جشن رنگ و شادی در هندوستان

جشن رنگ ها یا جشن هولی مراسمی در هند است که سالانه در ماه مارس و در هنگام شروع فصل بهار اجرا میگردد.

این جشن از اعیاد رسمی و سنتی مردمان هند میباشد که در تقویم هندی این روز تعطیل رسمی اعلام شده است.این مراسم در آخرین شب زمستان که ماه کامل است اجرا میگردد. این جشن به این دلیل به جشن رنگ ‏ها مشهور میباشد که طبق آیین کهن در هند ، اهالی هر ناحیه با رنگ دانه های مخصوص وپاشیدن ‏آب به همدیگر ، پایان زمستان و آغاز بهار را ‏جشن می گیرند. هندی ها بر این باورند که این مراسم ‏فرصتی برای شادی و استفاده از رنگ‌های فراوان در بهار ‏و ‏پایان زمستان است. در این ‏مراسم علاوه بر رنگی کردن همدیگر به اجرای موسیقی و جشن و رقص نیز پرداخته میشود. هولی ‏از ‏شادترین سنت های مردمان هند میباشد که در کلیه افراد از زن و مرد و پیر و جوان شرکت می ‏کنند و اعتقاد دارند که با ‏شروع شدن فصل بهار روشنایی بر تاریکی و خوبی بر بدی پیروز گشته است. ‏‏‏

‏از بزرگ ترین آداب و رسوم جشن هولی سست شدن ساختارهای تشریفاتی میباشد، که ‏شامل ‏سن، جنس، وضعیت، و ‏طبقه‌ میشود. این جشن ‏هندوها را به ‏هم نزدیک می‌کند. غنی و فقیر، زنان و ‏مردان، از حضور هم در این روز ‏شاد لذت می‌برند. هولی سختی‌های هنجارهای اجتماعی را می کاهد.افراد از یکدیگر ‏انتظار رفتار مودبانه ‏ندارند و محیط پراز هیجان و شادی میباشد.

‎ در سال های گذشته در کشورهایی که جمعیت زیادی از هندوها وجود دارند هم این جشن برگزار می ‏شود. ‏اما به لحاظ تاریخی این ‏جشن در کشورهای هندوستان، نپال و پاکستان و کشورهای مجاور که جمعیت هندی در آن زیاد هستند نیز برگزار میشود. بزرگترین جشن هولی در منطقه ی براج جشن گرفته میشود که با کریشنا خدای هندوان در رابطه است. از دیگر مکان ها برای برگزاری این مراسم میتوان ماتورا، ‏ویرینداوان، نانداگوان و براسانا را نام برد.

گالری تصاویر

انتقادات و پیشنهادات

اشتراک گذاری