تور تایلند

درباره تایلند

سخن از کشوری است که مانند گلی شکوفا در جنوب شرقی آسیا بر روی نقشه ی جغرافیا جلوه گراست.تایلند موقعیت جغرافیایی خاصی را داراست زیرا از شرق با لائوس و کامبوج از جنوب با خلیج تایلند و مالزی و از غرب با دریای میانمار همسایه است. تایلند را در گذشته سیام می نامیدند اما از سال 1939 نام جدید تایلند را برگزیدند.

در زبان مردم تایلند کلمه تای به معنای آزادی است. به همین منظور تایلند را سرزمین مردم آزاد مینامند.این موضوع در تایلند بصورت یک واقعیت تایید شده زیرا در بین تمام کشورهای جنوب شرق آسیا تایلند تنها کشوری است که در گذشته تحت استعمار قدرت های خارجی قرار نگرفته اما همواره از افکار و ایده های خوب خارجی بهره مند بوده اند.

توریست هایی که در سالهای اخیر از تایلند بازدید کرده اند به تصور اینکه آنها همان افکار قدیمی سیامی هارا دارند از دیدن جامعه مدرن تایلند شگفت زده اند زیرا که هم اکنون به صورت یک قطب اقتصادی منطقه درآمده است.فرهنگ تای تایلند به مقدار زیادی متاثر از فرهنگ چین و هندوستان است.

مساحت کشور تایلند 514000 کیلومتر مربع میباشد و پایتخت آن که در عین حال بزرگترین شهرهم میباشد شهر بانکوک است. در تایلند حکومت سلطنتی و نخست وزیر بالاترین قدرت اجرای کشور را بر عهده دارند.بنا بر آمار ارائه شده در سال 2005 جمعیت تایلند نزدیک به 65 میلیون و واحد پول رایج تایلند بت میباشد.

به خاطر بیاورید که در 26 دسامبر 2004 تایلند از جمله ممالکی بود که در معرض طوفان وحشتناک سونامی قرار گرفت که منشا آن زلزله های قعر اقیانوس هند بود.ارتفاع امواج 10متری جان 5000نفر را گرفت که نیمی از آنها توریست خارجی بودند.

در تایلند از نقطه نظر سیاسی پادشاه قدرت اجرایی چندانی ندارد ولی فطر هویت و اتحاد ملیت در بحران های سیاسی هم دخالت نمیکند از این رو مورد احترام توده ی مردم میباشد ولی نخست وزیر را از میان نمایندگان پارلمان انتخاب میکنند که قدرت اجرایی زیادی دارند.

تایلند به لحاظ جغرافیایی به نواحی متعددی تقسیم میشود. شمال تایلند کوهستانی است و مرتفع ترین قله آن 2576 متر است.نواحی مرکزی تایلند را دشت های وسیع تشکیل میدهند که از زودخانه مهم چائو پرایا سیراب میشوند.آب این رودخانه نهایتا به خلیج تایلند منتهی میگردد.

از لحاظ آب و هوا سراسر تایلند در منطقه حاره ای استوایی میباشد.به طور کلی ریزش باران در جنوب تایلند و حاشیه جنوب شرقی و کوهستان های غربی و تا اندازه ای در ارتفاعات شمالی بیشتر است ولی اکثر قسمت های تایلند در ناحیه کم باران قرار گرفته است. بیشترین بارندگی در تایلند از ماه جولای تا اکتبر است. از ماه نوامبر تا فوریه قسمت های شمالی تایلند کمی سردتر است. میانگین درجه حرارت در تایلند 28 درجه سانتی گراد و بهترین فصل گردشگری اکتبر تا فوریه است.

اقتصاد تایلند

در سال های حد فاصل 1995-1985 تایلند رشدی معادل 9 درصد را احراز کرده است. اما متعاقب آن در سال 1997 ضعف اقتصادی و بحران پولی دولت تایلند را مجبور به شناور کردن قیمت بت کرد که ناشی از وابستگی طولانی این پول به دلار بود. هر دلاری که قبلا معادل 25 بت بود در سال 1998 برابر 58 بت شد.این موضوع در تایلند باعث تشدید بحران مالی در تمام منطقه جنوب شرقی آسیا شد.

تایلند در سال 1999 وارد مرحله تازه ای از رشد اقتصادی شد.چیزی در حدود 2/4 درصد و نهایتا 4/2 درصد در سال 2000.این پدیده به خاطر رشد فزاینده صادرات تایلند بود که نسبت به سالهای قبل حدود 20 درصد افزایش نشان میداد. در سالهای 2004-2003 این مقدار به 6 درصد ارتقا یافت.محصولات صنعتی تایلند شامل وسایل الکتریکی و قطعات کامپیوتر و لوازم اتومبیل است در حالیکه توریسم سهم 5 درصدی را به خود اختصاص داده است.

نژادها و مردمان تایلند

بخش عمده ی مردمان تایلند را تای و لائو ها تشکیل میدهند.در ناحیه ایسان تایلند در شمال شرقی قوم بزرگی از چینی تبار های تایلندی همواره نقش عمده ای در تحولات اقتصادی تایلند داشته اند.

شاید حدود 60 درصد از شرکت های بزرگ تایلندی با مدیریت تای چینی ها اداره میشود. ولی بر خلاف دیگر کشورهای منطقه تمرکز ثروت در دست چینی ها تعارضی ایجاد نکرده است.شاید دلیل آن هم نژاد بودن 2 قوم است که حتی زمینه ی ازدواج و روابط فامیلی بین آنها ایجاد کرده است به همین خاطر مشکل است که قوم تای را از نژاد چینی تفکیک کرد. شاید بتوان گفت که 50 درصد جمعیت بانکوک در تایلند چینی هستند که همسران تایلندی دارند و به زبان تای تکلم میکنند.

از دیگر اقوام تایلند مون ها و خمر ها هستند. روی هم رفته تایلند از لحاظ تنوع نژاد وسیع است.مردم هر ناحیه با مذهب خود زندگی میکنند بدون آنکه کمترین اختلافی با هم پیدا کنند. شاید شرایط آب و هوایی تایلند در این قضیه بی تاثیر نباشد.

گردشگرانی که از تایلند بازدید کرده اند میگویند که مردم این سرزمین از پادشاه گرفته تا افراد خردسال با ادب و نزاکت سعی میکنند در دل فرد خارجی و میهمان نفوذ کنند.پایبندی به اعتقادات و سنت ها باعث پیدایش خصائل خوب اخلاقی در بین مردمان تایلند شده است.خضوع و فروتنی تایلندی ها در کمتر جای جهان یافت میشوند.

ادیان در تایلند

تایلند به لحاظ کثرت مذاهب به کشور هزار مذهب شهرت دارد. مذهب بودیسم در تایلند با 90 درصد پیرو حائز اکثریت است. بودیسم بر 2 شاخه مشتمل است 1 تراوادا 2 ماهایانا . بیشتر مردم تایلند طرفدار نوع اول هستند.

در تایلند نیز اقلیتی از مسلمانان و مسیحیان هم زندگی میکنند. بودا در تایلند به همان شکل اولیه و قدیمی حفظ شده و مردمان خودرا موظف به اجرای تعالیم آن میدانند.مثلا در روزهای به خصوصی برنج را بین نیازمندان توزیع میکنند تا بودا همواره حامی آنها در صلح و آرامش باشد.تایلند تشکیلات مذهبی زیادی دارد و رهبران مذهبی مورد احترام افراد جامعه هستند.

در تایلند بسیاری از افراد وظیفه خود میدانند که دوره ای از زندگی خود را وقف دین خود کنند.بسیاری از مردمان تایلند به سحر و جادو و خدایان مختلف اعتقاد داشته و در خیرخواهی ها پیشقدم میشوند.بهترین و کاملترین مجسمه زمردین بودا در گرند پالاس بانکوک در کشور تایلند به چشم میخورد.

توریسم و تفریحات در تایلند

در بانکوک و سایر شهرهای تایلند صدها هتل پذیرای هزاران گردشگر میباشد که از اقصی نقاط جهان به بازدید مناظر رویایی تایلند می آیند.میهمانان را با کرجی های مخصوص که مجسمه ای از اژدها در مقابل آن قرار دارد به دیدن تئاتر ها میبرند که خاطره اش فراموش نشدنی است.

تایلندی ها یک روز را در سال به شایسته ترین مادر و یک روز را به شایسته ترین فرزند اختصاص میدهند.جشنهای مفصلی برگزار میکنند و جوایز میدهند. در تایلند مردم به ورزش های سبک علاقه فراوان دارند و آن را بخشی از زندگی خود تلقی میکنند.مثل فوتبال و شنا و رگبی و سایر ورزش های تفریحی مانند اسکی روی آب.

مردم تایلند بر خلاف چینی ها که محافظه کارند با تمام چیزهایی که رفاه و آسایش آنهارا فراهم میکنند خو گرفته اند مانند لوازم لوکس و لباس های شیک و تفریحات گوناگون و خوش گذرانیهای مختلف که مشروب خوری هم از آن جمله است.خانم های تایلندی علاقه وافری به جواهرات و زیورآلات دارند که یک نقطه ضعف به حساب می آید.

در تایلند استعمال مواد مخدر و تریاک طبق قوانین دولتی ممنوع و مجازات سنگینی دارد.مردم تایلند علاقه شدیدی دارند تا همه را در شادی و خوشبختی خود شریک کنند.به همین خاطر در یک ازدواج یا یک درمان پزشکی جشن و سرور برپا میکنند که نه تنها افراد فامیل بلکه هر کسی را که بخواهند در آن شرکت میدهند.

با وجود نفوذ فرهنگ غربی در تایلند خانم ها هنوز لباس های سنتی خود را در مراسم و جشنها به تن میکنند به خصوص در دوردست ها و نواحی دوردست هنگام برگزاری فستیوال ها که در اکتبر هر سال در شرق کشور برگزار میشود هزاران نفر از گوشه و کنار برای تماشای مسابقات فیل ها می آیند.این نمادی از زندگی و تاریخ گذشته آنان است که فیل هارا در جنگ ها شرکت می داده اند.

با وجود نفوذ فرهنگ غربی در تایلند خانم ها هنوز لباس های سنتی خود را در مراسم و جشنها به تن میکنند به خصوص در دوردست ها و نواحی دوردست هنگام برگزاری فستیوال ها که در اکتبر هر سال در شرق کشور برگزار میشود هزاران نفر از گوشه و کنار برای تماشای مسابقات فیل ها می آیند.این نمادی از زندگی و تاریخ گذشته آنان است که فیل هارا در جنگ ها شرکت می داده اند.

غذا و میوه جات در تایلند

تایلند از لحاظ کشاورزی در جهان از رتبه ی بالایی برخوردار است.محصولات مختلف تایلند به ویژه حبوبات متنوع و مزه های خاص دارند. در تایلند غذاهای دریایی به لحاظ تازگی و خوش طعم بودن مشهور هستند.

برنج آب پز و یا بخارپز غذای اصلی تایلندی هاست که با ماهی و خوک و گوشت و سبزیجات خورد میشود که معمولا سرخ شده و با ادویه جات تند سرو میشوند مثل سس و فلفل .

میوه های تایلند شامل موز و انبه و آناناس میشود.تمامی هتل های تایلند از کیفیت بالایی برخوردارند و در فصل های غیر توریستی میتوان 50 تا 70 درصد از آنها تخفیف گرفت.

نکاتی دیگر از تایلند

در تایلند علاوه بر وسایل حمل و نقل بزرگ موتورهای 3 چرخه و کالسکه های کوچک هم در خیابان ها وجود دارند.ترافیک بد در آنجا معروفیت دارد حتی شاید بدتر از شهر خودمان تهران !

بهترین کالا برای خرید ابریشم تایلندی است.

بیش از 30 پارک ملی در تایلند وجود دارد که میتوان به تماشای آنها رفت.

در رستورانهای عمومی اگر سرویس حساب نشده باشد انعام 10 درصد و اگر پذیرایی عالی باشد 20 درصد هم میتوان پرداخت.