تور مالدیو

درباره مالدیو

مالدیو کشوری جزیره ای در جنوب غربی هند است. پایتخت مالدیو شهر ماله میباشد . جمعیت مالدیو 338000 نفر و واحد پول رایج آن روفیه مالدیو میباشد.

زبان رسمی مالدیو دیوهی است که زبانی هندواروپایی میباشد و شباهت هایی با زبان سینهالی قدیمی دارد.زبان آن از قوم مالدیوی میباشد که اجدادشان به اهالی سریلانکا و هندوستان (ترکیبی از آریایی و دراویدی) میرسد و بخشی از اعراب نیز در بین آنها واقع شده است.هم زبان و هم اهالی آن با نام دیوهی یاد میشوند . واژه دیبـَجات و دیباجات که در زبان پارسی و عربی در زمان کهن برای مالدیو استفاده میشد نیز شکل دیگری از کلمه دیوهی میباشد.

دین رسمی مالدیو اسلام میباشد و تبعیت از دین های دیگر به صورت واضح در میان مردم و جامعه ممنوع میباشد و پیگرد قانونی دارد. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از کشور بریتانیا جدا و مستقل گردید.

کشورمالدیو هم به لحاظ جمعیت و هم به لحاظ وسعت کوچک ‌ترین کشور قاره آسیا محسوب میشود. زمین‌ها ی مالدیو بصورت میانگین یک و نیم متر از سطح دریا ارتفاع دارند به همین خاطر مالدیو کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان محسوب میشود. مرتفع ترین نقطه مالدیو فقط ۲٫۴ متر است. ماله، پایتخت مالدیو 104000 نفر جمعیت را داراست و بر اساس آیین مکانی جهت اقامت پادشاه و مرلسم تاج‌گذاری‌ منتخب بود.

جزایر مالدیو از مکان‌های لذت بخش و دوست داشتنی برای غواصان میباشد و ایستگاه‌های غواصی بسیاری در این جزایر واقع شده اند.

تاریخ جزایر مالدیو

طبق بخشی از روایات کهن و تاریخی مالدیو یک شخص روحانی ایرانی به نام یوسف تبریزی مردمان مالدیو را مسلمان کرده بود و در سفرنامه ابن بطوطه نیز ذکر شده است که فردی به نام ابوالبرکات بربری که از سمت مغرب (مراکش) به مالدیو رسیده و مردمان مالدیو را به دین اسلام دعوت کرده بود. خود نیز تابع مذهب مالکی بود و مردمان مالدیو دین اسلام را قبول کردند.

نا خدایان کهن ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات مینامیدند و به همین صورت در نقشه‌ها ثبت گردیده است. سال های مستمر بازرگانان عرب در راه دریانوردی به ناحیه شرق دور در بندرهای مالدیوتوقف کرده و استراحت میکردند.

مردمان مالدیو دیباجات را جزایر پول نیز مینامیدند چون مقدار بسیاری صدف نرم تن که خر مهره هم نامیده میشدند از همین محل به دست می آوردند. در عصر حاضر صدف کوری سمبل نهاد چاپ پول مالدیو میباشد. به احتمال بسیار زیاد در زمان کهن مالدیو را که موجهای دریا پول به سواحلش می‌ریختند سرزمینی جادویی می نامیدند.

جغرافیای جزیره مالدیو

جزیره مالدیو بر روی فلات زیرآبی چاگوس لاکادیو واقع شده است و به همراه جزیره چاگوس و لکشدویپ یک زیست‌بوم خاکی را ساخته اند. جزیره مالدیو در قسمت جنوب غربی کرانه‌های کشور هند واقع شده و کمترین فاصله ی آن تا کرانه‌ های هندوستان ، ششصد کیلومتر میباشد. تپه ماهور و یا رودخانه‌ای در مالدیو واقع نشده است.

جزیره مالدیو تشکیل شده از ۱۱۹۲ جزیره مرجانی میباشد که در ۲۶ گروه آب‌ سنگی طبقه بندی شده اند. این مجمع الجزایر در ناحیه ای آبی نزدیک به 90000 کیلومتر مربع پراکنده‌ شده اند اما تمام وسعت خشکی آن‌ها تنها ۲۹۸ کیلومتر مربع میباشد.

بزرگترین جزیره مالدیو ۵ کیلومتر مربع وسعت داشته و در مالدیو فقط نه جزیره با وسعتی بیشتر از دو کیلومتر مربع قرارگرفتند. دویست عدد از جزیره‌ها ی مالدیو قابل سکونت میباشند و ۸۸ جزیره دیگر شامل اقامتگاه‌های توریستی هستند.

پایتخت مالدیو ماله میباشد که در کناره جنوبی آب سنگ ماله شمالی واقع شده است و بخشی از آب سنگ کافو محسوب میشود. ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری مالدیو است که شامل مرز آبی با کشور سریلانکاست و فرودگاهی مدرن و با تجهیزات دارد.

نام ماله از کلمه ماهالای سرچشمه گرفته که در زبان سانسکریت یعنی خانه بزرگ. این کلمه اشاره به خانه پادشاهان دارد. شهر ماله قلب کلیه ی فعالیت های بازرگانی میباشد که شامل چهار بخش : هنویرو، گالولهو، مافانو و ماچانگولی میباشد . مسجد جامع، موزه ملی، مقر مولی آگ، مسجد قدیمی و بازار ماهی از دیگر مراکز دیدنی مالدیو محسوب میشوند.

دما و حرارت مالدیو تحت تاثیر اقیانوس هند در طی سال بین ۲۴ تا ۳۳ درجه سانتیگراد قابل تغییر است. برخلاف وجود رطوبت در مالدیو،وزش نسیم دریایی خنک موجب جا به جا یی هوا و تعدیل رطوبت می‌شود. فصول عمده مالدیو شامل 2 فصل خشک و بارانی است که فصل بارانی مالدیو از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر با باد و طوفان همراه است .

تقسیمات کشوری جزیره مالدیو

مالدیو 7 استان به شرح زیر دارد (ماله.پایتخت.واحد تقسیمات جداگانه محسوب میشوند) :

1- استان ماتی اوتورو: شامل آب سنگ ها الیف. آب سنگ ها دالو و آب سنگ شاویانی

2- استان اوتورو : آب سنگ با . آب سنگ را. آب سنگ نونو . آب سنگ لاویانی

3- استان مدو اوتورو : آب سنگ الیفو دالو . آب سنگ الیفو الیفو . آب سنگ کافو و آب سنگ واوو

4- استان مدو : آب سنگ فافو . آب سنگ میمو و آب سنگ دالو

5- استان مدو دکونو : آب سنگ تا و آب سنگ لامو

6- استان ماتی دکونو : آب سنگ گافو الیفو و آب سنگ گافو دالو

7- استان دکونو : آب سنگ گناویانی و شهر آدو

سیاست در جزیره مالدیو

حکومت مالدیو حکومتی جمهوری میباشد. مالدیو عضو اتحادیه کشورهای هم سود است.در کشورمالدیو بعد ازچندین دوره حکومت غیر دموکراتیک، در سال ٢٠٠٨ انتخابات آزاد برگزار شد که در آن آقای نشید بعنوان رییس جمهور انتخاب شد ، ولی متاسفانه دولت وی پس از مدتی به سبب کودتای نظامی سرنگون شد.

عبدالله یمین فرمانروای فرقه پیشرو، از تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ ششمین رئیس جمهور برگزیده مالدیو میباشد. محمد نشید رئیس جمهور سابق مالدیو، رقیب اصلی وی در انتخابات محسوب می شد.عبدالله یمین برادر ناتنی مامون عبدالقیوم رئیس جمهور دیکتاتور سابق مالدیو نیز میباشد. وی به تبعیت ازمحافظه‌کاری مذهبی، متکی است.

از انتقاد های بین المللی کشور مالدیو میتوان به ملی کردن سرمایه‌گذاری‌های بزرگ خارجی، نگرانی‌ها درمورد نقض حقوق بشر نظیر شلاق زدن دختران نابالغی که مورد تجاوز جنسی واقع شده اند، به جرم روابط جنسی خارج از ازدواج و بداخلاقی وسیع با کارگران مهاجری که یک سوم جمعیت مالدیو را دارا هستند، اشاره کرد. اما عربستان سعودی که کمک‌های نقدی‌اش جهت پرداخت حقوق تعداد زیاد کارگران دولت مالدیو صرف می‌شود، شکایتی از این وضعیت ندارد.

دولت آقای یمین، مقرراتی را که به تابعین دیگر ادیان اجازه انجام فریضه دینی شان را می‌دهد، انعطاف ناپذیرتر و ورود مواد غذایی حلال را ممنوع کرده است. این موضوع موجب شده تا نگرانی‌هایی از نفوذ عربستان سعودی در مالدیو و به پیروی آن تندروی اسلامی در این کشور را شدت یابد.

محمد نشید و انتخابات در جزیره مالدیو

محمد نشید از افراد فعال باتجربه حقوق بشر ، در سال ۲۰۰۸ در نخستین انتخابات آزاد مالدیو به قدرت رسید ولی در سال ۲۰۱۲به دنبال اعتراضات خشونت‌ آمیز و توطئه افسران بالا مقام پلیس از مقامش جدا شد. محمد نشید بعد از جدا شدن از ریاست‌جمهوری، مقامش را به معاونش اهدا کرد.

طبق گفته های محمد نشید وی تهدید شده بود که اگر از قدرت دست نکشد، نظامیان و نیروهای پلیس با خشونت رفتار خواهند کرد. اتهاماتی که علیه رئیس‌جمهور سابق مالدیو بیان شده، مربوط به ماه ژانویه ۲۰۱۲ است. مطرح شده که او در آن دوره به صورت غیرقانونی دستور بازداشت یک قاضی را که به جرم فساد متهم بود را، صادر نموده است.

محمد نشید در انتخابات 7 سپتامبر ۲۰۱۳ موفق شد، ولی دیوان عالی مالدیو نتیجه انتخاب آراء را به سبب تقلب باطل اعلام نمود و برگزاری دوباره ی انتخابات به نوزده اکتبر موکول شد که دادگاه‌ها و پلیس های مالدیو از برگزاری آن جلوگیری کردند و نامزدها در آخر در مقابل فشار کشورهای خارجی نظیر آمریکا، انگلیس و کانادا تسلیم شده و رضایت خود را جهت برگزاری انتخابات اعلام نمودند.

محمد نشید در نوامبر ۲۰۱۳ یک سخنرانی با قبول شکست خود در انتخابات جدید رییس جمهوری مالدیو با اشاره به این موضوع که فرقه دموکراتیک به دنبال تندخویی نمیباشد، متقاضی تبدیل این فرقه به یک فرقه مخالف وفادار به مالدیو و تمرکز بر موفقیت در انتخابات پارلمانی شد.

اقتصاد در جزیره مالدیو

اقتصاد کشور مالدیو بر پایه ی کشاورزی و ماهیگیری و گردشگری پابرجاست. نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات از مهمترین محصولات مالدیو میباشند. درمالدیو صنعت کشتی سازی رونق دارد و هم چنین مردمان مالدیو به صنایع دستی علاقه ی خاصی دارند. محصولات صادراتی کشور مالدیو شامل ماهی و گوشت و صنایع دستی و نارگیل میشود.

صنعت گردشگری اصلی ترین مبنع درآمد مالدیو میباشد. دومین صنعت مهم کشور مالدیو شیلات میباشد که20درصد نیروی کار مالدیورا جذب نموده.بعد از آنکه اتحادیه اروپا معافیت گمرکی واردات ماهی ازمالدیو را لغو نمود،کشور مالدیو در پی پیدا کردن بازارهای جدید اقدام کرد.

یک مقام صندوق بین‌المللی پول که مدتی پیش به جزره مالدیوسفر کرده بود پیشنهاد داد با توجه به کسری بودجه زیاد و فاحش مالدیو، مالیات صنعت گردشگری کشور را افزایش دهند

گردشگری در جزیره مالدیو

اصلی ترین منبع درآمد کشور مالدیو صنعت گردشگری میباشد.بعضی از تور جزایر مالدیو صرفا جهت گردشگری اختصاص یافته اند. مهاجران کشورهای همسایه مالدیو بیشتر در هتل هایی که در تورجزایر مالدیو مستقر هستند مشغول به کار میباشند. توریستان بصورت مستقیم از فرودگاه بین‌المللی ماله به تور جزایر مالدیو می‌آیند. مردمان عادی مالدیو، ارتباط زیادی با گردشگران خارجی ندارند.

مقامات پولی مالدیو بررسی کرده اند که هفتاد درصد اقتصاد و نود درصد ارز خارجی کشور از طریق توریست های خارجی تامین میشود. سال ۲۰۱۳ میلادی 1200000 توریست از جزیره مالدیو که جمعیتش فقط سیصد و سی هزار نفر میباشد، دیدن کردند.

هرچند اماکن گران‌قیمت توریستی مالدیو در مالکیت شرکتهای بین الملی از جمله آمریکایی و فرانسوی میباشد یا به وسیله آنها اداره می‌شود، این کشور چین میباشد که تعداد توریستانش در مالدیو روز به روز بیشتر میشود. در سال ۲۰۱۳ در مقایسه با سال ۲۰۱۲ تعداد گردشگران چینی در مالدیو چهل و چهار درصد افزایش داشته است.

سلمان بن عبد العزیز آل سعود ولیعهد عربستان سعودی در فروردین ماه سال 93 به مدت حدودا یک ماه 3 جزیره ی مالدیو را جهت تفریحات رزرو کرده بود.

مردم جزیره مالدیو

مردمان جزیره مالدیو ترکیبی از نژاد های سینهالی و دراویدی و عرب و آفریقایی میباشند. زبان رسمی مالدیو دیوهی میباشد که این زبان از خانواده ی هندوآریایی است و با زبان سینهالی که زبان اصلی سریلانکاست هم خانواده میباشد.

تاریخچه ی اصلی مردمان بومی مالدیو مسلمانان سنی میباشند و دین رسمی کشور مالدیو اسلام است. تاریخچه ی اسلام در مالدیو به سدهٔ 12 میلادی بر می‌گردد، زمانی که دریانوردان مسلمان به تورمالدیو وارد شدند.قبل از این دوره مردمان مالدیو تابع دین بودا بودند.

فرهنگ در جزیره مالدیو

فرهنگ کشور مالدیو تحت تاثیر همسایگان خود یعنی هند جنوبی و سریلانکا است. از اواسط سده دوازده میلادی دین مردم مالدیو از بودایی به اسلام تغییر کرد و ما شاهد تاثیرات اسلام، فرهنگ عربی و همینطور حزب‌های تصوف بر فرهنگ و میراث جزیره مالدیو هستیم

از تولیدات فرهنگی مالدیو میتوان به عبادتگاه های سنگی، حصیربافی، مجسمه‌های چوبی، خطاطی و ساخت قایق از چوب نارگیل اشاره کرد. ورزشهای مورد استقبال در مالدیو نیز شامل فوتبال، کریکت، بای بالا (بازی محلی) و والیبال ساحلی میشود.

مرکز اصلی خوراک در جزیره مالدیو بر ماهی (مخصوصا تن ماهی) و تاثیر گرفته از ذائقه غذایی سریلانکا و هند جنوبی است. غذاهای مالدیو بیشتر گرم و با ادویه جات متنوع علی الخصوص نارگیل میباشد و نوع سنتی آن دارای ماهی و برنج و پیاز و چیلی و لیموترش است.

برخی از خوراک های محلی در مالدیو :

گارودیا: خوراک سنتی شامل برنج و ماهی که همراه با فلفل تند و پیاز صرف میشود.

ماس هونی: یک وعده غذایی برای صبحانه، شامل ماهی دودی و نارگیل رنده شده میشود.

فیهونو ماس: ماهی به همراه فلفل قرمز

هدیکا: میان‌وعده ای که از ماهی درست میشود و در روغن سرخ شده که در بیشتر غذاخوری ها پیدا میکنید.

باجیا: نوعی شیرینی شامل ماهی، نارگیل و پیاز

گولها: شیرینی‌های توپی شکل تشکیل شده از ماهی دودی

کیمیا: ماهی سرخ شده رولتی

کولهی بورکیبا: کیک ماهی ادویه دار

تلولی ماس: ماهی سرخ شده به همراه فلفل قرمز و سیر.

جمعیت کشور مالدیو را مسلمان سنی و متعهد تشکیل میدهد و مصرف الکل برای مردم محلی مالدیو ممنوع است؛ ولی کشتی‌های تفریحی مالدیو میتوانند الکل سرو کنند و خارجی‌ها نیز این امکان را دارند که در ماله الکل خریداری نمایند. بیشتر مالدیوی‌ها الکل استفاده نمیکنند، ولی امکان دارد جوانان مالدیو الکل استفاده کنند. آب اماکن اقامتی جزیره مالدیو به صورت لوله‌کشی وغیر قابل نوشیدنی میباشد.

واقعه گرم شدن زمین و مالدیو

هنگامی که نخست وزیر مالدیو به هیئت دولت خود دستور داد تا غواصی فرا بگیرند مجالس خبری این خبر را بطور طنزگونه در نظر گرفتند حتی عده ای فکر کردند که محمد ناشید بدنبال بالا بردن جاذبه‌های گردشگری جزیره مالدیو میباشد اما درواقع غرق شدن مالدیو در آبهای اقیانوس در اثر گرم شدن زمین حقیقتی بود که محمد ناشید و هیئت دولتش تلاش میکردند تا توسط جلسات نا متعارفشان به مردم دنیا گوشزد کنند.

واقعه بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها تقریبا با یک سوم جمعیت جهان بصورت مستقیم ارتباط دارد. کشور مالدیو نیز به موجب ارتفاع بسیار کم از سطح دریا با این مشکل جدی رو به روست.