هر آنچه که باید درباره سریلانکا بدانید

در طول سالهای اخیر سرزمین سریلانکا موفق شده تا نام خود را در لیست کشورهای مشهور توریستی دنیا به ثبت رساند.

کشور سریلانکا به موجب طبیعت بکر, چشم اندازهای تاریخی و فرهنگی با قدمت 3000 ساله و پارکهای طبیعی سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

از مهمترین منابع ارزی کشور سریلانکا باید به صنعت گردشگری اشاره کرد و بعد از نیروی کار , در تولید چای و منسوجات در رده چهارم قرار گرفته است. از سوی دیگر صنعت گردشگری حدود بیست درصد از تولید ناخالص ملی سرزمین سریلانکا را شامل می شود. براساس آمارهای انجام شده با ورود ششصدهزار توریست به کشور سریلانکا حدود ششصدمیلیون دلار درآمد را برای این کشور دربرداشته است. با این وجود صنعت گردشگری سریلانکا هواره تحت تاثیر 2 عامل اصلی با رکود مواجه گردیده است. عامل اول درگیری های مداوم و چندساله شورشی های تامیل با دولت سریلانکا و افزایش آن در طول سالهای اخیر می باشد که باعث وارد شدن ضربه زیادی به صنعت گردشگری سریلانکا شده است.

پس از آن توسعه اینگونه جنگ های داخلی به اماکن عمومی و شهر کلمبو , پایتخت سریلانکا و هم چنین ازدیاد احساس بی امنیتی بود که باعث شد توریستهای خارجی به این کشور سفر نکنند. ولی طبق اعلام بعضی از منابع رسمی امروزه از هر اقدامی که باعث شود صنعت گردشگری سریلانکا به خطر بیفتد , جلوگیری می کنند.

عامل دوم ، حادثه سونامی ناشی از زلزله دسامبر سال 2004 در اقیانوس هند بود که موجب وارد شدن صدمات بسیار زیادی به صنعت گردشگری سریلانکا شد. صدمات به جود آمده و مرگبار این حادثه طبیعی و ترس از وقوع مجدد آن موجب گردیده بود تا بسیاری از کشورها به مسافران راهی سرزمین های حاشیه اقیانوس هند هشداری جدی بدهند.

وسعت کشور سریلانکا حدود شصت و پنج هزار و 620 کیلومتر مربع واقع در اقیانوس هند و در منتهی الیه آسیای جنوبی می باشد. کشور سریلانکا در بیست کیلومتری هند قرار گرفته و بوسیله تنگه پالک از کشور هند جدا می شود. جمعیت کشور سریلانکا حدود 20 میلیون نفر برآورده شده است . سریلانکا شامل نوزده استان و بیست و پنج شهر بزرگ می شود. پایتخت کشور سریلانکا شهر کلمبو و هم چنین یکی از مهم ترین بندرهای تجاری این کشور در بخش غربی است. پایتخت سیاسی سریلانکا نیز شهر جایاوارداناپورا در بیست کیلومتری شرق کلمبو می باشد. از مهمترین شهرهای سریلانکا می توان به کندی , پوتلام , دهی والا, جفنا و باتیکولا اشاره کرد. واحد پول سریلانکا , روپیه می باشد. مهم ترین صادرات سریلانکا شامل چای, منسوجات , سنگ های قیمتی و نیروی کار می شود. قریب به نود درصد از مردمان سریلانکا افرادی با سواد می باشند. سریلانکا در طول سال دارای بیست و شش روز تعطیل رسمی است و همچنین 3 روز عید سعید فطر, میلاد پیامبر و عید قربان نیز از تعطیلات رسمی آن به شمار می آیند.

کشور سریلانکا بعد از سلطه چندی ساله استعمارگرایان انگلیسی , هلندی و پرتغالی در فوریه سال 1948م استقلال خود را به دست آورد. براساس قانوس اساسی این کشور جمهوری سوسیالیست دموکراتیک در سریلانکا برقرار گشت. دولت سریلانکا در حقیقت ترکیبی از سیستم ریاست جمهوری و پارلمانی بوده و مقام اول کشور , ریاست جمهوری است. در کشور سریلانکا رئیس جمهور علاوه بر فرماندهی نیروی مسلح به عنوان رییس دولت نیز شناخته می شود. انتخاب رییس جمهور براساس رای مردم و برای دوره 6 ساله انجام می شود. از دیگر وظایف رییس جمهور انتخاب ریاست کابینه وزیران از اعضای پارلمان است. نخست وزیر نیز به عنوان معاون رییس جمهور انتخاب شده و مسئولیت رهبری حزب حاکم در مجلس را برعهده دارد. مجلس کشور سریلانکا دارای بیش از 220 نماینده بوده که دوره نمایندگی نیز 6 ساله می باشد. رئییس جمهور همچنین قادر خواهد بود نمایندگان مجس پارلمان را عزل و نصب کند و یا 1 سال بعد از تشکیل مجلس آن را منحل نماید.

در سال 1955م کشور سریلانکا عضو سازمان ملل متحد شد. کشور سریلانکا عضو سازمان های دیگری نظیر سازمان بین الملی انرژی اتمی , سازمان گردشگری جهانی , سازمان بهداشت جهانی , یونسکو و ... می باشد.

اقوام و نژاد در سریلانکا :

کشور سریلانکا محل زندگی نژادها و قوم های متعددی است که عبارتند از :

1- ‬نژاد سین هالی (Sinhalese) در سریلانکا : مهم ترین و شاخص ترین نژاد کشور سریلانکا که بیش از هفتاد درصد مردمان این کشور از این نژاد هستند. مردمان سینهالی از قوم مردمان آریایی بوده و از بخش شمالی هند به سمت سریلانکا مهاجرت نمودند. اقوام سینهالی اغلب در نواحی مرکزی و جنوبی سریلانکا سکونت دارند.

‪2- تامیلی‌ ها(‪Tamils) ‬ در سریلانکا : یکی دیگر از نژادهای شاخص سریلانکا تامیلی ها می باشند که حدود هجده درصد از جمعیت این کشور را شامل می شود. تامیلی ها 2 دسته اند : تامیل های سیلانی و تامیل های هندی . تامیلی ها بزرگترین اقلیت نژادی در سریلانکا را تشکیل داده اند که اغلب در نواحی شمال شرقی و ایالت های شمالی سکونت دارند.

از دیگر نژادهای سریلانکا می توان به اوراسیان ها , مالای ها , برگرها و چینی ها اشاره کرد.

زبان مردم سریلانکا :

زبان رسمی و رایج سریلانکا زبان سینهالی می باشد و مردمان این کشور به زبان های انگلیسی و تامیل تکلم دارند. مسلمانان و تامیل های سریلانکا به زبان تامیلی صحبت می کنند که یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا به شمار می آید. حدود هشتاد میلیون نفر از تامیل ها در اندونزی , ویتنام , هند , سنگاپور و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیایی به این زبان صحبت می کنند. به موجب حضور انگلیسیان در کشور سریلانکا , زبان انگلیسی زبانی ارتباطی در این کشور بوده و کاربرد مهمی نیز دارد.

مذهب در سریلانکا :

براساس قانون اساسی کشور سریلانکا , دین رسمی مردمان این کشور بودیسم میباشد و قریب به هفتاد درصد از جمعیت این کشور را بودائی ها تشکیل داده اند. مابقی جمعیت سریلانکا را مذاهب هندو , مسیحی و مسلمانان تشکیل می دهند.

اقتصاد سریلانکا :

سیستم اقتصادی سریلانکا برپایه اقتصاد آزاد پی ریزی شده و از اهداف مهم سیاست اقتصادی این کشور باید به سیاست ترغیب و گسترش صادرات اشاره کرد. محصولات صادراتی سریلانکا شامل چای , کائوچو , منسوجات , قهوه , البسه , ادویه و نارگیل میشود. بازارهای سریلانکا نیز هلند , انگلستان , بلژیک , فرانسه , آلمان و کشورهای آسیایی می باشند. از محصولات وارداتی سریلانکا نیر می توان به موادغذایی , شکر , نفت , ماشین آلات , برنج , مصالح ساختمانی , تجهیزات پزشکی , دارو و کاغذ اشاره داشت. محصولات وارداتی سریلانکا از کشورهای کره , ژاپن , تایوان , هند و آمریکا وارد می گردند.

شاخص ترین چالش سیاسی سریلانکا :

شاخص ترین چالش سیاسی سریلانکا , مقابله با سازمان شورشی و مسلح تحت نام ببرهای آزادی بخش تامیل ایلام Liberation Tigers of Tamil Eelam می باشد.این گروه بعد از اصلاح قانون اساسی سریلانکا در سال 1975م و در اعتراض و معرفی زبان سینهالی با عنوان زبان رسمی کشور سریلانکا در این کشور تشکیل شد و با دولت سریلانکا به مقابله پرداخت. این گروه برای بدست آوردن مناطق مستقل برای اقلیت تامیلی ها در بخش شمالی سریلانکا مقابله می کند. این گروه ادعا دارند که قوم سینهالی بیشترین بخش سریلانکا را در برگرفته و نسبت به تامیلی ها تبعیض قائل اند. این گروه شهر جفنا در بخش شمالی سریلانکا را نیز تحت تسلط خود در آورده اند. این گروه در بسیاری از کشورهای دنیا بیش از سی دفتر و 6000 کادر مسلح داشته و در فعالیت هایی نظیر قاچاق نیروی انسانی , اسلحه , مواد مخدر نقش دارند. امروزه سازمان ببرهای آزادی بخش تامیل را به عنوان سازمانی تروریستی می شناسند و توسط بسیار از مجامع عمومی همچون هند, آلمان, آمریکا و ژاپن محکوم شده است. برخلاف تلاش هایی که کشورهای قدرتمند و از طریق حمایت جهانی شده است اما تاکنون موفق به برقراری صلح در سریلانکا نشده اند.

احزاب سیاسی سریلانکا :

از مهمترین بخش های تشکیل دهنده زندگی مردمان سریلانکا سیاست است که از آن به عنوان خصوصیت ملی نیز یاد می کنند. علاقه مردمان سریلانکا به سیاست موجب گردیده تا گروه ها و حزب های گوناگونی در این کشور به وجود بیایند. 2 حزب اصلی سریلانکا اتحاد ملی و متحد ملی هستند. از دیگر احزاب اصلی و شاخص سریلانکا می توان به حزب سوسیالیست , جبهه خلق آزادی بخش , حزب کمونیست , حزب فدرال , کنگره تامیل , حزب دموکراتیک و .. اشاره کرد.

سریلانکا , مقصدی برای تمام فصل ها :

به موجب آب و هوای متنوع در سریلانکا این کشور به مقصدی برای تمامی فصل ها تبدیل شده است. به دلیل نزدیکی کشور سریلانکا به خط استوا درجه حرارت در طول سال در این کشور میان 27 تا 33 درجه سانتی گراد متغیر می باشد. آب و هوای گرم و مرطوب سریلانکا در بخش ها جنوبی و جنوب غربی و آب و هوای گرم و خشک آن در نواحی شمالی و شرقی قابل رویت است. هم چنین آب و هوای بخش های مرکزی سریلانکا نیز معتدل و کوهستانی هستند. 2وزش نوع باد موسمی در سریلانکا موجب بارندگی و اعتدال هوا می گردد.

سریلانکا , کشوری با نام های گوناگون :

کلمه سریلانکا در زبان سانسکریت به معنی جزیره باشکوه می باشد. تاجران و دریانوردان سریلانکا را با نام سیلان و ادبیات برهمنی آن را با نام لانکا می شناسند. رومیان باستان نیز آن را تاپ روبان و عرب ها آن را سراندیب نامگذاری کرده بودند. پرتغالیان این کشور را زیلان می نامیدند تا اینکه در سال 1972م نام سریلانکا برای آن منتخب گردید.

مثلث فرهنگی سریلانکا :

به موجب نزدیکی و شامل شدن جاذبه های توریستی و تاریخی 3 شهر پولوناروا , دامبولا و سیگیریا , آنها را به نام مثلث فرهنگی می شناسند. یونسکو تعدادی از جاذبه های تاریخی و باستانی این 3 شهر را به عنوان میراث جهانی به رسمیت شناخته است. هم چنین شهرهای کندی , آنارداپورا و سین هاراجا در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند. 3 شهر مثلث فرهنگی سریلانکا و کندی در مرکز این کشور , آنورداپورا در بخش شمالی و سین هاراجا در بخش جنوبی سریلانکا واقع شده اند.

دامبولا در سریلانکا (Dambulla) :

شهر باستانی و تاریخی دامبولا به موجب دارا بودن معابد کهن و معبد طلایی بودا مورد توجه گردشگران واقع شده است. در بخش صخره این شهر 5 معبد غارمانند قرار گرفته که اولین آنها در سده یکم میلادی بنا شده است. در این معبدها بیش از 150 مجسمه بودا و چندین پادشاه سریلانکا را نگهداری می کنند. هم چنین نقاشی ها و تصویرهایی که در این معبد وجود دارند نشان دهنده زندگی بودا و قسمتی از تاریخ سریلانکا می باشند. مرتفع ترین مجسمه بودا با ارتفاع سی متر در شهر دامبولا واقع شده است. معبد طلایی دامبولا نیز در محدوده ماتال مکان مقدس و زیارتی ساخته شده است. پیشینه منطقه ماتال به 21 قرن پیش باز می گردد و همچنان از اماکن مورد احترام مردمان این شهر محسوب می شود. به موجب ویژگی های خاص این معبد باستانی و پیشینه چندین هزارساله آن , در سال 1991 این سازه در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. تا قبل از تصرف سریلانکا توسط انگلیسی ها در سال 1815, دامبولا آخرین پایتخت سریلانکا بود. دامبولا شامل باغات فوق العاده نیز می گردد که شامل محصولاتی از قبیل دارچین , فلفل , لیمو و ادویه هستند.

سیگیریا در سریلانکا ((Sigiriya :

سیگیریا در صد و هفتاد کیلومتری شهر کلمبو قرار گرفته و دارای یکی از جاذبه های محبوب گردشگری به نام قله رویایی کوه شیر Lion Rock‪ با دویست متر ارتفاع می باشد. بر فراز این قله قلعه ای نظامی در زمینی به وسعت 1000 متر بنا کرده اند و برای بازدید آن باید هزار و دویست پله را طی نمایید. این قلعه را در سده 5 میلادی پادشاهی به نام کاسب به منظور مبارزه با تجاوزگران بنا گردید. از دیگر بخش های جذاب این مکان تاریخی نقاشی ها و استخر وسیع بر روی قله و باغات سرسبز و استراجت گاه ها می باشند. هنر بی نظیر معمار طبیعت از جمله تخت سنگ های عظیم فیل مانند و یا شبیه مار کبری موجب جذب گردشگران به این ناحیه شده است.

پولوناروا در سریلانکا (Polonnaruwa) :

شهر باستانی پولوناروا میان قرون یازده تا سیزده میلادی بعنوان پایتخت سریلانکا شناخته می شد. از جاذبه های شهر پولوناروا سریلانکا می توان به 4 مجسمه بودا که آنها را از صخره تراشیده اند و یا مجسمه چهارده متری بودای خوابیده بر روی یک بالش با چشمانی نیمه باز و مجسمه 7 بودای ایستاده اشاره کرد. براساس رسوم و سنت های خاص سریلانکا برای بازدید از این 4 مجسمه باید با پای برنه در محل حاضر شوید و هرگز نباید به مجسمه ها پشت کنید ! دانشگاه هشتصد ساله علوم دینی آلاهانا نیز در شهر پولوناروا واقع شده است. در این دانشگاه روحانیان بودایی در حال تحصیل بوده و هم چنین به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

کندی در سریلانکا (Kandy) :

از جذاب ترین و محبوب ترین اماکن گردشگری سریلانکا باید به شهر کندی اشاره کرد. کندی در صد و بیست کیلومتر شهر کمبو قرار گرفته و حدود 121000 نفر جمعیت دارد. از مهمترین دلایل جذب گردشگران به این منطقه باید به آب و هوای خوب و مناظر طبیعی و بکر اشاره کرد. به موجب حضور تعداد زیادی از توریست های خارجی کندی از شهرهای گران سریلانکا محسوب می شود. کندی در گذشته به عنوان پایتخت سریلانکا انتخاب شده بود. دندان مقدس بودا در معبد دالادا ماگی گاوا در شهر کندی نگهداری شده و بودایی های سریلانکا این معبد را بسیار مقدس می دانند. معبد دالادا ماگی گاوا در سال 1593م توسط یکی از پادشاهان سریلانکا بنا گردیده و با گذشت زمان به آن بناهای دیگری را نیز اضافه کرده اند. در محدوده این معبد موزه واقع شده که در آن از مومیایی یک فیل عظیم الجثه مراقبت می کنند. در حدود شصت سال پیش هزینه این موزه و مومیایی کردن را شخصی ثروتمند پرداخت کرده است. هم چنین می توانید در این موزه عکس هایی را از مراحل مومیایی کرد این فیل رویت کنید. کندی را با نام شهر جشنواره های باشکوه هم می شناسند. در شهر کندی هرساله 4 جشنواره اجرا می گردد که محبوب ترین آنها اسالا نامیده می شود.

حدود 400 سال است که این جشنواره در شهر کندی برگزار می شود و در آن محفظه ای را که دندان بودا در آن قرار گرفته را به دور شهر می گردانند. در این جشنواره مردمان سریلانکا لباس های محلی و سنتی به تن کرده و با به همراه داشتن مشعل در این جشن شرکت می کنند. در این جشن بیش از 100 فیل تزئین شده حضور دارند و شکوه خاصی به اجرای آن می بخشند. از باغ های معروف سریلانکا باید به باغ سلطنتی کندی اشاره کرد که از جاذبه های کندی به حساب می آید. باغ سلطنتی کندی در محدوده پرادانیا واقع شده و وزارت کشاورزی کشور سریلانکا از آن مراقبت می کند. در این باغ درختانی وجود دارد که مقامات مهم جهانی و یا رهبران در سفرشان به سریلانکا آنها را کاشته اند. برای خرید بهترین صنایع چوبی و یا دستی – ظرف برنجی – حکاکی ها و حجاری ها شهر کندی را انتخاب نمایید..

کلمبو در سریلانکا (colombo) :

بزرگترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا شهر کلمبو می باشد. در سده 14 میلادی ابن بطوطه از جهانگردان مشهور از به کشور سریلانکا سفر کرده و از آن با نام بندر کلانپو یاد کرده است. در سده 16 نیز جهانگردان پرتغالی وارد سریلانکا شده و در اواخر سده 18 کلمبو توسط نیروهای بریتانیایی تصرف شد. نام کلمبو برای اولین بار در سال 1505م بوسیله پرتغالیان مطرح گردید. برخی بر این اعتقادند که نام کلمبو را از نام سینهالی کولون توته در معنای درگاه رود کلانی ریشه گرفته اند. هم چنین عده ای دیگر نیز بر این باورند که این کلمه را از نام سینهالی کولا آمبا توته در معنای بندری پراز درخت های انبه ریشه گرفته باشند. شهر کلمبو در محدوده شهر سری جایاواردنپورا کوته و در کرانه غربی سریلانکا واقع شده است. جمعیت کلمبو را در حدود 2236000 برآورد کرده اند.کلمبو شهری چند ملیتی و فرهنگی می باشد. عده ای از مهاجرین اروپایی و چینی ها و هلندی ها و هندی ها و پرتغالیان نیز در این شهر سکونت دارند. کلمبو در حدود دو هزار سال قبل برای تاجرین چینی و رومی شناخته شده بود.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری