تور سریلانکا

درباره سریلانکا

سریلانکا کشوری که در سالهای اخیر توانسته در صنعت توریسم یکی از کشورهای مطرح در جنوب شرق آسیا باشد.

صنعت توریست یکی از قطب های مالی کشورسریلانکا به شمار میرود و بعد از نیروی کار، البسه و چای رده چهارم را داراست. به گفته ی دیگر صنعت توریست، بیست ‬درصد تولید ناخالص ملی در سریلانکا را شامل میشود.بر اساس آمارها ی به دست آمده،حدود به ششصد‬هزار توریست در سال به سریلانکا سفر میکنند که حدود ششصد میلیون دلار برای این کشور در آمد دارد.

صنعت توریست در کشور تورسریلانکا در حال حاضر به دست دو عامل مهم و اساسی با رکود قابل توجهی روبه روست.اولین عامل جنگ داخلی چند ساله کودتاچیان تامیل با دولت تورسریلانکا وهمچنین تشدید آن در سال های اخیراست که ضربه بزرگی را به صنعت گردشگری این کشور وارد ساخت.

صنعت توریست در کشور تورسریلانکا در حال حاضر به دست دو عامل مهم و اساسی با رکود قابل توجهی روبه روست.اولین عامل جنگ داخلی چند ساله کودتاچیان تامیل با دولت تورسریلانکا وهمچنین تشدید آن در سال های اخیراست که ضربه بزرگی را به صنعت گردشگری این کشور وارد ساخت.

عامل دوم، رویداد سونامی ناشی از زلزله پرقدرت درتاریخ ‪۲۶‬دسامبر سال ‪ ۲۰۰۴‬میلادی در اقیانوس هند است که خسارات عظیمی را به صنعت سریلانکا وارد ساخت. اثرات جانگداز این واقعه طبیعی و ترس از اتفاق افتادن دوباره آن موجب شد تا بعضی از کشورها به مسافران خود جهت سفر به مناطق پیرامون اقیانوس هند از جمله سریلانکا هشدار دهند. مقامات سریلانکا جهت جبران خسارات وارده به صنعت گردشگری از جمعی نمایندگان رسانه های برخی از کشورها جهت معرفی جاذبه های این کشور دعوت به عمل آورده اند. به سبب همین امر جمعی از خبرنگاران کشورمان از جمله خبرنگار و عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) به وسیله دعوت وزارت خارجه سریلانکا به این کشور سفر کردند. درطول این مسافرت 1 هفته‌ای بعضی از اماکن تاریخی و سریلانکا مورد بازدید مجموعه واقع شد. ‬‬

تحقیقات زیرنیم نگاهی به کشور سریلانکا و بعضی از جاذبه‌ های توریستی آن دارد:

جزیره سریلانکا با وسعت ۶۵‬هزار و ۶۲۵‬کیلومتر مربع در اقیانوس هند در منتهی‌الیه آسیای جنوبی واقع شده است.کشور سریلانکا در فاصله نوزده کیلومتری هند قرار گرفته و توسط تنگه پالک از این کشور جدا گشته است. این کشور با ‪۱۹/۶‬میلیون نفر جمعیت شامل ۱۹‬استان و ۲۵‬شهر وسیع میباشد.

شهر کلمبو پایتخت واز مهمترین بندرهای بازرگانی سریلانکا در ناحیه غربی این جزیره قرار گرفته است. شهر جایاوارداناپوردر فاصله۲۰‬کیلومتری شرق کلمبو واقع شده و بعنوان پایتخت سیاسی سریلانکا در نظر گرفته شده است.

کندی، جفنا، بندر ترینکومالی، باتیکولا، پوتلام، دهی والا از شهرهای مهم و اصلی سریلانکا به شمار میروند. روپیه واحد پول رایج سریلانکا. نیروی کار، البسه، چای، صنعت توریست و سنگهای قیمتی عمده صادرات سریلانکا را دارا هستند.

حدود نود درصد از اهالی سریلانکا باسواد میباشند.ایام تعطیل رسمی در کشورسریلانکا ۲۶‬روزمیباشد . 3 روز عید سعید فطر، عید قربان و عید مبعث پیامبر(ص) نیز تعطیل رسمی این کشوربه شمار میروند.‬

سریلانکا بعد از چندین سال تسلط سلطه طلبان هلندی، پرتغالی و انگلیسی در سال ‪ ۱۹۴۸‬میلادی به استقلال رسید. براساس قانون اساسی این کشور یک جمهوری سوسیالیست دمکراتیک در این کشور استقرار یافت.این دولت درحقیقت ترکیبی از سیستم ریاست جمهوری و پارلمانی میباشد و رییس جمهوری به عنوان اولین مقام کشوربه شمارمیرود. وی علاوه براینکه ریاست ارشد نیرو های مسلح را عهده دار است، رییس دولت نیز به حساب می آید.

سریلانکا انتخاب ریاست جمهوری با رای مردم و برای یک دوره 6 ساله است. ریاست جمهوری مسئولیت انتصاب ریاست کابینه وزیران را که از اعضای پارلمان تشکیل شده است را نیز برعهده دارد. معاون ریاست جمهوری نخست وزیر است. ریاست جمهوری از قدرت عزل و نصب نمایندگان مجلس پارلمان برخوردار است و این قدرت را دارد که حداقل 1 سال پس از شکل گرفتن سریلانکا مجلس آن را منحل کند.ماهیندرا راجپاکسه رییس جمهور کنونی سریلانکا در 21 نوامبر سال 2005به ریاست جمهوری دست یافت. راتناسیری میکرمانایاکه نیز درحال حاضر مقام نخست وزیری سریلانکا را عهده دار میباشد.

(اصل بی طرفی) در سیاست خارجی کشورسریلانکا مورد توجه است و در حال حاضر اصل فقدان تعهد پایه اصلی سیاست خارجی این کشور را شامل میشود. دخالت نکردن در امور داخلی کشورها، عدم تعدی و توسل به زور، ادای احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی و همزیستی مسالمت آمیز از سیاست خارجی سریلانکا به شمار میرود.‬

سریلانکا در سال 1995 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد.

هم چنین در سازمانهایی نظیر:

جنبش عدم تعهد(NAM ‪)‬، سازمان بین‌المللی انرژی اتمی(IAEA ‪) ، ‬اتحادیه همکاری‌ های منطقه‌ای جنوب آسیا(‪SAARK)‬ ، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل(‪UNESCO‬)، سازمان گردشگری جهانی(WTO ‪)‬ سازمان بهداشت جهانی(‪WHO)‬‬‬‬‬‬‬

عضویت دارد.

طایفه و اقوام سریلانکا

در سریلانکا طایفه و نژاد های متعددی زندگی می‌ کنند که عبارتند از :

1- اصلی ترین طایفه در سریلانکا سین هالی است و نزدیک به ‪۷۴‬درصد کل جمعیت سریلانکا را شامل میشود. سین هالی‌ ها از اقوام مردم آریایی هستند که از شمال هند به سریلانکا کوچ کردند. اقوام سین هالی اکثرا در مرکز و جنوب سریلانکا پراکنده شدند.‬

2- از دیگر نژاد های مهم سریلانکا تامیلی ها هستند.تامیلی ها به دو دسته ی تامیل های سیلانی و تامیل های هندی تقسیم میشوند که بیشتر در ایالت های شمالی و شمال شرقی سکونت دارند.‬

چینی ها و مالای ها درصدی از جمعیت نژادی سریلانکا را نیز شامل میشوند.

زبان مردم سریلانکا

زبان رایج و رسمی کشور سریلانکا زبان سین هالی ست ولی مردمان سریلانکا به زبان‌های تامیلی و انگلیسی نیز حرف میزنند. زبان تامیلی که تامیل‌ ها و مسلمانان به آن صحبت می ‌کنند از زبان‌های قدیمی دنیاست.در هند، سنگاپور، برمه ، اندونزی، ویتنام وبعضی کشورهای شرق آسیا حدود هشتاد ‬میلیون نفر به زبان تامیلی صحبت می ‌کنند. با توجه به حضور انگلیسی‌ ها در گذشته کشور تورسریلانکا این زبان بعنوان زبان ارتباطی به رسمیت شناخته شد و کارکرد مهمی در سریلانکا دارد.

دین و اعتقاد مردم سریلانکا

براساس قانون اساسی کشور تورسریلانکا بودیسم دین رسمی این کشور میباشد و بوداییان نیز هفتاد درصد جمعیت سریلانکا را تشکیل داده اند.16% پیروان مذهب هندو، 7% مسیحیان و 7% مسلمانان کلیه جمعیت سریلانکا را تشکیل میدهند.

صادرات و واردات کشور سریلانکا

سیستم اقتصاد سریلانکا متکی بر اقتصاد آزاد است و سیاست ترغیب و توسعه و رشد صادرات از اهداف اصلی سیاست اقتصادی این کشورمحسوب میشود. چای، البسه، کائوچو، نارگیل، سنگهای قیمتی، ادویه‌جات و قهوه صادرات اصلی سریلانکا به شمار میروند.انگلستان، امریکا، آلمان، بلژیک، ژاپن، هلند، فرانسه و کشورهای آسیای میانه بازارهای عمده سریلانکا میباشند.اصلی ترین اجناس وارداتی سریلانکا شامل فرآورده های مصرفی (غذا، نوشیدنی، برنج، آرد،شکر) فرآورده های واسطه ‌ای (نفت، کود ومواد شیمیایی) وفرآورده های سرمایه‌ گذاری (امکانات حمل ونقل، ماشین آلات و مواد ساختمانی) کاغذ، تجهیزات پزشکی، دارویی و لوازم برقی میباشد.از منابع اصلی وارداتی سریلانکا کشورهایی نظیر ژاپن، هند، هنگ کنگ، کره‌جنوبی، تایوان و آمریکا. به شمار میروند.

ببرهای تامیلی در کشور سریلانکا

اصلی ترین چالش سیاسی در تورسریلانکا مبارزه با سازمان شورشی و مسلح معروف به ببرهای آزادی بخش تامیل ایلام Liberation Tigers of Tamil Eelam میباشد. این مجموعه مسلح و شورشی در سال ۱۹۷۵‬میلادی بعد از اصلاح نمودن قانون اساسی سریلانکا در سال ‪۱۹۷۲‬میلادی و در پی اعتراض به اعلام زبان سین هالی بعنوان زبان رسمی سریلانکا نمایان شد و به مبارزه با دولت سریلانکا برآمد. ببرهای تامیلی در جهت رسیدن به زمینی مستقل برای اقوام تامیل‌ نشین درقسمت شمال سریلانکا که دو ‬میلیون از طایفه تامیلی را در خود دارد به مبارزه میپردازند. ایالت مهم (جفنا) در قسمت شمال سریلانکا نیز تحت تسلط ببرهای تامیل میباشد.

سازمان ببرهای آزادی بخش تامیل با ‪سی و چهار ‬دفتر در کشورهای دنیا علی الخصوص کشورهای اروپایی و 6 هزار کادر مسلح در قاچاق سلاح، نیروی انسانی، مواد مخدردر جمع آوری پول مشغول هستند.عملیات های تندخویانه همچون بمبگذاری ها، عملیات های انتحاری و اقدامات‌ تروریستی ببرهای تامیل، محکومیت سازمان‌هایی مانند مجموعه های بین‌المللی و کشورهای بزرگ مانند هند، ژاپن، آمریکا، کانادا، انگلستان و آلمان را در پی داشته و این سازمان در حال حاضر بعنوان یک سازمان تروریستی به شمار میرود. بر اساس تلاشهای بین‌المللی و حمایت جهانی وهمچنین فشار کشورهای زورمند جهت اجرای صلح در سریلانکا هنوز این امر به نتیجه نرسیده است.‬‬

شرایط و وضعیت سیاسی سریلانکا

از اجزای اصلی تشکیل ‌دهنده ی زندگی ملت سریلانکا سیاست میباشد و این امر را میتوان از خصوصیات ملی آنان برشمرد. علاقه ی مردم سریلانکا به سیاست موجب شکل گرفتن حزب ها و گروه های متنوع سیاسی شده است. دو حزب اصلی متحد ملی و اتحاد ملی و چندین حزب اصلی دیگرازحزب آزادی سوسیالیستی سریلانکا اس.ای.اف.اس.پی، حزب دمکراتیک سریلانکا ای.پی.پی، جبهه خلق آزادی بخش جی.وی.پی، حزب سوسیالیست ال.اس.اس.پی، حزب کمونیست سی.پی، حزب فدرال اف.پی، جبهه متحد خلق ام.اف.پی، کنگره تامیل تی.سی به انجام امور سیاسی مشغول میباشند.

سریلانکا جزیره ای برای تمام فصول

تنوع آب وهوایی موجود سریلانکا را به جزیره‌ای برای تمام فصل ها تبدیل کرده است. نزدیک بودن کشور سریلانکا به مدار استوا موجب شده است که فصلهای متنوع به معنی حقیقی در این کشور دیده نشده و درجه دما و حرارت در تمام طی سال در سریلانکا حدودا بین ۲۸‬ تا ‪۳۲‬ درجه سانتیگراد باشد. نقاط جنوبی و جنوب غربی سریلانکا شامل آب وهوای گرم و مرطوب و نواحی شمالی و شرقی این جزیره گرم و خشک میباشد. آب وهوای نقاط مرکزی سریلانکا که کوهستانی ست معتدل است. همینطور سریلانکا در مسیر وزش 2 نوع باد موسمی واقع شده است که نتیجه وزش این بادها معتدل شدن هوا و بارش باران میباشد.‬

مثلث فرهنگی در سریلانکا

سه شهر دامبولا، سیگیریا و پولوناروا در سریلانکا به جهت واقع شدن در نزدیکی یکدیگر و همچنین شامل شدن جاذبه‌ های توریستی تاریخی به مثلث فرهنگی سریلانکا معروفند. تعدادی از اماکن تاریخی واقع در این سه شهر از سمت یونسکو بعنوان میراث جهانی اعلام شده ‌است.سه شهر سین هاراجا، کندی وآنارداپورای سریلانکا نیز در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. دامبولا، سیگیریا، پولوناروا و کندی در ناحیه مرکز، آنورداپورا درناحیه شمال و سین هاراجا در جنوب سریلانکا واقع شده اند.

شهردامبولا در سریلانکا

دامبولا در سریلانکا شهری باستانی بوده و به جهت واقع شدن عبادتگاه های کهن و عبادتگاه طلایی بودا سبب جذب گردشگران میباشد. در صخره دامبولا پنج عبادتگاه غار مانند که اولین آن در قرن 1 میلادی ساخته شده است قرار گرفته است. در این عبادتگاه ها ۱۵۷‬ مجسمه بودا و برخی از پادشاهان سریلانکا مراقبت میشوند. تصاویر و نقاشی‌ هایی در این عبادتگاه ها واقع شده اند که حیات بودا و بخشی از تاریخ سریلانکا را بیان میکنند . همچنین بلندترین مجسمه بودا به ارتفاع ‪ سی ‬متردر این شهر واقع شده است.

عبادتگاه طلایی دامبولا در ناحیه ماتال ، محلی زیارتی و مقدس میباشد که درزمان بیست و دو قرنی که ازساخت آن گذشته است هنوزاهالی این کشوربه آن ادای احترام میکنند. به سبب ویژگی خاص این عبادتگاه باستانی و پیشینه ی چندین هزار ساله آن یونسکو این عبادتگاه را در سال ۱۹۹۱‬میلادی در لیست میراث جهانی قرار داده است. شهردامبولا قبل از آنکه این کشور توسط انگلیسی‌ ها در سال ۱۸۱۵‬میلادی تصرف شود، آخرین پایتخت سریلانکا بوده است. دامبولا شامل باغهای فوق العاده زیبایی میباشد که محصولاتی همچون لیمو، فلفل، دارچین و ادویه‌جات معطر در آن کشت می‌ شوند.‬

شهرسیگیریا در سریلانکا

شهر سیگیریا درفاصله ۱۷۳‬ کیلومتری کلمبو پایتخت سریلانکا قرار گرفته است. در شهر سیگیریا با قله کوه شیر Lion Rock با دویست ‬متر ارتفاع روبه رو میشوید. روی این قله، قلعه نظامی در زمینی به وسعت 1000 متر بنا شده که جهت رسیدن به آن باید ۱۲۰۰‬پله سپری شود. این قلعه نظامی در قرن 5 میلادی به دست امپراطوری به نام کاسب و جهت مبارزه با متجاوزان بنا شده است. از جاذبه های این مکان تاریخی میتوان به استراحتگاه‌ ها و نقاشی‌ های به تصویر در آمده در بعضی نقاط کوه سیگیریا، استخر وسیع روی قله و باغ‌ های زیبا اشاره کرد. در پیرامون سیگیریا تعدادی تخته سنگ بزرگ به شکل فیل Elephant Rock ‬و1 تخته سنگ همچون مار کبراCobra Rock سبب جذب گردشگران شده است.

شهر پولوناروا در سریلانکا

شهر باستانی پولوناروا از قرن یازده ‬تا سیزده ‬میلادی پایتخت کشور سریلانکا محسوب میشده است. 4 مجسمه بودا که از صخره تراشیده گشته اند، از جمله مجسمه چهارده ‬متری بودای خوابیده با چشمانی نیمه باز و بالشتی بر زیر سر و نیز مجسمه 7 بودای ایستاده در این شهر واقع شده اند.طبق یک مراسم مذهبی، توریستها جهت بازدید این 4 مجسمه باید با پای برهنه در محوطه حاضر شده و نباید پشت خودرابه مجسمه‌ ها کنند. همینطور دانشگاه علوم دینی آلاهانا با پیشینه ای هشتصد ساله در پولوناروا واقع شده است. این دانشگاه که هنوز روحانیان بودایی در آن ادامه تحصیل میکنند از جانب یونسکو بعنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است.

شهر کندی در سریلانکا

شهر فوق العاده ی کندی از جذاب ترین اماکن توریستی سریلانکا به شمار میرود. کندی درفاصله ۱۲۰‬ کیلومتری کلمبو پایتخت سریلانکا قرار گرفته وصد و بیست ‬هزار نفر جمعیت را داراست. آب وهوای فوق العاده مناسب، ویژگی‌ های خاص و طبیعی و همچنین حضور پر تعداد توریست های خارجی جهت بازدید کندی این شهر را به یکی از گران ‌ترین و پر هزینه ترین شهرهای سریلانکا تبدیل کرده است. شهر کندی همینطور به عنوان پایتخت کهن سریلانکا مورد توجه گردشگران واقع است در این شهر عبادتگاهی به نام دالادا ماگی گاوا واقع شده که دندان مقدس منسوب به بودا در آن مراقبت می‌شود به همین خاطر این عبادتگاه قداست ویژه ای نزد بوداییان سریلانکا و دنیا را داراست.

این عبادتگاه در سال ۱۵۹۳‬ میلادی به وسیله یکی از امپراطوران سریلانکا بنا شده و در سال‌ های بعد بناهای دیگرهم به آن اضافه شده است. در نزدیکی این عبادتگاه موزه‌ای قرار گرفته که جسد مومیایی شده فیلی درشت اندام در آن مراقبت می‌شود. هزینه ی موزه وهمچنین مومیایی کردن این فیل به وسیله ی یک فرد ثروتمند ۵۵‬ سال قبل انجام گرفته است. همچنین تصاویری از مراحل مومیایی کردن این فیل جهت بازدید علاقه مندان در موزه نصب شده است. از کندی بعنوان شهر جشنواره‌ های مجلل نیز یاد می ‌شود.هر ساله در این شهر چهار جشنواره اجرا می‌شود که دیدنی ترین آن ها اسالا نام دارد.

درجشنواره اسالا که در طی 400 سال در شهر کندی اجرا میگردد، محفظه ‌ای که دندان منسوب شده ی بودا در آن قرار گرفته، در اطراف شهر گردانده می ‌شود. مردمان کندی لباسهای سنتی به تن کرده وبا حمل مشعل در این جشنواره به شادی مشغول میشوند. حضور بیش از 100 فیل آزین شده شکوه ویژه ای به این جشنواره سنتی میبخشد. باغ سلطنتی و مجلل در شهر کندی یکی از 3 باغ معروف در سریلانکا وهمچنین از دیگر جاذبه‌ های توریستی شهر کندی محسوب میشود . این باغ خوش منظره در ناحیه پرادانیا واقع شده است و مسئولیت مراقبت آن بر عهده وزارت کشاورزی سریلانکا میباشد. همینطور در این باغ درختانی دیده میشود که به وسیله سران، رهبران و مقامات متعدد جهان در سفر به سریلانکا کاشته شده‌است. شهر کندی جهت خرید صنایع دستی، حکاکی، حجاری و صنایع چوبی و ظروف برنجی بهترین مکان میباشد.

شهر کلمبو در سریلانکا

کلمبو بزرگ ‌ترین و پایتخت بازرگانی سریلانکا میباشد. ابن بطوطه ، جهانگرد معروف ، در قرن 14 از جزیره سریلانکا بازدید کرده بود و با نام کلانپو از این بندر یاد کرده است. توریست های پرتغالی در قرن 16 میلادی وارد جزیره سریلانکا شدند و نیروهای هلندی در قرن 17 و نیروهای بریتانیایی در اواخر قرن 18 کلمبو را اشغال کردند. نام کلمبو ، اولین بار در سال ۱۵۰۵ میلادی به وسیله پرتغالی‌ها نام برده شد. بر اساس باور کلمبو از نام سنتی سینهالی کولون توته Kolon thota به مفهوم درگاه رود کلانی ریشه گرفته است.

کلمبو شهری پر جمعیت و پرجنب و جوش است که ترکیبی از زندگی مدرن و ساختمان ها و مخروبه های استعماری را داراست. جمعیت شهر کلمبو بر اساس آمار سال ۲۰۰۱، معادل ۶5۲٬۱42 نفر و با احتساب اطراف ۲٬۲43٬1۰۰ نفر میباشد. کلمبو شهری است که فرهنگ های متنوع و طایفه های مختلف دارد.اجتماعات کوچکی نیز از اقوام چینی‌ ، پرتغالی‌ ، هلندی‌ ، مالایی‌ و هندی‌ علاوه بر تعداد زیادی از مهاجرین اروپایی در کلمبو زندگی می کنند. این شهر بیش از دو هزار سال قبل، برای تاجرین رومی، چینی و عربی شناخته شده بود. از سال 1980 به بعد، کلمبو دیگر پایتخت سریلانکا محسوب نمیشود.