Phan Don) در لائوس :

سی فان دان در معنای چهار هزار جزیره بوده و مجموعه از زیباترین جزایر در مجاورت رودخانه مکونگ در بخش جنوبی کشور لائوس هستند. تعدادی از تندآب ها با توجه به آبشارهای خونه در طول رودخانه در جریان اند. در بخشی از رودخانه مکونگ که زیر آبشارها قرار گرفته است جمعیت اندکی از دلفین های ایراوادی که در معرض انقراض اند زندگی می کنند. در میان این جزایر , جزیره های دان کنگ , دان دت و دان خون تامین کننده غذا برای توریست ها می باشند. بسیار از خانه های این جزایر ساده و خانوادگی می باشند. در این جزایر می توانید قایق یا دوچرخه کرایه کنید.

ونگ وینگ (Vang Vieng) در لائوس :

از شهرهای توریستی و گردشگری لائوس می توان به ونگ وینگ اشاره کرد که حدود چهار ساعت با وین تیان فاصله دارد. در واقع از سده چهاردهم که این شهر را به عنوان موانگ سانگ می ساختند مردمان لائوس در آن ساکن شدند و نام امروزی آن زمانی که کشور لائوس تحت استعمار فرانسه واقع شده بود به آن داده شد. شهر ونگ وینگ به موجب تپه های سنگ اهکی اش بسیار شناخته شده است. به خاطر اینکه این منطقه در رودخانه نم سانگ قرار گرفته است لذا بسیاری از فعالیت های تفریحی مانند قایق رانی و تویوب سواری در اطراف آن صورت می پذیرد. شهر ون وینگ میان کوه نوردان نیز بسیار محبوب است. برخی از دهکده های قبیله ای همچون همونگ در محدوده این شهر واقع شده اند.

رودخانه مکونگ (Mekong River) در لائوس :

بزرگ ترین و طویل ترین رودخانه جنوب شرق آسیا رودخانه مکونگ می باشد که بیش از 4300 کیلومتر طول دارد. در حقیقت کشور لائوس دارای بیشترین سهم از رودخانه مکونگ است. رودخانه مکونگ اصلی ترین راه برای حمل و نقل در کشور لائوس می باشد. در هنگام سفر به لائوس تجربه قایق سواری در امتداد رودخانه مکونگ را از دست ندهید.

لوانگ پروبانگ (Luang Prabang) در لائوس :

از پرطرفدارترین اماکن برای بازدید در کشور لائوس باید به شهر تاریخی لوانگ پرابانگ اشاره کرد که برای مدتی پایتخت پادشاهی لائوس بوده است. لوانگ پرابانگ در محل برخورد رودخانه های مکونگ و نم خان واقع شده و شامل معابد بودایی و صومعه هایی است که راهبان در هنگام صبح برای جمع کردن صدقه سراسر شهر را پیاده روی می کنند. تعدادی آبشار نیز در محدوده این منطقه واقع شده اند که بعضی از آنها شامل تفریح فیل سواری برای توریست ها هستند. در انتهای خیابان اصلی لوانگ پرابانگ بازار شب واقع شده و برای خرید سوغاتی بسیار مناسب است. در این محل خزه سرخ شده رودخانه مکونگ که از از خوشمزه ترین غذاهای محلی می باشد نیز سرو می شود.

بُکی او، ذخیره گاه طبیعی ( Bokeo Nature Reserve) در لائوس :

بُکی او از ذخیره گاه های طبیعی کشور لائوس می باشد که به جهت مراقبت از میمون های دراز دستی که قبل از آن در حال انقراض بودند و سپس دوباره در سال 1997 کشف شدند ، ساخته شد. با بازید از این مجموعه می توانید ماندن در کنار میمون های دراز دست را تجربه کنید. در این ذخیره گاه بازدیدکنندگان در خانه های درختی اقامت می کنند و با استفاده از طناب های معلق در هوا به جست و جوی میمون ها می روند. بازدیدکنندگان به غیر از میمون ها ممکن است با ببرها , بوفالو ها, فیل ها و خرس ها هم مواجه شوند. بقا یافتن میمون های دست دراز می تواند در ترمیم و بازگشت حیوانات وحشی که بوسیله شکارچی ها گرفته شده اند موثر باشد. برای بازدید از پرنده ها نیز می توانید به بالای کوه های این مکان بروید که نزدیک به 1610 تا 5100 فوت ارتفاع دارند.

نونگ کی او (Nong Kiau ) در لائوس :

نونگ کی او به موجب شرایط ویژه اش در مسیرهای پیاده روی , کوه نوردی و دوچرخه سواری از مقاصد گردشگری پرطرفدار در شهر لوانگ پرابانگ است. در هنگام سفر به لائوس از این منطقه حتما دیدن نمایید. پلی در بین رودخانه نم او بوسیله چینی ها بنا شده است. این پل موجب اتصال 2 بخش نونگ کی او به یکدیگر می شود. از روی این پل می توانید منظره ای بی نظیر را تماشا کنید. نونگ کی او در واقع دهکده ای بسیار ساده می باشد بنابراین توقع تجهیزات پیشرفته را از آن نداشته باشید. علاقه مندان به غار نوردی می توانند از غارهای فاتوک که در نزدیکی این شهر قرار گرفته است دیدن نمایند. از غارهای فا توک در زمان جنگ هندوچین به عنوان پناهگاهی برای روستایی ها استفاده می شده است.

تام کنگ لو (Tham Kong Lo) در لائوس :

تام کنگ لو که آن را تحت نام غار کنگ لو نیز می شناسند از جنس سنگ آهک بوده و در پارک ملی پوهین بون واقع شده است. تام کنگ لو روی رودخانه پوهین بون واقع شده و آن را به عنوان شگفتی زمین شناسی آسیای جنوب شرقی می شناسند. غار سنگ آهکی تام کنگ لو بیش از شش کیلومتر طول و بیش از نود متر ارتفاع را داراست. تام کنگ لو دارای استخری زمرد رنگ نیز می باشد که براساس اعتقاد محلی ها مقدس بوده و می گویند که در آن رنگ پوست ایندرا , خدای هندی انعکاس می شود. در میان غار نیز می توانید قایق سواری کنید و آن را ماجراجویی بنامید. اسکان در خانه های اختصاصی برای کسانی که نیاز به خدمات رفاهی در 1 شب را دارند در این محل آسان میباشد.

لوانگ نامسا (Luang Namtha) در لائوس :

لوانگ نامسا بزرگ ترین شهر شمال غرب کشور لائوس می باشد و از محبوب ترین مقاصد برای کوهنوردان است. تعداد زیادی از کوه نوردانی که از چین تا لائوس را پیاده طی کرده اند در این محل توقف می کنند. این محل برای پیاده روی به طرف تپه ها برای بازدید از قبیله ها بسیار مناسب است. برای رفتن به دهکده ها , کوهستان ها و آبشارهای اطراف می توانید دوچرخه یا موتورسیکلت کرایه کنید. پس از سواری 1 روزه توریست ها می توانند با استفاده از سونای گیاهی خستگی را از تن خود بیرون کنند. طیف وسیعی از غذاهای محلی ارزان در بازارهای شب محلی ارائه می شوند.

فون ساوان (Phonsavan) در لائوس :

فون ساوان در معنای تپه های بهشتی بوده و مکانی بسیار مناسب برای تجربه قدیم ایالت متحده ولی با ویژگی های لائوسی است. از مشاغل اصلی فون ساوان پرورش دام می باشد. در این شهر همونگ کابوهایی را می بینید که لباس بنفش و کلاه قهوه ای به سر دارند. درطول سال همونگ میزبان گاوبازی ها نیز می شود. برای بازدید از کوزه ها به فون ساوان مراجعه کنید. برای مدتی این مکان متعلق به سیام بود و امروزه متعلق به تایلند می باشد.

وین تیان ( Vientain) پایتخت لائوس :

وین تیان پایتخت کشور لائوس می باشد که در رودخانه مکونگ واقع شده و مدتی تحت استعمار فرانسه بود. گردشگران می توانند از آثار فرانسویان همچون تابلوهای خیابانی آنها در وین تیان بازدید کنند. پرطرفدارترین جاذبه گردشگری وین تیان که شهر چوب صندل نامیده می شود یک گنبد بودایی است که پیشینه آن به سال 1586 می رسد. پایه های این گنبد پنجاه متر ارتفاع داشته و محلی ها بر این اعتقادند که دارای آثاری از بودا نیز می باشد. از مناظر محبوب دیگر که بر بقایای مکان مقدس هندوها ساخته شده باید به وات سی مونگ اشاره کرد. برای خرید ابریشم وین تیان شهر بسیار مناسبی است.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری