دانستنیهای درباره شهر استانبول

استانبول یکی از مقدس ترین شهرهای جهان به شمار میرود.بخشی از افسون استانبول,موقعیت آن است,جایی که اروپا از طریق آبهای بوسفور به آسیا می پیوندد؛و این مسأله که استانبول پل ارتباطی دوقاره است,آن را به منحصر فردترین شهر جهان بدل ساخته است.درجایی که دریای سیاه به آبهای اژه می آمیزد,شرق و غرب در نقطه ذوب فرهنگی بزرگترین کلانشهر ترکیه,با یکدیگر ادغام می گردند.بازارهای شلوغ مشرقی بافروشگاههای اروپایی همزیست می شوند و مغازه های کباب فروشی و کافی شاپ ها در کنار یکدیگر معنای رستورانهای بین المللی را به خود می گیرند.ازسوی دیگرساختمانها و هتل های مدرن متناوب با مناره

شرایط آب و هوایی استانبول

. میزان رطوبت به طور معمول زیاد است

استانبول تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد ، بارانی و برفی دارد. میزان بارش سالیانه به طور میانگین 870 میلی متر است .بیشترین درجه حرارت در طول ماه های مختلف زمستان بین 7 و 9 درجه سانتیگراد می باشد. در طول زمستان بارش برف برای یک یا و هفته امری عادی است . اما یکی از این بارش ها می توان سنگین باشد. این بارش سنگین می تواند بین ماه های دسامبر و مارس اتفاق بیفتد.

تاریخ استانبول

کنستانتين امپراطور روم بسال 325 ميلادیتصميم گرفت که شهری جديد و عظيم تری بنا نمايد . ديری نپائيد که اين شهر نه پايتخت روم بلکه پايخت جهان محسوب شده و جمعيتی بالغ بر دويست هزار نفر يافت . وقتی امپراطوری روم بسال 395 ميلادی به دو بخش تقسيم گشت استانبول نيز مرکزيت روم شرقی را بر عهده گرفت .

در سال 658 قبل از ميلاد قافله ای از شهر MEGARA در يونان باستان به استانبول آمده ودر دماغة سارای بورنو سکنی گزيدند .در قرون بعدی اين شهر زيبا کم کم به مرکزی بندری و تجاری تبديل گشت .

تاريخ استانبول با موقعيت جغرافيائی آن همراستا ست .با کشف آثاری در خلال کاوشهای باستان شناسی سالهای 1942 الی 1952 تعلق قدمت اسکان در اين شهر به هزارة سوم تخمين زده ميشود . هستة اصلی استانبول امروزی را ساکنين اولية آن يعنیTRAKها تشکيل می دهندکه در جنوب خليج اسکان گزيدند.بدنبال آنها فنيقی ها که بر خلاف اين اقوام هندو اروپائیاصالت سامی داشتند.در KADIKÖY امروزی جای گرفتند .

با ظهور دين مبين اسلام ،استانبول بعنوان يکی از اهداف اصلی حملات اعراب در آمد ، محاصرة اين شهر بسال 668 از طرف اعراب و به فرماندهی يزيد ابن معاويه صورت گرفت. باوجود گذشت هفت سال و انجام محاصرههای متعدد توسط اعراب ،استانبول سقوط ننموده و مقاومت کرد .پرنس Meslemeدوباره به سالهای 713 و 714 استانبول را به محاصره در آورد ودولت بيزانس را با سقوط مواجه ساخت .اين محاصره يکی از نقاط عطف تاريخ اروپا به شمار می رود .زيرا با سقوط دروازة مغرب زمين تمدن آن نيز در معرض خطر تخريب قرار می گرفت .

جاذبه های گردشگری استانبول

Eminonu به عنوان بهترین نقطه ی شروع برای تورهای استانبول می باشد.با وسیله ی نقلیه ی عمومی ,ازاین نقطه ی مرکزی امکان دسترسی به کلیه ی جاذبه های شهر وجود دارد. Eminon ایستگاه نهایی تراموا(قطار برقی) و قایق های موتوری(feribot) می باشد.ایستگاه Surkeci ایستگاه نهایی قطار اروپایی بوده و امروزه, مسافران این قطار بیشتر افرادی هستند که در حومه ی شهر زندگی میکنند. قطارهای آسیایی از ایستگاه حیدرپاشا Haydarpasa حرکت کرده و طول بوسفور را طی می نمایند.

استانبول به وسیله ی یک تنگه ی باریک و پرپیچ وخم به دو قسمت تفکیک شده است.سلطان احمد,مرکز شهر قدیمی ازمعماری کاملأ متمایزی برخورداراست؛دیدنی های بسیاری در آن وجودداردو ازهمه ی اینها گذشته شما مشدانید که در قلب شهر قرار دارید. در طول پل گالاتا,حس جهانی شدن بیشتر به چشم می خورد اما با کمی سرکشی,fin-de-siecle , از تاریخ هنر Nouveaبه چشم می آیند.

میدان تکسیم , بسیار به میدان اصلی شهرهای بزرگ شباهت دارد, پراز تردد و مردمی که با عجله در حرکتند.

مسجد ایا صوفیا

مسجد ایاصوفیا یا حاجیاصوفیا (ترکی:ayasofya ) درسال 532 میلادی دردوره امپراطوری بیزانس به فرمان امپراطور کنستانتین اول بنا شد. در محل مسجد در ابتداکلیسایی وجود داشت که اکنون اثری از آن به جای نمانده است.این کلیسا در زمان ساخت ایاصوفیا محل عبادت مسیحیان بودتا که ساختمان به بهره برداری رسید.

درژانویه سال 532 میلادی شورشی بزرگ در استانبول بین ساکنان شهر شروع شد که خسارات فراوانی را به شهر وارد کرد؛ که احتمالأ مصیبت بارترین آنها آتش زدن کلیسای ایاصوفیا ونابودی تقریبأ کامل این بنای زیبا بود. در فوریه سال 532 امپراطورجاستینیان اول دستورساخت مجدد این کلیسا را ازبهترین مواد ممکن داد ودر سال 562 این کلیسا به روی مسیحیان گشوده شد.

پس از تصرف استانبول توسط ترکهای آتامان در سال 1453,سلطان محمد دوم دستورداد کلیسای ایاصوفیا را به مسجدتبدیل کنند ودر آن اولین خطبه نماز جمعه رابرپا کردند.سپس لوحه هایی دورتا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که در آن نام الله , محمد , ابوبکر , عمر , عثمان , علی ,حسن و حسین نوشته شده بود.

پس از اینکه ترکیه به جمهوری تبدیل شد ومصطفی کمال آتاتورک به حکومت رسید؛ دستورداد تا ایاصوفیا به موزه تبدیل شود وتا امروز به همین صورت باقی مانده است وسالیانه جهانگردان زیادی را به سمت خودجذب میکند. ارتفاع گنبد بزرگ این مسجدازسطح زمین 55 متر و قطر آن 31 متر میباشد.

برج دختر

این برج برای قرن ها به عنوان فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفت، اما در حال حاضر داخل این برج تغییر شکل داده شده و تبدیل به رستوران ها و کافه های محبویی شده است که منظره فوق العاده زیبایی به بیرون دارد. قایق ها روزی چند مرتبه به سمت این برج در حرکت هستند تا مسافران و گردشگران را به این مکان زیبا برسانند. برج دختر یا"کیز کوله سی" که درنوشته های رفیق خالد نویسنده بزرگ ترک , بعنوان نیلوفری که پژمرده نمی شود، عنوان شده؛ یکی ازمعروفترین جاذبه های استانبول می باشد.

اگر ازمردم استانبول بپرسیم که دوست داشتنی ترین بنای استانبول کجاست، همه برج دختر را نشان می دهند. همه اهالی استانبول از بچه هفت ساله تا پیرمرد هفتاد ساله عاشق این بنای زیبا هستند. وهمه اینها به خاطر داستانهای عاشقانه بسیاری است که درمورد آن نقل میکنند. مردم استانبول به این داستانهای عشقی از ته دل وابسته هستند .

برج دختر بر روی صخره ای بزرگ و صاف که درست دروسط تنگه بسفر قرار گرفته، ساخته شده است. این برج ساخته دست بشر,مدتها توسط انسانها به دست فراموشی سپرده شده بود,این دختر زیبامدتهاست به تنها زیستن عادت کرده , زیرا دوستان چندانی ندارد. او در هر ساعتی از روز با نسیم ها و بادهای تند همراه و رفیق است. در این میان نباید مرغان دریایی را فراموش کرد که با صدای مداوم حضور خود را در کنار برج دختر اعلام می نمایند .

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد درنزدیکی کاخ توپقاپی قرارگرفته؛کاخی که محل اقامت بسیاری از پادشاهان عثمانی بوده وفقط چند دقیقه تاساحل بسفورفاصله دارد. اگرازدریا به مسجد نگاه کنید , مناره های زیبای مسجد در بخش قدیمی استانبول در حال درخشش هستند.این مسجد با شکوه با 6 مناره ی زیبای خود از قصد درمقابل کلیسای ایاصوفیا بناشده تا نشان دد که معماران عثمانی ومسلمان میتوانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند.

مسجدسلطان احمد که درزبان ترکی Sultanahmet Camii نام دارد,مسجدی است که در شهراستانبول واقع شده است. این مسجد درسال 1619 میلادی به دستور سلطان احمد اول بنا شد وبه همین دلیل پس از مرگ وی ,اورا درهمان مسجد دفن کرده ومسجد را به احترام او سلطان احمدنامیدند.این مسجد درقدیمی ترین بخش استانبول واقع شده است.

در غرب, این مسجدرا به نام مسجد کبود یا مسجد آبی می شناسند زیرا در نقاشی ها و طراحی های داخلی مسجد ازرنگ آبی بسیار استفاده شده است.جهت گیری این مسجد به گونه ای است که وقتی مسلمانان نماز به پا میکنند, روبه سمت مکه بوده ومحراب در برابرشان قر ارداشته باشد.

تنگه بوسفر

طول متوسط بُسفُر در حدود سی کیلومتر و عرض آن میان حدّ تقریبی ۷۰۰ تا ۳۵۵۰ متر است. در مرکز این آبراه یک جریان تند (سه کیلومتر و نیم در ساعت) در جهت دریای سیاه به دریای مرمره وجود دارد، ولی در زیر سطح آب جریان دیگری در جهت مخالف در دو سوی آبراه وجود دارد.

به ترکی استانبولی: (İstanbul Boğazı)‏ باریکه آبی در کشور ترکیه است که دریای سیاه را به دریای مرمره می‌پیوندد. این تنگه دو قاره اروپا وآسیا را از یکدیگر جدا می‌کند. شهراستانبول در دو طرف این تنگه قرار دارد.

پاموک کاله

در تور یکگ روزه پاموک کاله شما می توانید از استخر کلئو پاترا شهر قدیمی هیراپلیس و تراورتنها دیدن نمائید. شما با انتخاب تور پاموک کله یکی از اعجاب - انگیز ترین سرزمین ها ی ترکیه را که از طرف یونسکو وارد لیست مکانهای تاریخی و فرهنگی شده است را خواهید دید و از زیباییهای این معجزه طبیعی لذت خواهید برد.

وسایل مورد نیاز برای تور پاموک کاله :

1- کرم ضد آفتاب ، وسایل شنا و حوله

2- کفش و لباس مناسب و کلاه

3- عینک آفتابی

4- دوربین عکاسی و فیلمبرداری

5- پول برای هزینه اضافی

خرید در استانبول مرکز خرید پرفیلو

این مرکز خرید علاوه بر امکانات خرید ، امکانات فرهنگی هنری خاصی را نیز مهیا کرده ، از جمله اینکه برنامه های مختلف فرهنگی ، هنری و اجتماعی در زمانهای خاص بازدیدکنندگان برگزار می شود. در مرکز خرید و تفریحی پروفیلو همچنین آتلیه های مختلف و تئاتر برای جوانان برگزار می گردد. سمینارهای رایگان علمی و پزشکی ، برنامه های نقاشی و دوره های مختلف آموزشی از دیگر برنامه های این مرکز خرید و تفریحی است. این مرکز دارای 209 فروشگاه 7 سالن سینما ، 20 خط بولینگ و 16 سالن بیلیارد ، 3 سالن تئاتر به همراه استخر و سالن ورزشی سرپوشیده و همچنین پارک بازی کودکان می باشد.

بازار فاتیح

بازار فاتیح بزرگترین بازار فضای باز استانبول است. این بازار شامل 7 خیابان اصلی و 17 خیابان فرعی است. مردم محلی از سراسر منطقه جهت خرید به اینجا می آیند. بازار شامل 4811 مغازه است.

بازار ادویه

بازار ادویه استانبول ( Spice Bazaar ) یا بازار مصری ( Egyption Bazaar ) از قدیمی ترین بازارهای شهر است که در منطقه فاتح واقع شده و دومین مجموعه سرپوشیده بزرگ ,بعد از بازار بزرگ است . بازار ادویه , ساختمانی به شکل L با 88 اتاق طاق دار است که اکنون اغلب آنها به طبقات بالایی و پایینی تقسیم شده اند . ورودی اصلی این بازار , در زاویه جنوب غربی , مقابل مسجد ینی ( Yeni ) است.

درباره هتلهای استانبول

استانبول به دلیل بافت شهری تاریخی و اماکن و موزه هایی که از دل تاریخ بیادگار در خود دارد ، سالانه پذیرایی چندین میلیون گردشگر از سراسر جهان میباشد و به همین دلیل دارای هتلهای بسیار زیادی میباشد . عموم گردشگران از طریق دفاتر خدمات گردشگری و آژانسهای مسافرتی اقدام به رزرو هتل و محل اقامت خود میکنند . اگر شما تصمیم دارید به استانبول سفر کنید ، به احتمال زیاد از طریق پکیج تورهای استانبول که توسط آژانسهای هواپیمایی در اختیار مسافران قرار میدهند ، اقدام به خرید تور مینمایید و در این بین با توجه به هزینه ای که برای هر نفر در پکیج تور قید شده و با توجه به بودجه ای که برای سفرتان در نظر گرفته اید ، از بین هتلهای سه ستاره تا هتلهای پنج ستاره ، هتل مورد نظرتان را انتخاب و رزرو مینمایید .

اگر تا کنون به استانبول سفر نکرده اید و برای اولین بار عازم استانبول هستید ، بهتر است قبل از رزرو هتل آگاهی خود را از کیفیت هتل مورد نظر بالا ببرید و فقط به صرف اینکه در پکیج تور استانبول ، به طور مثال یک هتل سه ستاره با قیمت پایین را یافته اید ، پیشنهاد میکنیم از این تصمیم خودداری کنید ، زیرا هتلهای سه ستاره استانبول از کیفیت پایینی برخوردارند و اکثر مسافرین استانبول که در مرتبه اول سفرشان ، هتلهای سه ستاره را برای اقامتشان در استانبول برگزیده بودند ، ناراضی بوده اند و معمولا مسافرین بعد از مواجهه با این مشکل ، در صدد اقدام برای تعویض هتلشان با هتلی بهتر بر می آیند که این امر بسیار مشکل میباشد و آژانس هواپیمایی مورد نظر هم دیگر کمکی برای این مهم نمیتواند انجام دهد ، مگر اینکه مجددا و با هزینه جدید و با احتساب سوخت هزینه هتلی که قبلا رزرو کرده بودید ، اقدام به رزرو هتلی دیگر کنید که اینکار نه تنها از نظر مالی به ضرر شما میباشد ، بلکه ممکن است در ایام خاص و پیک و با توجه به ازدحام گردشگرانی که از قبل هتلها را رزرو کرده اند ، دیگر هتلی اتاق خالی نداشته باشد .

پس بهتر میباشد قبل از انتخاب تور مورد نظرتان ، اطلاعات کامل و جامعی را ازآژانس هواپیمایی ، اینترنت ، نشریات گردشگری و ... دریافت کنید تا بتوانید سفری خوب ، مطمئن و بیاد ماندنی را برای خود ، خانواده و دوستانتان رقم بزنید . اکثرا تجمع هتلهای استانبول در مناطقی مثل : آکسارای ، فاتیح ، سلطان احمد ، تپه باشی ، تقسیم و بشیک تاش واقع شده است .

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری