تور روسیه ویژه جام جهانی

جام جهانی روسیه 2018

برگزاری رقابت های جام جهانی 2018 روسیه در یازده شهر , توسط کمیته میزبانی مسابقات فوتبال اعلام گردید.

این خبر توسط ویتالی موتکو , رییس این کمیته بعد از نشست هیئت اجرایی فیفا در زوریخ اعلام شد.

ویتالی موتکو سمت وزارت ورزش روسیه را نیز در اختیار داشته و به جمعی از خبرنگاران اعلام نمود : فیفا بر این تصمیم است که رقابت های جام جهانی 2018 را در دوازده ورزشگاه و در یازده شهر برگزار نماید.

کمیته برگزار جام جهای 13 شهر سن پطرزبورگ, سامارا, مسکو, روستوف,سوچی, کالینینگراد, ولگوگراد, کازان, یکاترینبورگ, نیژنی نووگورود, کراسنودار, یاروسلاول و سارانسک را برای میزبانی این رقابت ها معرفی نموده ولی براساس گفته ها 2 شهر یاروسلاول و سارانسک از لیست نهایی حذف گردیده اند.

مسکو شامل 2 ورزشگاه می شود. یکی از آنها دارای ظرفیت نود هزار نفری لوژنیکی است که مسابقه فینال جام جهانی در آن برگزار خواهد شد و ورزشگاه دیگر از میان 2 ورزشگاه چهل و پنج هزار نفری انتخاب شده که در حال حاضر توسط 2 باشگاه اسپارتاک و دینامو در حال ساخت است.

در دسامبر 2010 روسیه در رقابت با پیشنهادهای هلند , پرتغال و بلژیک , اسپانیا و انگلستان موفق شد تا امتیاز میزبانی رقابت های جام جهانی 2018 روسیه را به دست آورد.

هم اکنون تیم ها در قاره های متفاوت در حال اجرای مسابقات مقدماتی برای شرکت در جام جهانی هستند.

مسابقات این مرحله که در اصل مرحله نهایی رقابت ها برای راه یافتن به جام جهانی 2018 روسیه می باشد از دهم شهریورماه 95 تا پانزده شهریورماه 96 به طول می انجامد. در این مرحله هرکدام از تیم ها باید ده بازی انجام دهد و در این بخش احتمال هم گروهی ایران با کره جنوبی , استرالیا و ژاپن وجود دارد.

به موجب آنکه جام ملت های آسیا 2019 با حضور بیست و چهار تیم برگزار می گردد لذا به غیر از دوازده تیمی که در مرحله دوم انتخاب گردیده و برای صعود به جام جهانی 2018 روسیه رقابت خواهند کرد , دوازده تیم دیگر باید انتخاب گردد. از میان بیست و هشت تیم حذف شده در مرحله 2 رقابت ها که شانسی برای حضور در جام جهانی 2018 روسیه ندارند , بیست و چهار تیمی که بهترین عملکرد را داشته باشند انتخاب خواهند شد و در شش گروه چهار تیمی با یکدیگر به رقابت می پردازند و در آخر تیم های 1 و 2 این 6 گروه که در مجموع دوازده تیم می شوند به جام ملت های 2019 راه می یابند تا ترکیب بسیت و چهار این رقابت ها کامل شود.

جزئیات مرحله انتخابی جام جهانی 2018 در آسیا توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام گردید. این کنفدراسیون در نحوه اجرای مسابقات تغییراتی به وجود آورده است. 2 تورنمنت مقدماتی جام جهانی و مقدماتی جام ملت های آسیا را در هم ادغام نموده است.

بر این مبنا قرعه کشی مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه 2018 و جام ملت های آسیا 2019 انجام شده و تکلیف گروه های هشت گانه به شرح زیر می باشد :

گروه 1 : امارات- عربستان- فلسطین- تیمور شرقی -مالزی

گروه 2 : استرالیا- اردن- تاجیکستان- قرقیزستان- بنگلادش

گروه 3 : چین- قطر- مالدیو- بوتان- هنگ کنگ

گروه 4 : ایران - عمان- هند- ترکمنستان- گوام

گروه 5 : ژاپن- سوریه-افغانستان- سنگاپور- کامبوج

گروه 6 : عراق- ویتنام- تایلند- اندونزی- چین تایپه

گروه 7 : کره جنوبی- کویت- لبنان- میانمار- لائوس

گروه 8 : ازبکستان- بحرین- فیلیپین- کره شمالی- یمن

کنفدراسیون فوتبال آسیا براین تصمیم است که مسابقات مقدماتی جام جهانی روسیه 2018 را با مسابقات جام ملت های آسیا 2019 امارات ادغام کرده تا بدین صورت با اجرای یک رقابت گروهی, برترین تیم های حاضر در دور نهایی مقدماتی جام جهانی و برترین تیم های حاضر در دور نهایی جام ملت های آسیا مشخص گردند.

بر این مبنا در بهمن ماه قرعه کشی مرحله اول مسابقات انجام گرفت تا دوازده تیم آخر رده بندی فیفا در قاره آسیا در دیدارهای پلی آف حریف هایشان را شناسایی کنند.

در پایان این مرحله , شش تیم کامبوج , بوتان , هند , تایوان , تیمور شرقی و یمن به دور دوم را یافته و به همراه سی و چهار تیم دیگر در قاره کهن , هشت گگروه پنج تیمی را تشکیل خواهند داد.

قرعه کشی مرحله دوم نیز در بیست و پنجم فروردین در مالزی برگزار شد که پس از قرار گرفتن تیم ها در هشت گروه پنج تیمی , تیم های نخست هر گروه به همراه چهار تیم برتر دوم ,دوازده تیم حاضر در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و مرحله نهایی جام ملت های آسیا 2019 را شکل می دهند.

در پایان این مسابقات علاوه بر اینکه دوازده تیم برتر به دور سوم رقابت ها در مرحله مقدماتی جام جهانی روسیه 2018 راه پیدا می کنند تا در دو گروه شش تیمی به تلاششان برای رسیدن به جام جهانی ادامه دهند , همین دوازده تیم بسیار زودتر از موعدشان و نزدیک به سه سال زودتر راهی جام ملت های آسیا 2019 می شوند تا بدین صورت با توجه به بیست و چهار تیمه شدن جام ملت ها در سال 2019 تکلیف نیم دیگر برای شرکت در این مسابقات همواره نامعلوم باشد.

در این میان بیست و هشت تیم باقی مانده از چهل تیمی که از مرحله اول گروهی وارد مسابقات شده اند در یک رقابت جدید گروهی برای شرکت در جام ملت های 2019 آسیا به دیدار یکدیگر می روند تا با تعیین شدن دوازده تیم دیگر, در پایان بیست و چهار تیم برتر جام ملت ها در دوره جدید تعیین شوند. البته اگر میزبان بعدی مسابقات در جمع تیم های باقی مانده باشد این تیم بطور خودکار راهی جام ملت ها می شود و تنها یازده تیم دیگر در آخر شانس شرکت در مرحله آخر جام ملت ها را خواهند داشت.

تاریخ مرحله نخست گروهی این مسابقات که در روزهای فیفادی برگزار می شود، به شرح زیر میباشد :

هفته 1 : 11 ژوئن 2015 - 21 خرداد 94

هفته 2 : 16 ژوئن 2015 – 26 خرداد 94

هفته 3 : 3 سپتامبر 2015 – 12 شهریور 94

هفته 4 : 8 سپتامبر 2015 – 17 شهریور 94

هفته 5 : 8 اکتبر 2015 – 16 مهر 94

هفته 6 : 13 اکتبر 2015 – 21 مهر 94

هفته 7 : 12 نوامبر 2015 – 21 آبان 94

هفته 8 : 17 نوامبر – 26 آبان 94

هفته 9 : 24 مارچ 2016 – 5 فروردین 95

هفته 10 : 29 مارچ 2016 – 10 فروردین 95

اجرای برگزاری مسابقات نیز به شرح زیر است :

مرحله 1 :

در مرحله نخست تیم هایی که در رده بندی آسیا در رتبه های سی و پنج تا چهل و شش هستند در 2 مسابقه رفت و برگشت در تاریخ بیست و یک / بیست و شش اسفندماه 94 به دیدار یکدیگر می روند و شش تیم برنده به سی و چهار تیم برتر آسیا ملحق می شود تا چهل تیم وارد مرحله 2 شوند. در این مرحله تیم های نپال , بوتان , هند , تایوان , مغولستان , تیمورشرقی, سریلانکا , ماکائو , برونئی , یمن , پاکستان و کامبوج انتخاب شدند

مرحله 2 :

در مرحله 2 رقابت ها چهل تیم در هشت گروه 5 تیمی قرار میگیرند و بطور رفت و برگشت با یکدیگر دیدار می کنند که این مسابقات از تاریخ بیست و یک خردادماه 94 شروع و تا نه فروردین ماه 95 به طول می انجامد. ایران نیز در این مرحله مانند دوره های پیشین با تیم هایی همچون سوریه , اندونزی, تاجیکستان , فلسطین , تایلند, اردن , ویتنام , لبنان , عمان , سنگاپور و... هم گروه می شود و احتمال دیدار با ژاپن , استرالیا و کره جنوبی کم است. هشت تیم برنده گروه ها و چهار تیم از برترین تیم های رده دوم جدول های هشتگانه و در کل دوازده تیم به دور 3 رقابت ها راه پیدا می کنند. این دوازده تیم با صعود به مرحله 3 سهمیه جام ملت های 2019 را بدست می آورند. تاریخ های مسابقات نیز بدین صورت است : بیست و یک / بیست و شش خرداد , دوازده / هفده شهریور , شانزده / بیست و یک مهر , بیست و یک / بیست و شش آبان 94 و 10 و 15 فروردین 95

مرحله 3 :

مرحله 3 رقابت ها برای دوازده تیم صعود کرده مرحله 2 اختصاص به مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه دارد. دوازده تیم صعود کرده از مرحله پیشین در 2 گروه شش تیمی تقسیم شده و بطور رفت و برگشتی ماراتن صعود به جام جهانی روسیه 2018 را شروع می کنند. در صورتیکه که آسیا چهار سهمیه مستقیم در جام جهانی 2018 را داشته باشد , تیم های 1 و 2 گروه ها بطور مستقیم به جام جهانی راه پیدا می کنند و تیم های سوم 2 گروه در 2 بازی رفت و برگشت به مصاف هم می روند و تیم برنده به پلی آف میان قاره ای راه پیدا می کند که هنوز مشخص نیست که این تیم 5 باید با نماینده کدام قاره روبه رو شود. آمریکای شمالی و یا آمریکای جنوبی !

ایران در مرحله اول مقابل ترکمنستان تن به تساوی یک-یک داد.

ایران در مقابل هند به پیروزی چهار- صفر رسید.

گل های ایران را احسان حاج صفی 2 بار از روی نقطه پنالتی ,سردار آزمون و علیرضا جهانبخش به ثمر رساندند.

گروه بندی مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال روسیه 2018

گروه A :

ایران

کره جنوبی

ازبکستان

چین

قطر

سوریه

گروه B

استرالیا

ژاپن

عربستان سعودی

امارات

عراق

تایلند

ایران در گروهی به نسبت آسان و عربستان در گروه مرگ قرار گرفتند.

قرعه ای شبیه به قرعه مقدماتی جام جهانی 2014 نصیب ایران گردیده و به نظر می رسد که ایران بتواند به جام جهانی روسیه 2018 صعود کند.

ایران در نخستین دیدار تدارکاتی در راه جام جهانی روسیه 2018 در مقابل مقدونیه با نتیجه سه – یک به پیروزی رسید. هر 3 گل را مهاجم جوان ایران , سردار آزمون به ثمر رساند.

تیم ملی فوتبال ایران نیز در مقابل قرقیزستان با شش گل به پیروزی رسید.

تیم ملی ایران در تاریخ یازده شهریورماه به دیدار با تیم قطر رفته و در این رقابت با نتیجه دو بر صفر به پیروزی رسید.

ایران در تاریخ شانزدهم شهریور ماه به دیدار با چین رفت که نتیجه آن صفر – صفر بود.

ایران در مرحله بعدی در تاشکند به دیدار با ازبکستان رفت و با تک گل مسعود شجاعی پیروز شد.

ایران در یک رقابت سخت از سد کره جنوبی گذشت.

کره جنوبی در این رقابت دست و پایش بسته شده و ایران یک گام دیگر به جام جهانی روسیه 2018 نزدیک شد.

ایران با از دست دادن 2 بازیکن کلیدی خود به موجب محرومیت از طرف ای اف سی به دیدار با سوریه می رود.

ایران بدون احسان حاج صفی و سردار آزمون باید در مقابل سوریه صف آرایی نماید.

بر همین اساس ایران جهت آماده سازی خود برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه 2018 در مقابل پاپوآ گینه نو قرار میگیرد.

ایران بدون دروازه بان اول خود , علیرضا بیرانوند باید به دیدار با سوریه برود.

تیم ملی فوتبال ایران در دیدار تدارکاتی با نتیجه 8 بر 1 بر پاپوآ گینه پیروز شد.

تیم ملی ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه بیست و پنجم آبان ماه در مقابل سوریه قرار گرفت.

ایران در دیدار با سوریه به تساوی صفر – صفر رسید.

ایران در دار با چین با تک گل مهدی طارمی به پیروزی دست یافت.

نکته قابل توجه این میباشد که تیم ملی فوتبال ایران با هفت بازی در گروه a مسابقات با هفده امتیاز در صدر گروه قرار گرفت و بدون دریافت هیپ گلی رکورد دار کلین شیت شد.

تیم ملی فوتبال ایران با پنج برد و دو مساوی باید به دیدار با تیم ازبکستان برود که این بازی در بیست و دو خردادماه در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

تیم ایران جهت آماده سازی خود برای بازی در مقابل ازبکستان به اتریش رفته که در یک بازی دوستانه به مصاف تیم مونته نرو رفت و در این دیدار تیم ملی ایران با نتیجه دو بر یک پیروز شد. گل های تیم ایران را سردار آزمون به ثمر رساند.

صعود تیم ملی ایران به جام جهانی 2018 روسیه

تیم ملی ایران با پیروزی دو بر صفر در مقابل تیم ملی ازبکستان به عنوان تیم نخست به جام جهانی راه پیدا کرد.

گلهای تیم ایران توسط سردار آزمون و مهدی طارمی به ثمر رسید.

تیم ملی ایران به جام جهانی فوتبال روسیه 2018 راه پیدا کرد.

نخستین بازی بین روسیه و نیوزلند در بیست و هفتم خردادماه 95 برگزار شد :

برنامه بازی ها

پرتغال - مکزیک بیست و هشت خرداد

کامرون - شیلی بیست و هشت خرداد

استرالیا - المان بیست و نه خرداد

روسیه - پرتغال سی و یک خرداد

مکزیک - نیوزلند سی و یک خرداد

کامرون -استرالیا یک تیر

آلمان - شیلی یک تیر

نیوزلند-پرتغال سه تیر

مکزیک -روسیه سه تیر

شیلی - استرالیا چهار تیر

آلمان - کامرون چهار تیر

مسابقات جام کنفراسیون ها شروع شد .

سفر به روسیه برای جام جهانی

از بزرگترین و مهم ترین اتفاقات دنیا , جام جهانی میباشد که هر چهار سال یکبار برگزار شده و بسیاری از مردم از سراسر دنیا برای دیدن آن لحظه شماری می کنند. هیجان جام جهانی به اندازه ای می باشد که هنوز چند روز از تمام شدن آن نگذشته بسیاری در انتظار چهار سال دیگر می مانند. جام جهانی 2018 در کشور روسیه و در چندین شهر مختلف آن برگزار گردیده و این کشور نیز مانند میزبان های قبلی تدارکات فوق العاده خاصی را برای این مسابقات در سطح شهرها و استادیوم های ورزشی انجام داده است. نکته مهم این است که چون روسیه کشوری پهناور میباشد فاصله شهرهای آن نیز زیاد است و باید دید که روسیه برای این موضوع چه راه حلی ارائه می کند. در این راهنمای سفر به جام جهانی روسیه 2018 , قصد داریم دو شهر مناسب این کشور را برای اقامت به شما معرفی کنیم و توصیه های سفر را نیز با شما در میان بگذاریم.

شهرهای میزبان جام جهانی 2018 روسیه

11 شهر روسیه به نام های سن پطرزبورگ , سامارا , مسکو , نیژنی نووگورود , سوچی , کازان , روستوف نا دونو, ولگوگراد , کالینینگراد , سارانسک , یکاترینبورگ میزبان مسابقات جام جهانی روسیه 2018 هستند. تمامی این شهرها دیدنی بوده و هرکدامشان جاذبه های خاص خود را دارند اما در این میان مسکو و کازان بهترین گزینه برای اقامت در مان جام جهانی روسیه 2018 می باشد که دلیل آن را در زیر برای شما توضیح خواهیم داد.

چرا مسکو ؟

در میان کلیه این شهرها , مسکو بهترین گزینه می باشد زیرا مراسم افتتاحیه بازی های جام جهانی به همراه بازی اول و بازی نیمه نهایی قرار است در این شهر برگزار گردد. از سوی دیگر به خاطر اینکه مسکو پایتخت روسیه می باشد دسترسی بسیار خوبی به دیگر شهرها داشته و این امتیاز بزرگی است. دو استادیوم اصلی به نام های لوژنیکی و اوتکریتیه در شهر مسکو قرار گرفته اند که در سال 2008 بازی های لیگ برتر اروپا در آنها برگزار شد.

چرا کاران ؟

کازان دومین شهر مناسب برای اقامت در زمان بازی های جام جهانی روسیه می باشد که شاید نسبت به مسکو جاذبه های کمتری داشته باشد اما مزیت هایی نسبت به آن داشته که آن را از دیگر شهرها برگزیده تر می کند. کازان در نزدیکی سه شهر دیگر یعنی سارانسک، سامارا و نیژنی نووگورود واقع شده که این شهرها هم مکان برگزاری تعدادی از بازی ها می باشند و در نتیجه می توان خیلی راحت برای دیدن بازی ها از کازان به آنها رفت. تنها یک موضوع در ارتباط با اقامت در کازان وجود دارد و آن این می باشد که از مرحله یک چهارم به بعد در این شهر بازی برگزار نمی گردد.

دو رود مهم ولگا و کازانکا نیز در این شهر با یکدیگر تلاقی داشته و از دیگر جاذبه های آن کرملین کازان می باشد که درلیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سال 2009 کازان بعنوان پایتخت ورزشی روسیه شناخته شده و باشگاه فوتبال روبین آن , از مفتخرترین باشگاه های کشور روسیه می باشد. هم چنین در سال 2015 نیز مسابقات جهانی ورزش های آبی در کازان برگزار گردید.

توصیه های مسافرتی جام جهانی روسیه 2018

براساس اعلام رییس جمهور روسیه تماشاگران این دوره از رقابت ها نیازی به ویزا ندارند. به خاطر سرد بودن کشور روسیه , رقابت های جام جهانی در فصل تابستان در روسیه برگزار شده که میانگین هوا تقریبا بیست درجه سانتی گراد می باشد. به همین موجب هوا معتدل خواهد بود. به دلیل پهناور بودن کشور روسیه , شهرهای آن دارای اختلاف ساعتی هستند. بنابراین پیش از سفر به یک شهر باید زمان آن شهر را بدانید. ارزتان را حتما تبدیل کنید. یکی از مشکلات مسافران روسیه , تبدیل ارزهای مسافرتی می باشد. به همین دلیل پیش از سفر به روسیه , اطلاعاتی جامع را درباره ارز این کشور بدست آورید.

جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ بیست و یکمین دورهه جام جهانی فوتبال میباشد که از هشتم ژوئن ۲۰۱۸ تا هشتم جولای ۲۰۱۸ در کشور روسیه برگزار میگردد.

مراسم معرفی میزبان

در طی مراسمی که در تاریخ دوم دسامبر برای معرفی میزبانان جام جهانی 2018 و 2022 در شهر زوریخ برگزار گردید , رییس فیفا (سب بلاتر ) کشور روسیه را بعنوان میزبان جام جهانی 2018 معرفی نمود. رقیب های روسیه کشورهای پرتغال, اسپانیا , انگلستان , هلند و بلژیک بودند. رییس جمهور روسیه (پوتین ) نقشی موثر و فعال در انتخاب روسیه داشت. قبل از آن, حمایت های وی در انتخاب شهر سوچی جهت برگزاری المپیک زمستانی 2014 نیز بسیار موثر بود. انگلستان نزدیک ترین رقیب روسیه بود که در دور نخست رای گیری حذف گردید. یکی از 2 رای مخالف را عضو انگلیسی هیئت اجرایی صادر کرده بود. به دنبال اعلام میزبانی این دور از بازی ها به روسیه , دیگر نامزدها اعتراضاتی کرده و این انتخاب را ناشی از دیدگاه سیاسی به میزبانی دانسته اند.

ورزشگاه‌ها

شهرهای کالینینگراد، قازان، کراسنودار، مسکو، نیژنی نووگورود، روستوف-نا-دونو، سن پترزبورگ، سامارا،سارانسک، سوچی، ولگوگراد، یاروسلاول در روسیه میزبان جام جهانی 2018 خواهند بود.