چرا طعم غذا در هواپیما فرق میکند ؟

هنگامی که 12 کیلومتر از سطح زمین فاصله میگیرید مزه آب پرتقال خیلی فرق میکند و طعم آب پرتقال ندارد !

به طور کلی طعم تمامی غذاها در هواپیما فرق میکند و برای این مسئله دلایل علمی در نظر گرفته اند. البته این مسئله را نادیده نگیرید که غذاها به صورت انبوه تولید میشوند و به سبب منجمد و بسته بندی و خشک کردن تا حدودی طعم غذارا متفاوت میکند. با همه ی این تفاسیر آشپز های هواپیما با زیرکی و مهارت از تاثیر ارتفاع هواپیما برروی غذا می کاهند و مسافران را راضی نگه می دارند.

حقیقت این است که کابین هواپیما حتی از برخی صحراها نیز خشک تر می باشد – گاهی اوقات میزان رطوبت به کمتر از دوازده در صد هم کاهش می یابد. در این مواقع حس بویایی و چشایی افراد تغییر می کند. این حواس ازهنگامی که به داخل هواپیما میروید کاهش پیدا میکند اما هنگام صعود هواپیما کاهش ناگهانی می یابند. این وضعیت را درغذاهای شیرین و شور بیشتر احساس می کنید. طبق تحقیق از یک موسسه فیزیک ساخت و ساز اتمسفر کابین هواپیما قدرت افراد را در حس این طعم ها تا سی در صد کاهش می دهد – دقیقا مانند اینکه توانایی چشایی شما در حال بی حس شدن باشد. خبر خوش این است که کلیه طعم های دیگر (تند، تلخ، ترش) در مدت پرواز شما احساس می شوند. خب حالا چاره جبران این کمبود چه میباشد ؟! دقیقا ! نمک بیشتر !!! عملی که خطوط هوایی انجام میدهند.

بدن افراد با خشک شدن، طعم نوشیدنی ها را نیز متفاوت احساس می کند. با تغییر شرایط مواد مایع منبسط و منقبض می شوند.

عوامل تاثیر گذار فقط فشار پایین و رطوبت نمی باشند. بی بی سی نیز بیان کرد ‏مسافرانی که غذای خود را در سر و صدای بیشتر صرف میکنند شوری و ‏شیرینی غذا را کمتر از زمانی حس می کنند که هواپیما آرام و ساکت است. ‏هم چنین ذکر شده اومامی طعم جادویی پنجم که بعد تازه ای به مزه شور اضافه می نماید در محیط های شلوغ بیشتر ‏حس می شود. در حقیقت تعداد زیادی از آشپزهای خطوط هوایی از این موضوع ‏به سود خود استفاده میکنند و طعم اومامی را زیاد میکنند ( مانند اضافه ‏کردن گیاهان دریایی به پوسته نان ) در غیر این صورت غذا بدون طعم و ناخوشایند ‏میشود. این نکته نیز قابل ذکر است که برخی مزه ها ‏مثل هل، ادویه کاری و علف لیمو در ارتفاعات مزه تندتری دارند. اکنون دیگر می دانید چرا طعم غذای هواپیما فرق میکند !

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری