تور گوا

درباره گوا

گوا Goa نام شهریست بندری و سرزمینی در نقطه جنوب غربی کشور هندوستان . ایالت گوا شامل بندر گوا و شهر گوای قدیم یا شهر کهن گوا در فاصله تقریبا چهل کیلومتری آن میشود.

مناظر طبیعی گوا با تپه‌های فوق العاده سر سبز در جوار رودها با مزارع برنج، نخل های فراوان و سایر درختان گرمسیری بسیار چشم انداز است.

بزرگترین سواحل و اماکن تفریحی ساحلی هند در گوا واقع شده است و گوا در سال پذیرای هزاران توریست داخلی و خارجی است. سواحل گوا گسترده است و آفتابی درخشان را داراست. ۴۵۱ سال سلطنت پرتغال بر گوا ، موجب شده که کلیه شهرها و حتی روستاهای گوا فرهنگی ویژه را دارا باشند.

نام گوا به احتمال زیاد تلفظ پرتغالی یک کلمه سانسکریت میباشد که در «حماسه مهاباراتا» هم ذکر شده است. گوپاراشترا یا گوواراشترا به معنا و مفهوم مردم گاوبان میباشد.

تاریخ جزیره گوا

پیشینه و تاریخ تور جزیره گوا به 3 قرن پیش از میلاد بازمیگردد . هنگامی که بعنوان قسمتی از پادشاهی مایریان تشکیل شد و پس از آن تحت تسلط حکومت های محلی یا اقوام اصلی هندوستان بود.

در سال 1312 تور جزیره گوا تحت تسلط امپراطوری دهلی واقع شد. در سال 1498 واسکو دوگاما ناخدای پرتغالی موفق شد دماغه امید نیک قاره آفریقا را دورزده و به کشورهندوستان دست یابد.به همین منظور دسترسی پرتغال و برخی از کشورهای اروپائی به کشورهندوستان و جزیره و بندر های اقیانوس هند امکان پذیر شد.

در تاریخ 25 نوامبر 1510 میلادی آلفونس دوآلبوکرک ناخدا و محقق پرتغالی بندر گوا را به تصرف خود درآورد. سلطنت کشور پرتغال علاقه ی زیادی به گسترش قلمرو خود و بازرگانی ادویه داشت.

جزیره گوا بعد از مدت زمانی به مرکز پادشاهی استعماری پرتغال در جزایر هند شرقی و اقیانوس هند مبدل گشت.برای بازرگانی بین شبه جزیره عربستان و آسیای جنوب شرقی فتح نمودن شهر گوا امری ضروری بود. ایالت گودا بعد از مدتی به ثقل استعماری پرتغال در جزایر هند شرقی و اقیانوس هند تبدیل گشت.

پرتغالی ها از طریق پایگاه گوا به دیگر نقاط آسیا از جمله خلیج فارس دست اندازی کردند. اروپاییان نیز به ویژه انگلیسی ها به منافع مادی خود در کشور هند زمانی دست یافتند که پرتغالی ها به هند راه پیدا کردند و در ابالت گوا استقرار یافتند.

هرچند پرتغالیان مستعمرات و تصرفات خود را به ندرت از دست دادند ولی ایالت گوا تا سال ۱۹۶۱ در تصرفشان باقی ماند و در آن دوران سالازار دیکتاتور پرتغال حاضر به تحویل ایالت گوا به کشور هند نبود.

سرانجام جواهر لعل نهرو موفق شد با به کارگیری زور ولی بدون خون ریزی ایالت گوا را آزاد کند. ارتش هندوستان در تاریخ ۱۷ دسامبر سال ۱۹۶۱ بالاخره بعداز4 قرن و نیم، ایالت گوا و 2 منطقه دیگر هند را از چنگ پرتغالیان آزاد کرد.

جغرافیای جزیره گوا

سرزمین تورگوا در ناحیه ساحل غربی هندوستان در ناحیه کونکان قرارگرفته است که از شمال به سرزمین ماهاراشتارا، از شرق و جنوب به ایالت کارانتاکا و از ناحیه غربی به دریای عرب منتهی میشود.

گوا با وسعت ۳٬۷۰۲ کیلومتر مربع کوچک ترین جزیره و بندر هند میباشد و با جمعیت ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ نفر این دررده چهارم کم جمعیت کشور هندقرار گرفته است.

مرکز سرزمین گوا شهر پانجی یا همان پانجیم میباشد که از دوره پرتغالیان به یادگار مانده و همواره بناها و کلیساهای عظیمی از آن دوره در گوا دیده میشود.

ایالت گوا در اکثر مدت سال هوایی گرم و مرطوب را داراست؛ که جهت استفاده از دریا مناسب میباشد.

ماه می گرمترین ماه در تور جزیره گوا است که دمای هوا بیش از 35 درجه سانتی گراد می شود. از ماه ژوئن تا سپتامبر آب و هوای گوا همراه با باران های موسمی یا مانسون است. گوا در ماه ژوئیه و اوت بیشترین مقدار بارندگی را داراست.

گوا فصلی سرد و کوتاه مدت را در میانه دسامبر تا اواخر فوریه نیز شامل میشود که در هنگام شب درجه دما تقریبا 20 درجه سانتی گراد میباشد.

تور مسافرتی گوا

پناهگاه طبیعی پرندگان سلیم علی در گوا یکی از پر آوازه ترین پناهگاه های وحوش در هندوستان است. ایالت تورگوا ناحیه فوق العاده چشم انداز میباشد که سواحل شنی گسترده و آرام بخشی را داراست.

مناظر طبیعی فوق العاده سبز، نخل های چشم انداز سواحل و اماکن تفریحی ساحلی و تجهیزات مناسب توریستی با هزینه تقریبا پایین از اصلی ترین عواملی هستند که گردشگران را به تور جزیره گوا جذب مینمایند.

کلیسای بوم ژیزوس آوازه ی جهانی دارد. این کلیسا همراه با مومیایی زاویر مقدس در ناحیه گوای قدیم مشهور و بسیار دیدنی است. ساخت این کلیسا در گوا از سال 1594 میلادی شروع شده و در سال 1605 خاتمه یافته است. تمامی هزینه این کلیسا در گوا جهت احداث را یک مرد پرتغالی تقبل کرده است.

جسد مومیایی شده زاویر مقدس در یک تابوت شیشه ای و روی یک طاق بلند و در پشت حصاری شیشه ای قابل مشاهده میباشد. بیشتر از 455 سال است که جسد این اسپانیایی کیش مسیحیت در گوای قدیم قرار گرفته است. اهالی محلی بر این باورند که پیکر او مومیایی نشده و به صورت طبیعی نگهداری میشود. هر 10 سال یک بار جسد را از طاق بیرون می آورند تا بازدید کنندگان بتوانند او را از نزدیک رویت کنند.

فرانسیس زاویر مقدس نخستین مسیحی درگوا بود که سال 1542 به گوا رفت و ده سال در آنجا زندگی کرد. بعد از مرگ جسد وی را در چین دفن کردند، اما او پیش از مرگ وصیت کرده بود که در هر جایی که از دنیا برود باید جسدش را به گوا بیاورند. او در طی این 10 سال به ژاپن و مالزی و اندونزی و سریلانکا نیز سفر کرد اما متاسفانه در راه سفر به چین بیمار گشت و در تاریخ 3 دسامبر سال 1552 در یک جزیره دار فانی را وداع گفت.

از دیگر جاذبه های دیدنی تور جزیره گوا می توان کلیسای بوم ژیزوس همراه با مومیایی زاویر مقدس، مجسمه پیکره گاندی، کلیسای سنت فرانسیس، کلیسای جامع گوا، سنت آگوستین، بازار مارگو،عبادتگاه ماهالاسا، کلیسای پتناجیم، بازار ماپوسا و بازار آنجونا، کلیسای مارگو و کلیسای سنت آندرو را نام برد.

فرهنگ در گوا

امپراطوری گسترده ی پرتغالی ها بر گوا بسیار موثر بوده به گونه ای که اکثر سالمندان ایالت گوا به زبان پرتغالی تکلم میکنند. زبان محلی اهالی گوا، معروف به زبان کونکنی هم مملو از کلمه های پرتغالی میباشد. در گوا افراد جوان اکثرا زبان انگلیسی را آموخنه و کمتر پرتغالی صحبت میکنند.

در ایالت تورگوا تعداد افراد مسلط به زبان انگلیسی و پیروان مسیحیت بیشتر از دیگر نواحی هندوستان است و با کمتریت توجه میتوان این را دریافت که ایالت گوا با سایر نواحی هندوستان فرق میکند و بیشتر از دیگر نواحی رنگ و بوی اروپایی به خود گرفته است. وارد شدن فرهنگ اروپایی در شبه قاره از تورگوا آغاز گشت و بنا‌ها و پوشاک مردم شباهت فوق العاده ای با شهر و روستاهای پرتغال دارد. پر جمعیت ترن دیسکو های هندی را در گوا مشاهده خواهید کرد.

غذاهای ایالت گوا پرآوازه است و ترکیبی از غذاهای پرتغالی، جنوب هند و عربی میباشد ولی بخاطر حضور مستمر توریست ها دسترسی به خوراک های مختلف در کلیه نقاط گوا امکان پذیر است. ایالت گوا جزء کمتر محل هایی است که در اغلب غذاخوری های آن گوشت گاو و گوشت خوک سرو می کنند.